ایران بازار سیب‌زمینی در عراق را از دست داد

سرمایه‌گذاری کشاورزان ایرانی در عراق با کشت سیب‌زمینی باعث شد عراق سیب‌زمینی مورد نیاز خود را در مرزهای خود تولید کند و اکنون تنها می‌توان به این کشور بذر سیب‌زمینی صادر کرد.

به گزارش عیارآنلاین، مدیرعامل کانون تولیدکنندگان سیب‌زمینی بذری کشور گفت: سالانه بین ۷۰ تا ۱۳۰ هزار تن سیب‌زمینی به کشور عراق و آسیای میانه صادر می‌شد که می‌توانست بازار مناسبی هنگام سرریز بازار تلقی شود.

مجید سجادی افزود: طی سه سال گذشته جمعی از سرمایه‌گذاران و کشاورزان ایرانی اقدام به سرمایه‌گذاری در مناطق حاصلخیز این کشور برای کشت سیب‌زمینی کرده‌اند که باعث شده عراق اکنون به‌عنوان یک تولیدکننده سیب‌زمینی شناخته شود.

وی خاطرنشان کرد: در زمان حاضر ایران بازار عراق را برای سیب‌زمینی تازه‌خوری از دست داده و مرزهای این کشور نیز به روی سیب‌زمینی ایران بسته شده است.

کاهش نرخ سود بانکی بدون نظارت، یعنی هیچ!

مدیرعامل کانون تولیدکنندگان سیب‌زمینی بذری کشور ادامه داد: کاهش نرخ سود بانکی تا ۱۵ درصد هرچند اقدامی در جهت افزایش سرمایه‌گذاری و بخش کشاورزی محسوب می‌شود، اما واقعیت آن است که تغییر چندانی در بخش ایجاد نخواهد کرد.

سجادی تصریح کرد: عدم نظارت بر چگونگی پرداخت تسهیلات باعث می‌شود تسهیلات تزریق‌شده لزوماً در بخش تولید به‌کار گرفته نشود و سر از حوزه‌های دلالی و واسطه‌گری دربیاورد.

وی یادآور شد: نیاز بخش علاوه بر تزریق نقدینگی نظارت و هدایت تسهیلات است که امروز فاقد آن است.

سیب‌زمینی تازه ۵۰۰ تومان

مدیرعامل کانون تولیدکنندگان سیب‌زمینی بذری کشور تأکید کرد: کشاورزان سیب‌زمینی‌کار تولیدات خود را به قیمت ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان در بازار عرضه می‌کنند که ۲۰۰ تومان زیر قیمت تمام‌شده است.

سجادی اظهار داشت: اکنون سیب‌زمینی‌های تازه برداشت شده بهار همدان، اصفهان و کرمانشاه وارد بازار می‌شوند و همچنان سیب‌زمینی‌های انباری اصفهان، همدان، چهارمحال و بختیاری و زنجان نیز در بازار عرضه می‌شود.

سیب‌زمینی امسال هم تابع الگوی کشت نیست

وی همچنین گفت: با وجود بحران بازرگانی سیب‌زمینی در سال ۹۴ امسال نیز نظارتی بر اجرای الگوی کشت و کاهش تولید سیب‌زمینی وجود ندارد.

سجادی در پایان افزود: تولید سیب‌زمینی عموماً مبتنی بر نظام عرضه و تقاضا و شرایط بازار است و پیرو الگوی کشت نیست.

منبع: ایانا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: