ویرایش دوم سند راهبردی وزارت صنعت/ طرح آمایش صنعتی به اجرا در خواهد آمد

معاون وزیر صنعت،‌معدن و تجارت یکی از اقدامات اساسی که باید در کشور به اجرا در بیاید را موضوع آمایش سرزمین دانست و گفت: معاونت طرح و برنامه وزرات صنعت،‌معدن و تجارت موضوع آمایش صنعتی را دراین خصوص آغاز کرده که اقدامات اولیه آن انجام شده و پس از اعمال نظر وزیر اعلام خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، « حسین ابوئی مهریزی » در نشست خبری که به مناسبت بزرگداشت همایش روز ملی صنعت و معدن  برگزار شده است با اشاره به آخرین وضعیت سند برنامه راهبردی بخش صنعت ،‌معدن و تجارت افزود: سال گذشته از ویرایش اول سند راهبردی رونمایی شد که برای استفاده از نقطه نظرات صاحبان صنایع و ذینفعان، برای آنها ارسال شد تا بهره برداری لازم از نظرات آنها جهت اصلاح و ویرایش بعدی صورت بگیرد .
وی اضافه کرد: در حال حاضر ویراش بعدی در دست نهایی شدن است و به کمک تشکل های بخش خصوصی و صاحبنظران موارد دیگری به آن اضافه شده است.
ابوئی مهریزی در ادامه با اشاره به هدف گذاریهای انجام شده در سرمایه گذاری خارجی  افزود:‌ موضوع سرمایه گذاری خارجی یکی از دغدغه های وزارتخانه محسوب می شود چرا که سرمایه گذاری داخلی به تنهایی پاسخگو نخواهد بود و ما راهی جزء استفاده از سرمایه های خارجی در چارچوب منافع ملی  نداریم.
به گفته ابویی، ۲۰ هزار و ۵۰۰ طرح  نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۲۰ درصد وجود دارند که برآورد می‌شود هفتصد و ۶۰ هزار اشتغال از طریق  به بهره برداری رسیدن ایجاد کنند.
معاون وزیر صنعت،‌معدن و تجارت در ادامه به دیگراقدامات صورت گرفته اشاره کرد و گفت: از ابتدای دولت یازدهم ۱۳ هزار و ۵۰۰ طرح نیمه تمام  با ۲۳۰ هزار نفر اشتغال به بهره برداری رسیده است.
وی همچنین افزود:  ۳ هزار پروانه اکتشاف، ۲ هزار و ۲۰۰ گواهی کشف ، حدود ۲هزار پروانه بهره برداری  و ۳ هزار مجوز برداشت در حوزه معدن صادر شده  است.
به گفته  مهندس ابوئی مهریزی؛ در دولت یازدهم  ۵۰ هزار جواز تاسیس  و  ۷۳۱ هزار مجوز صنفی صادر شده  و‌۶۸ شهرک و ناحیه صنعتی جدید  نیز دراین مدت راه اندازی و تمشیت امور ۲۰۰ شهرک نیز به بخش خصوصی واگذار شده است.
مهندس ابوئی مهریزی با اشاره به ۱۵۰ طرح مهم و ملی در حوزه صنعت ومعدن در دولت یازدهم مورد پایش  و پیگیری  تکمیل و راه اندازی قرار گرفته  که  بر اساس جایگاه در زنجیره ارزش، صادرات و نقش در اشتغال و توسعه  محل استقرار و کشور ‌ انتخاب شده‌اند اظهار داشت : از این طرح ها ۳۶ طرح  با اشتغال ۸ هزارو ۵۰۰ نفر و بهره برداری از حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان  سرمایه گذاری وارد مدار شده‌اند، ۳۶ طرح سال جاری وارد مدار خواهند شد و مابقی  نیز تا سال ۹۶ به مدار تولید خواهند آمد .
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت،‌معدن و تجارت همچنین به موضوع اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی دیگر از اقدامات وزارتخانه اشاره کرد و گفت:‌دراین راستا ۷ پروژه به وزارتخانه ابلاغ شده  است که ۲ پروژه تکمیل گردیده  است.
وی ادامه داد: در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی،‌ در زمینه  طرح های بالای پیشرفت فیزیک ۶۰ درصد ، حدود ۸۵۰۰ طرح صنعتی و معدنی مشخص شده که برای سالجاری در حال برنامه ریزی هستیم تا ۵۴۰۰ طرح را  با  ۲۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و ۹۰ هزار نفر اشتغالزایی  به بهره برداری برسانیم .
معاون وزیر صنعت،‌معدن و تجارت در ادامه در پاسخ به سئوالات خبرنگاران در خصوص پیش‌بینی رشد اقتصادی کشور در سالجاری گفت: رشد اقتصادی کشور ۵ درصد پیش‌بینی شده است که ۳۵ تا ۳۷ درصد آن یعنی حدود یک سوم از طریق بخش صنعت، معدن و تجارت کشور تامین می‌شود  و در واقع ۱٫۷ درصد از رشد ۵ درصدی اقتصاد کشور متعلق به این  بخش است.
ابوئی مهریزی با اشاره به ضوابطی که واحدهای تولیدی که از کارگروه ستاد تسهیل،‌ تسهیلات دریافت  خواهند کرد  باید رعایت کنند افزود: دراین کارگروه فرایندهای مدیریتی واحدها ،  رصد و عارضه یابی دقیق انجام می شود تا تسهیلات پرداختی یا موانع رفع شده ،‌همگی در جهت ارتقاء سطح کیفی و کمی واحد  مورد نظر باشد .
وی در پاسخ به این سئوال که تا چه حد رفع تحریمها توانسته است به رونق تولید و صنعت کشور کمک کند خاطرنشان کرد:‌شرایط تحریم و اعمال محدودیتها ،‌مسائل و مشکلات زیادی را برای کشور به همراه داشته است که افزایش قیمتها،‌اجبار خرید از برخی منابع و ‌محدودیت  منابع مالی،‌کاهش حجم صادرات و واردات و…  را به وجود آورد .
معاون وزیر صنعت،‌معدن و تجارت افزود: فضای پسا برجام شرایط لازم را برای کاهش قیمتهای تمام شده ،‌افزایش ارتباطات با کشورهای مهم ، دسترسی به تکنولوژی‌های روز ، تامین آسان مواد اولیه و  افزایش سهم بازار ایران در کشورهای مختلف دنیا را فراهم سازد.
وی  با اشاره به  قراردادهایی که بعد از اجرای برجام میان ایران و سایر کشورها منعقد شده است گفت: ایران  قراردادهایی منعقد کرده است که احتمالا تولیدات آن از اسفندماه وارد بازار می‌شود این در حالیست که سرمایه‌گذاری‌هایی شکل گرفته و در حال انجام است.
به گفته  ابوئی مهریزی ؛‌قراردادها و تفاهم نامه های منعقده با شرکتهای خارجی دراین مدت نظیر سرمایه گذاری ۱۰۰ درصدی شرکت دانیلی برای طراحی و تولید تجهیزات صنایع فولاد،‌مشارکت شرکت ایمیدرو  با شرکت SMS INNSE  به صورت ۴۰-۶۰ جهت سرمایه گذاری مشترک در ایجاد کارخانه تولید لوله های بدون درز و مشارکت این شرکت با شرکت دانیلی به صورت ۴۰ -۶۰  جهت سرمایه گذاری مشترک در  ایجاد طرح  تولید کنسانتره ،‌گندله و اهن اسفنجی  و… بخشی از قراردادهای ایران با سایر شرکتهای خارجی است.

منبع: شاتا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: