۱۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۱

واردات کالا با ارز مبادله‌ای تولید داخل را تضعیف می‌کند

معاون کل سازمان توسعه تجارت با بیان این که این سازمان به دنبال حذف ارز مبادله‌ای از واردات است گفت: با واردات از طریق ارز مبادله‌ای در واقع به مصرف کالای خارجی در بازار داخلی کشورمان یارانه پرداخت می‌کنیم و در عوض بخش تولید داخلی را تضعیف می‌کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا مودودی  اظهار کرد: سازمان توسعه تجارت به دنبال حذف ارز مبادله‌ای از واردات است. بر این اساس تنها کالاهای اساسی و دارو شامل این ارز می‌شود و باقی کالاها باید از ارز متقاضی و آزاد برای واردات استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه حذف ارز مبادله‌ای به تولید داخلی کمک می‌کند افزود: ما با این کار، به دنبال تحریک تولید داخلی هستیم زیرا تولیدکننده در این شرایط باانگیزه بیشتری در بازار فعالیت و تولید می‌کند.

معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با واردات از طریق ارز مبادله‌ای در واقع به مصرف کالای خارجی در بازار داخلی کشورمان یارانه پرداخت می‌کنیم و در عوض بخش تولید داخلی را تضعیف می‌کنیم.

مودودی افزود: ارز باید به‌صورت رقابتی در بازار تعیین شود تا انگیزه برای بخش واردات کاهش و تولید افزایش یابد و جایگزین یکدیگر شوند.

وی تصریح کرد: یکی از مصداق‌های اساسی برای جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی  نیز همین تک‌نرخی شدن ارز است.

مودودی گفت: این سازمان اخیراً برآوردی درباره قیمت تمام‌شده ارز در فاصله زمانی سال‌های  ۹۰ تا ۹۵ انجام داده که نتایج آن مشخص می‌کند نرخ ارز در حالی رشد ۸ درصدی داشته که قیمت تمام‌شده تولید رشد ۲۲ درصدی را تجربه کرده و این امر به ضرر تولید تمام‌شده است.

وی تاکید کرد: اگر صادرات برای ما مهم است باید توجه شود که نرخ ارز، مسیر متفاوت را در بازار صادرات کالای غیرنفتی کشور طی نکند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: