نعمت زاده: تنها راه نجات صنعت خودروسازی اهمیت به تحقیق و توسعه است

وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت : برای توسعه صادرات، رقابت پذیری، رضایت مشتری و جلب بازار باید به تحقیقات و نو آوری توجه شود.

به گزارش عیارآنلاین، مهندس محمد رضا نعمت زاده در سومین بازدید از مرکز تحقیقات و نوآوری گروه سایپا اضافه کرد: دراواخر سال آینده دو خودرو با پلتفرم جدید وارد بازار خواهد شد و بر اساس برنامه ریزی خواهان ورود زودتر از موعد آن به بازار هستیم.

وی با تاکید بر تولید خودروهای ارزان قیمت و کوچک درداخل کشور گفت: باید تاکید تولید بر خودروهای ارزان قیمت با تیراژ وسیع باشد تا بتوان نیاز کشورهای دیگر را تامین و صادرات این محصولات به راحتی صورت پذیرد.
نعمت زاده در خصوص صادرات خودرو در پسا برجام نیز گفت: باید خودروهای مقبول بازارهای جهانی را تولید کنیم و دقت کنیم آنچه را که امروز تولید می کنیم از بازار محدودی برخوردار است و با سرمایه گذاری مشترک و تولید محصولات جدید و پلتفرم های جدیدی که در سایپا در حال تولید است به دنبال توسعه صادرات هستیم و بر اساس چشم انداز سال ۱۴۰۴ یک سوم تولید خودرو که حدود یک میلیون دستگاه می باشد به کشورهای دیگر صادر شود و ۲ میلیون دستگاه نیز برای بازارهای داخلی مورد استفاده قرار گیرد.
وی تصریح کرد: این کار یک حرکت بسیار گسترده ای را می طلبد که باید هم از سوی مراکز تحقیقات خودرویی و هم از سوی طراحی مهندسی قطعه سازان توسعه پیدا کند و از طرفی ارتباط بین صنعت و دانشگاه بیشتر از گذشته شود و توان بازرگانی صادراتی نیز دراین موضوع تاثیر گذار است و در این راه باید بازارهای صادراتی را بشناسیم و سلایق کشورهای هدف نیز مورد توجه قرار گیرد و رقبا نیز شناسایی شود و به طور کلی علاوه بر انجام تحقیقات مهندسی و نوآوری در حوزه صنعت باید در خصوص تحقیقات بازارها هدف  نیز دقت و بررسی شود.
وی همچنین تصریح کرد: بر اساس اصلاح ساختار جدید گروه سایپا که از یک سال پیش آغاز شده در حوزه صنعت و مخصوصا در تحقیق و نو آوری اتفاقات خوبی صورت پذیرفته و همکاری هایی که با دانشگاه ها و شرکت های معتبر خارجی خواهند داشت می تواند  باعث تولید محصولات ارزشمند هم برای بازار داخلی و هم برای بازار صادراتی شود.
نعمت زاده در خصوص مرکز تحقیقات سایپا گفت: خودروهای تیبا۱، تیبا۲ و ساینا محصول این مرکز می باشد چراکه در سال های تحریم هیچ گونه دسترسی به شرکت های خارجی وجود نداشته است و اگر شرایط  کشور به صورتی بود که از صنعت خودروسازی حمایت معنوی بیشتری انجام می شد بدین نحو که اعتماد بیشتری به محصولات داخلی وجود داشت قطعا وضعیت تحقیق و تولید بهتر از حال بود.
وی در خصوص مراکز تحقیقات سایر شرکت های خودروساز داخلی نیز گفت: در عمکرد آن مراکز توقفی ایجاد شده که باعث شده مرکز سایپا با توجه به عملکرد و فعالیت در تولید محصولات جدیدش جلودار باشد و باید دقت کرد که تنها راه نجات صنعت خودروسازی اهمیت به تحقیق و توسعه می باشد و همگی باید در این مسیر مصمم باشیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس گزارشات ارائه شده حدود ۱٫۷ درصد از فروش سایپا صرف هزینه مرکز و انجام تحقیقات شده که باید این رقم را افزایش داد و هزینه های منطقی و معقولی را در جهت توسعه محصول انجام داد.
وی افزود: سایپا از نظر توسعه محصول موفق بوده و با نمونه هایی که امروز مورد بازدید قرار گرفت ان شاالله خبرهای خوبی در اواخر امسال و سال آینده خواهیم داشت.
نعمت زاده گفت: در بازدیدی که انجام شد عملکرد برنامه ها بیانگر این موضوع است که فعالیت های مرکز نسبت به گذشته توسعه یافته است و این توسعه هم در طراحی و مهندسی و هم در توسعه و تکمیل آزمایشگاه های مرکز صورت گرفته است.

در این بازدید مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا نیز ضمن ارائه گزارشی از عملکرد گروه سایپا در طول یکسال اخیر گفت: درطول یکسال اخیر با وجود مشکلات متعدد مالی همواره یکی از اولویت های گروه سایپا حضور مستمر در حوزه توسعه محصول و انجام تحقیقات(R&D) بوده است و بر همین اساس تا کنون حدود ۷۵ درصد از بودجه مورد نظر برای این حوزه پرداخت و ۱٫۷ درصد از
مهدی جمالی گفت: بر اساس سیاست های کلی گروه سایپا در خصوص محصولات تولیدی این گروه، همواره کلاس خودروهای ارزان قیمت مد نظر می باشد که در طراحی جدید نیز این موضوع در دستور کار قرار گرفته است.
وی در خصوص منابع تخصیص یافته به مرکز توسعه و تحقیق سایپا گفت: مراکز تحقیقات در همه جای دنیا با هزینه های دولتی یا عمومی به دست می آید و مرکز تحقیقات سایپا در سال های گذشته بیش از ۱۴۶ میلیارد تومان صرف کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی برای تولید محصولات جدید کرده است .
جمالی افزود: در حوزه بازارهای آفریقا مطالعات خوبی صورت گرفته و برنامه خوبی را در الجزایر طراحی کردیم و امیدواریم که امسال بتوانیم سایتی را در این کشور ایجاد کنیم و این سایت توان تولید ۲۰ هزار دستگاه خودرو در سال را دارد و تا دو سال آینده راه اندازی خواهد شد.

منبع: شاتا

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: