انضباط مالی مدارس در گرو تحقق طرح حساب بانکی یکپارچه

زرافشان معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش: در طرح حساب یکپارچه مدارس دیگر هرگونه وجه نقد به مدارس باید به حساب بانکی واریز شود و خانواده‌ها از پرداخت پول نقد و یا چک به مدارس ممانعت کنند.

به گزارش عیارآنلاین، علی زرافشان روز دوشنبه در نشست خبری، هدف از اجرای این طرح را شفاف سازی گردش مالی مدارس خواند و افزود: در این حالت دیگر هرگونه وجه نقد به مدارس باید به حساب بانکی واریز شود و خانواده‌ها از پرداخت پول نقد و یا چک به مدارس ممانعت کنند.
وی با بیان اینکه در سال تحصیلی ۹۵ – ۹۶ شاهد استقرار پایه دهم در نظام آموزش و پرورش هستیم، گفت: کار ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس آغاز شده و با توجه به استقرار پایه دهم و برخی تغییرات در سامانه سناد، ثبت اطلاعات دانش‌آموزان در این سامانه با تأخیر صورت گرفت، به طوری که طبق آخرین اطلاعات تا روز گذشته دو میلیون و ۲۲۴ هزار و ۶۵۱ نفر در سامانه سناد ثبت کردند.
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش افزود: حضور اولیاء برای ثبت‌نام دانش‌آموزان در پایه‌های اول دبستان، هفتم و دهم به لحاظ حضور دانش آموز در پایه جدید ضرورت دارد و کار ثبت‌نام سایر دانش‌آموزان که میان پایه هستند توسط مدیران انجام می‌شود.
وی بیان کرد: دستورالعمل ثبت‌نام سال تحصیلی ۹۵ -۹۶ به استان‌ها ابلاغ شده و براین اساس روز چهارشنبه ۳۱ شهریور دانش‌آموزان کلاس اولی به مدرسه می روند و روز شنبه سوم مهر به دلیل اینکه اول مهر پنجشنبه است، آغاز نخستین روز بازگشایی مدارس خواهد بود.
زرافشان، درمورد ثبت نام فرزندان کارمندان دولت در نزدیکی محل خدمت آنان نیز گفت: در دستورالعمل ثبت نام ذکر شده مدیران همکاری لازم را با کارمندان داشته باشند تا آنها بتوانند فرزندان خود را در مدرسه نزدیک به محل کار خود ثبت‌نام کنند.
وی با اشاره به نظارت بر امر ثبت‌نام در مدارس، اظهار کرد: بیشترین نارضایتی مردم در ثبت‌نام مربوط به عدم توجیه اولیای مدارس نسبت به قوانین و مقررات است و از طرفی در دستورالعمل ثبت‌نام به موضوع استقرار پایه دهم با درنظر گرفتن تمام جوانب به لحاظ ساماندهی فضا و نیروی انسانی پرداخته‌ شده است.
زرافشان با اشاره به جلوگیری از افزایش موارد شکایت خانواده‌ها از مدارس در فصل ثبت‌نام گفت: امسال طی برگزاری دوره آموزشی برای مسئولان ثبت‌نام مدارس از بوجود آمدن نارضایتی خانواده‌ها در این مرحله جلوگیری شد.
وی افزود: از سوی دیگر عامل دیگر نارضایتی خانواده در زمان ثبت نام نبود مدیران مدارس و واگذاری امر ثبت‌نام به کارکنان مدرسه است. همچنین دریافت وجوه نقد دیگر عامل شکایت مردم از روند ثبت‌نام است که در بازرسی‌های انجام شده وجوه دریافتی بازگردانده و مدیر مدرسه تذکر دریافت می‌کند.
رئیس ستاد پروژه مهر آموزش و پرورش بیان کرد: ‌سال گذشته شاهد افزایش ۱۷ درصدی پوشش دوره پیش‌ دبستانی بودیم و امسال نیز در مناطق محروم و دوزبانه کشور آموزش پیش‌ دبستانی توسعه می‌یابد.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: امسال نخستین فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان به مدارس وارد می‌شوند، در گذشته اعلام شده بود که ۱۳ هزار نفر به دوره ابتدایی وارد می‌شوند اما با اضافه شدن ترم تابستانی ۲۳ هزار نفر از دانشگاه فرهنگیان فارغ‌التحصیل و به مدارس کشور وارد می‌شوند که بخشی از آنها در دوره متوسطه اول و دوم مشغول خدمت خواهند شد.
وی با بیان اینکه ۳۷۰۰ نفر داوطلب پذیرفته شده از طریق آزمون استخدامی آموزش و پرورش از مهر امسال وارد مدارس کشور می‌شوند، افزود: از امسال ۵۰۰ فارغ التحصیل دانشگاه شهید رجایی به طور اختصاصی در هنرستان‌ها مشغول فعالیت می‌شوند و پیش‌بینی می شود با توجه به تمایل ادامه کار برخی از ۴۵ هزار فرهنگی بازنشسته -با وجود فارغ‌التحصیلی دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان- در بحث نیروی انسانی در مدارس کمبودی احساس نشود.
زرافشان بیان کرد: درمورد اجرای طرح تعالی در مدارس، تاکنون هفت هزار و ۵۸۲ مدرسه تحت پوشش طرح قرار گرفت و در سال آینده نیز با افزایش ۶ هزار و ۵۲۶ مدرسه، مجموع مدارس تحت پوشش طرح به ۱۴ هزار و ۱۰۸ خواهد رسید.
وی درمورد ارتقاء کیفی مدارس و اولویت برنامه های آموزش و پرورش به ویژه آموزش متوسطه در مدارس اظهار کرد: تلاش خواهد شد که به کیفیت و کمیت آموزش در مدارس بطور یکسان توجه شود و به سمت یادگیری عملی و مهارت آموزی دانش آموزان و تامین آینده شغلی آنان برنامه های آموزشی را سوق داد.
معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش افزود: دانشگاه فرهنگیان مسئول ارزیابی مدارس برتر است و در این راستا مدت یکسال است که ابزار و شیوه ارزیابی فعالیت‌های انجام ‌شده بررسی و در پاییز سال ۹۵ در یک نشست ملی از مدارس برتر کشور تقدیر خواهد شد.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: