بیش از ۷ هزار مدرسه تحت پوشش طرح تعالی مدیریت مدارس قرار گرفتند

زرافشان معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش: برای تحقق موضوع طرح تعالی مدرسه برنامه‌ریزی‌های بسیاری انجام شد و تاکنون ۷ هزار و ۵۸۲ مدرسه تحت پوشش طرح قرار گرفت/ فارغ‌التحصیلان شاخه فنی و حرفه‌ای پس از دریافت مدرک کاردانی به عنوان تکنسین وارد بازار کار خواهند شد و توزیع هرم شغلی در کشور بر اساس همین موضوع انجام می‌شود/ بازارچه‌های کسب و کار دانش‌آموزی را رونق خواهیم داد و امسال دستورالعمل آموزش همراه تولید را پیش‌بینی کردیم.

به گزارش عیارآنلاین، علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری که امروز در ساختمان معاونت آموزشی این وزارتخانه برگزار شد، با اشاره به پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی اظهار داشت: برای سال تحصیلی ‌آینده ۱۱۵ پژوهش‌سرای جدید به مجموعه پژوهش‌سراهای قبلی اضافه خواهد شد و با توجه به وجود ۵۰۰ پژوهش‌سرا در کشور، مجموع این پژوهش‌سراها به عدد ۶۱۵ خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده فقط ۱۰۰ پژوهش‌سرای دیگر برای تأسیس باقی خواهد ماند، گفت: هم اکنون بیش از ۶۴ پژوهش‌سرای کشور مجهز به آزمایشگاه نانو هستند و سازمان انرژی اتمی نیز برای ایجاد بخش لیزر در پژوهش‌سراها اعلام آمادگی کرده است.

زرافشان با بیان اینکه امسال برگزاری نخستین المپیاد سلول‌های بنیادی آغاز شد، خاطرنشان کرد: امیدواریم مانند نانو که هفتمین المپیاد آن با حضور ۳۰ هزار دانش‌آموز برگزار شد بحث سلول‌های بنیادی نیز از اقبال خوبی بهره‌مند باشد.

* ۱۴ هزار مدرسه تحت پوشش طرح تعالی قرار می‌گیرند

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به طرح تعالی مدرسه تصریح کرد: برای تحقق موضوع طرح تعالی مدرسه برنامه‌ریزی‌های بسیاری انجام شد و تاکنون ۷ هزار و ۵۸۲ مدرسه تحت پوشش طرح قرار گرفت و در سال آینده نیز با افزایش ۶ هزار و ۵۲۶ مدرسه، مجموع مدارسی که تحت پوشش طرح تعالی قرار خواهند گرفت به عدد ۱۴ هزار و ۱۰۸ خواهد رسید.

وی با بیان اینکه دانشگاه فرهنگیان مسؤول ارزیابی مدارس برتر است، گفت: یک سال است که درباره ابزارها و شیوه ارزیابی فعالیت‌هایی انجام می‌شود و در پاییز سال ۱۳۹۵ در یک نشست ملی از مدارس برتر کشور تقدیر خواهد شد؛ سال گذشته در همایش ملی توسعه منابع انسانی ۶ مدرسه طرح تعالی مفتخر به دریافت نشان اهتمام شدند.

* ورود ۳ هزار هنرآموز و استادکار به هنرستان‌های کشور

زرافشان با اشاره به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای با توجه به نامگذاری سال، عنوان کرد: با استقرار دوره دوم متوسطه، طول مدت تحصیل در آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش از ۲ به ۳ سال افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: دانش‌آموزان شاخه کاردانش پس از فارغ‌التحصیلی وارد بازار کار می‌شوند و فارغ‌التحصیلان شاخه فنی و حرفه‌ای پس از دریافت مدرک کاردانی به عنوان تکنسین وارد بازار کار خواهند شد و توزیع هرم شغلی در کشور بر اساس همین موضوع انجام می‌شود.

زرافشان تصریح کرد: با ورود ۳ هزار هنرآموز و استادکار مواجه خواهیم بود که بخشی از طریق آزمون استخدامی سال گذشته و بخشی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه شهید رجایی هستند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های کنونی بحث کارآفرینی است، گفت: برای خوداشتغالی فارغ‌التحصیلان برنامه جامع کارآفرینی را تدوین و یک پژوهش‌سرا در منطقه ۳ تهران به عنوان قطب تمام ۶۱۵ پژوهش‌سرای کشور، خدمات ارائه خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته طرح کاشف پیگیری شد و شناسنامه‌ای برای دانش‌آموزان پایه‌های هفتم و هشتم تهیه شد، خاطرنشان کرد: با فراخوانی که از استان‌ها انجام شد ۲ هزار و ۸۰۰ داوطلب برای پُست مربی کارآفرینی انتخاب و از بین آنها ۲۵۰ نفر بر اساس شاخص‌ها انتخاب و این افراد نیروهای مرجع در استان‌ها و مناطق خواهند بود.

* هنرستان‌ها درآمدزا می‌شوند

زرافشان با بیان اینکه بازارچه‌های کسب و کار دانش‌آموزی را رونق خواهیم داد، گفت: این بازارچه‌ها محلی و مجازی تشکیل می‌شوند و امسال دستورالعمل آموزش همراه تولید را پیش‌بینی کردیم.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش افزود: پیش از این صرفاً هنرستان‌های کشاورزی می‌توانستند درآمدزا باشند و این درآمد را صرف هنرستان خود کنند اما امسال با توجه به این دستورالعمل، برای تمام هنرستان‌ها آموزش، تولید و فروش را خواهیم داشت.

* جدول مواد درسی پایه دهم تصویب شد

زرافشان با اشاره به اینکه امسال شاهد استقرار پایه دهم در مدارس خواهیم بود، اظهار کرد: در پایه دهم ۳ شاخه تحصیلی خواهیم داشت که جدول مواد درسی هر سه شاخه تصویب و مبتنی بر سند تحول دنبال خواهد شد.

وی با اشاره به تصویب آیین‌نامه هدایت تحصیلی، تصریح کرد: تولید مواد آموزشی به عنوان بسته‌های آموزشی در حال انجام است و اکنون ثبت‌نام الکترونیکی کتب درسی انجام می‌شود؛ برنامه‌ریزی لازم برای آموزش دبیران این حوزه انجام شده و دوره‌های تربیت مدرس بعد از ماه رمضان دنبال خواهد شد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به ساماندهی معلمان پایه دوم دوره دوم متوسطه، گفت: با توجه به اینکه در سال آینده پایه دوم متوسطه به علت استقرار نظام آموزشی خالی خواهد بود، ساماندهی نیروی انسانی مورد نیاز در این حوزه انجام می‌شود.

* سامانه هدایت تحصیلی فعال شد

زرافشان با اشاره به سامانه هدایت تحصیلی دانش‌آموزان اظهار داشت: صدور فرم‌های هدایت تحصیلی بر اساس این سایت انجام می‌شود و اکنون اطلاعات دانش‌آموزان وارد و فرم‌ها صادر خواهد شد.

* معرفی جشنواره‌های دانش‌آموزی

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برگزاری جشنواره‌های مختلف دانش‌آموزی، گفت: در دوره اول متوسطه جشنواره نوجوان خوارزمی را داریم که امسال دومین سال سراسری آن است؛ در دوره ابتدایی نیز جشنواره جابر‌ابن‌حیان برگزار و در دوره دوم متوسطه جشنواره جوان خوارزمی به صورت ملی برگزار می‌شود.

وی افزود: از ۲۷ تا ۲۹ تیر ماه اختتامیه جشنواره نوجوان خوارزمی در خراسان رضوی انجام، از ۵ تا ۷ مرداد اختتامیه مسابقات آزمایشگاهی در قزوین، ۲۹ و ۳۰ تیر ماه جشنواره هنرهای تجسمی شاخه فنی و حرفه‌ای در سمنان، مسابقات علمی و مهارتی ۲۲ و ۲۳ تیر ماه در مشهد و مسابقات هنری ۱۲ و ۱۳ مرداد در اردبیل دنبال خواهد شد.

* مدارس کشور شنبه ۳ مهر بازگشایی می‌شود

زرافشان با اشاره به پروژه مهر سال ۱۳۹۵، گفت: ۳۱ شهریور ماه روز بازگشایی مدارس برای پیش‌دبستان، اول دبستانی‌ها و دانش‌آموزان پایه هفتم است که از آنها به ترتیب به عنوان روز غنچه‌ها، شکوفه‌ها و جوانه‌ها یاد می‌شود.

وی افزود: روز شنبه ۳ مهر ماه روز بازگشایی مدارس در سراسر کشور خواهد بود.

* افزایش ۱۷ درصدی در پیش‌دبستانی در سال گذشته

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به توجه به دوره پیش‌دبستانی، خاطرنشان کرد: سال گذشته با افزایش ۱۷ درصدی پوشش پیش‌دبستانی مواجه بودیم و در مناطق محروم و دو زبانه، این آموزش‌ها بیشتر خواهد شد.

وی به حساب یکپارچه مدارس اشاره و عنوان کرد: بر اساس حساب یکپارچه مدارس، اقلام دریافتی مدارس فهرست شده است و برای فعالیت‌های مدرسه مبالغ دریافتی نیز مشخص خواهد بود؛ هزینه‌های فوق برنامه، بیمه، روپوش و دیگر موارد به صورت شفاف مشخص و در گردش مالی مدارس نشان داده می‌شود.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: