راه اندازی ۱۸۰ تخت ویژه سوختگی در ۱۸ بیمارستان

صابری نیا، رئیس اورژانس کشور: در طول دوره جدید وزارت بهداشت در دولت یازدهم ۱۸۰ تخت ویژه سوختگی در ۱۸ بیمارستان توسعه، ایجاد و راه اندازی شده است. همچنین مراکز فوق تخصصی درمان سوختگی در ۷ استان کشور تجهیز و تکمیل شده و ۱۴ بخش آی سی یو سوختگی نیز به ظرفیت درمانی کشور اضافه شده است.

به گزارش عیارآنلاین، امین صابری‌نیا در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت در ستاد وزارت بهداشت اظهار کرد: با توجه به دستورات مقام معظم رهبری، نگاه وزارت بهداشت، تامین سلامت برای آحاد مردم در سراسر کشور است.

وی با اشاره به حادثه آتش سوزی روستای شوریک شهرستان خوی، تصریح کرد: اگر هماهنگی‌های لازم بین اورژانس بیمارستانی و پیش بیمارستانی به وجود نیامده بود و متخصصان حضور نداشتند، چالش‌های زیادی برای مردم و وزارت بهداشت ایجاد می‌شد.

صابری‌نیا گفت: در سانحه واژگونی‌های اتوبوس در هفته گذشته، فقط در مورد یک سانحه که ۱۹ نفر از عزیزان جان خود را از دست دادند، صحبت‌های بسیاری شد اما در همان روز دو اتوبوس دیگر نیز در سروستان و کاشان واژگون شده بودند و تمام مصدومان آن به سرعت در شرایط پایدار به مراکز درمانی منتقل شدند که هیچ فوتی نداشتیم.

وی خدمات اورژانس وزارت بهداشت به مردم را شبانه روزی دانست و افزود: اگر مصدومی با خوشحالی به منزل خود بازگردد، خانواده‌های آنها احساس رضایت دارند و این احساس رضایت برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد.

رئیس اورژانس کشور در بخش دیگری از سخنان خود در تشریح حادثه آتش سوزی در روستای شوریک شهرستان خوی، گفت: رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و معاون درمان این دانشگاه، تلاش‌های ارزنده‌ای برای درمان این مصدومان انجام دادند و فوق تخصص جراحی پلاستیک نیز در ارومیه حضور داشت که توانسته بود اقدامات اولیه را به سرعت انجام دهد.

صابری‌نیا اظهار کرد: در نهایت با تشخیص پزشک متخصصی که از بیمارستان شهید مطهری تهران به همراه من به ارومیه اعزام شده بود، تصمیم به انتقال تعدادی از بیماران با وضعیت بحرانی به تهران و اصفهان گرفتیم زیرا برای ما اهمیت بسیار زیادی داشت که بتوانیم حتی چندین درصد امکان زنده ماندن مصدومان را افزایش دهیم.

مشکل وزارت بهداشت، نبود آمبولانس هوایی مجهز و استاندارد

وی با اشاره به مشکلات وزارت بهداشت و اورژانس کشور در ارائه خدمات هوایی اورژانس به مردم کشور و نبود آمبولانس هوایی مجهز و استاندارد اضافه کرد: برای ارائه خدمات اورژانس هوایی باید از نیروهای نظامی خرید خدمت کنیم اما امیدواریم که بروز چنین حوادثی و نیاز مبرم مردم به دریافت خدمات تخصصی اورژانس هوایی بتواند باعث اتخاذ تصمیمات مهم در این زمینه شود.

رئیس اورژانس کشور بیان کرد: برای انتقال هوایی مصدومان حادثه آتش سوزی روستای شوریک مجبور به اجاره هواپیما از نیروهای نظامی شدیم اما این هواپیما را با نیروهای متخصص ICU و دستگاه‌های پزشکی مورد نیاز تکمیل و تجهیز کردیم.

وی یادآور شد: تعدادی از بیماران که شرایط ویژه ای داشتند، از طریق زمینی و هوایی منتقل شدند و حتی در راه انتقال هوایی گروه اول مصدومان به تهران در صبح روز گذشته، یکی از مصدومان دچار شرایط ویژه (CPR) شد که با تلاش تیم متخصص، احیا شد و تمام پنج مصدوم با شرایطی پایدار به بیمارستان مطهری تهران منتقل شدند که برای زنده ماندن آنها در تلاش هستیم.

صابری نیا از تاکید و دستور ویژه وزیر بهداشت برای این مصدومان سخن گفت و افزود: دغدغه ما این بود که حتی یک خانواده را نیز در غم از دست دادن عزیزانشان رها نکنیم و برای ارائه خدمات مورد نیاز پزشکی کنار آنها باشیم.

۷ کشته در آتش سوزی در روستای شوریک

وی تعداد جان باختگان این حادثه را ۷ نفر اعلام کرد و افزود: دو نفر از مصدومان در بیمارستان ارومیه و در حین انتقال با آمبولانس و دو نفر در بیمارستان شهید مطهری تهران جان خود را از دست دادند همچنین وضعیت حال یکی از مصدومان که کودکی ۹ ساله بوده و در اصفهان بستری شده، وخیم و ناپایدار شده است.

صابری نیا در ادامه افزود: ۷ نفری که جان خود را از دست دادند سوختگی بیش از ۸۰ درصد داشتند زیرا اگر پوست به عنوان بزرگترین مدافع بدن، از بین برود، شرایط بدن بسیار دشوار می‌شود و احتمال بهبودی کامل را کاهش می‌دهد.

رئیس اورژانس کشور ضمن تاکید بر لزوم حمایت‌های بیش از پیش از وزارت بهداشت برای ارائه خدمات هوایی اورژانس به مردم، اظهار کرد: اگر حتی بتوانیم جان یک انسان را نجات دهیم، کار بسیار ارزشمندی را انجام داده‌ایم.

منبع: آنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: