افزایش ۳۰ درصدی تولید میوه

در شرایطی که به گفته نایب رییس اتحادیه باغداران شرایط اقلیمی و بارش‌های مناسب سبب افزایش ۳۰ درصدی تولید میوه‌ها و محصولات باغی تابستانه شده است، خبری از میوه‌های قاچاق در بازار نیست و این محصولات دیگر نمی‌توانند جایی در بازار میوه داشته باشند.

به گزارش عیارآنلاین، مجتبی شادلو اظهار کرد: وضعیت تولید میوه و محصولات باغی تابستانه از نظر کمی و کیفی بسیار بهتر از سال گذشته است، چرا که شرایط جوی بسیار مناسبی در سال جاری وجود داشته و بارش‌های خوبی در فصل بهار داشتیم؛ به گونه‌ای که بهار امسال از دی‌ماه سال گذشته آغاز شده تا پنج ماه ادامه پیدا کرد.

وی با اشاره به فراوانی میوه در بازار امسال افزود: بیشترین اثری که افزایش کمی و کیفی تولید میوه داشت این بود که امسال قیمت میوه‌هایی مانند گوجه‌سبز، زردآلو، هلو و غیره بسیار ارزان‌تر از سال گذشته شده است و این فراوانی که در حال حاضر وجود دارد در ماه‌های آینده به ۱۰ برابر خواهد رسید، چرا که تاکنون تنها ۱۰ درصد میوه‌های تابستانه به مرحله‌ برداشت و عرضه به بازار رسیده‌اند.

نایب رییس اتحادیه باغداران ادامه داد: هم‌اکنون میوه‌های بسیاری در بازار وجود دارد و به زودی باید شاهد افزایش عرضه میوه‌هایی مثل سیب گلاب و هلو در بازار باشیم، اما باید گفت بهترین زمان برای عرضه نارنگی شهریورماه و پرتقال آبان‌ماه است که متاسفانه هرساله در اواخر تابستان این مرکبات را رنگ‌آمیزی کرده و روانه بازار می‌کنند، در حالی که تنها هدف چنین متخلفانی سودجویی بیشتر است نه سلامت مردم.

شادلو اظهار کرد: سال گذشته عده‌ای با شیطنت استفاده از رانتی که داشتند توانستند اقدام به قاچاق و واردات غیرقانونی میوه‌های عجیب و قریبی مانند میوه اژدها و غیره کنند که تنها هدف آنها افزایش منافع اقتصادی خودشان بود و در این میان گروهی به دنبال ریشه‌کنی تولید بودند.

وی گفت: سال گذشته با همکاری رسانه‌ها و تلاش مسئولان در دستگاه‌های متولی میوه‌های قاچاق از بازار جمع‌آوری شد و هم‌اکنون تقریبا میوه قاچاق و غیرقانونی در بازار وجود ندارد، اما اگر به عنوان مثال امروز شاهد پرتقال و مرکبات در بازار باشیم مطمئنا این محصولات حاصل واردات غیرقانونی و قاچاق است، چرا که در حال حاضر مرکباتی در بازار داخلی وجود ندارد و زمان برداشت آن نیز فرا نرسیده است.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: