پارسال ۱٫۲ میلیون راس دام سبک به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر شد

تهران- ایرنا- قائم مقام معاون وزیر جهادکشاورزی در امور تولیدات دامی گفت: پارسال یک میلیون و ۲۰۰ هزار راس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰ هزار راس گوساله نر پرواری به کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عراق، کویت، امارات و عمان صادر شد.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا ملاصالحی افزود: با توجه به مشکلات ایجاد شده در صادرات به کشورهای منطقه، بازار کشورهای دیگر جایگزین شدند اما همچنان با انباشت تولید دامِ پَرواری مواجه هستیم.
وی یکی دیگر از دغدغه ها این بخش را فاصله قیمت دام زنده تا عرضه گوشت در بازار اعلام کرد و گفت: دلیل اصلی تفاوت بالای قیمت دام زنده در محل دامداری ها با قیمت گوشت قرمز در بازار و غیرواقعی بودن قیمت ها، وجود دلالان و واسطه گران است که باید این مشکل برطرف شود تا بازار گوشت قرمز به ثبات برسد.
وی اظهار داشت: با وجود مازاد و انباشت دامِ پَرواری در کشور، انتظار می رود قیمت گوشت قرمز در بازار نیز متعادل شود، در حالی که گوشت قرمز با قیمت بالایی در بازار عرضه می شود و هیچ تناسبی با قیمت دام زنده ندارد.
به گزارش ایرنا، اکنون حدود ۸۰۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید می شود؛ سرانه تولید آن در کشور ۱۰٫۵ کیلوگرم و سرانه مصرف آن ۱۱٫۵ کیلوگرم است. نزدیک به ۱۰ درصد نیاز داخلی از طریق واردات تامین می شود.
سرانه مصرف گوشت قرمز جهان به جز گوشت خوک برای هر نفر ۱۳ کیلوگرم است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: