تمرکز روی ۱۵۰ طرح برای رسیدن به بهره برداری در وزارت صنعت/ راه اندازی ۳۶ طرح تاکنون

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: از ابتدای دولت یازدهم تاکنون، ۱۳ هزار و ۵۰۰ طرح نیمه تمام با اشتغال ۲۳۰ هزار نفر به بهره برداری رسیده است.

به گزارش عیارآنلاین، «حسین ابویی مهریزی» امروز (دوشنبه) در نشستی خبری به مناسبت روز ملی صنعت و معدن افزود: اکنون ۹۵ هزار و ۵۰۰ طرح در مرحله درخواست برای دریافت پروانه تاسیس تا بهره برداری وجود دارد که از این تعداد، ۲۰ هزار و ۵۰۰ طرح با ۷۶۰ هزار اشتغال، بالای ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت افزود: در دولت یازدهم سه هزار پروانه اکتشاف، ۲ هزار و ۲۰۰ گواهی کشف، ۲ هزار پروانه بهره برداری و سه هزار مجوز برداشت در حوزه معدن صادر شده است. همچنین ۶۸ شهرک و ناحیه صنعتی راه اندازی و مسئولیت ۲۰۰ شهرک به بخش خصوصی واگذار شد.

** بهره برداری از ۱۱۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری با اجرای ۳۶ طرح ملی
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت ادامه داد: در دولت یازدهم ۱۵۰ طرح براساس شاخص هایی همچون حجم سرمایه گذاری، جایگاه در زنجیره تولید، اثر روی صادرات، اشتغال و توسعه منطقه، انتخاب شد تا این طرح ها به طور مستمر مورد پایش قرار گیرند و سریعتر به بهره برداری برسند.
وی افزود: از مجموع ۱۵۰ طرح، پارسال ۳۶ طرح راه اندازی شد؛ امسال نیز ۳۶ طرح راه اندازی خواهد شد و بقیه نیز در سال آینده بهره برداری می شوند.
ابویی ادامه داد: با راه اندازی این ۳۶ طرح، ۱۱۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری با هشت هزار و ۵۰۰ اشتغال مستقیم به بهره برداری رسیده است؛ این طرح ها سه میلیون تن به ظرفیت تولید سیمان، ۲۳ میلیون تن به ظرفیت زنجیره فولاد (کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و شمش)، ۵۱۰ هزار تن به ظرفیت کنسانتره و شمش مس و ۷۲۰ هزار تن به ظرفیت پتروشیمی کشور اضافه شده است.

** جذب ۲٫۶ میلیارد دلار سرمایه خارجی برای ۱۰۷ طرح صنعتی
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت در مورد نیاز کشور به سرمایه گذاری خارجی گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه باید سالیانه هشت درصد رشد اقتصادی داشته باشیم که وزارت صنعت با حدود یک سوم سهم در دستیابی به این نرخ، باید بخش پیشران باشد؛ در این ارتباط، توجه به سرمایه گذاری حائز اهمیت است.
وی افزود: منابع داخلی با همه اثرگذاری که می تواند داشته باشد، کافی نیست و راه و چاره ای جز این نداریم که از منابع خارجی استفاده کنیم.
ابویی گفت: در دولت یازدهم، ۵۰ هزار جواز تاسیس صادر شده است که این مجوزها اظهار تمایل و اقبال توسط سرمایه گذاران را شامل می شود.
وی ادامه داد: از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم تاکنون، ۲٫۶ میلیارد دلار برای ۱۰۷ طرح صنعتی جذب شده که از این تعداد، ۵۵ طرح به بهره برداری رسیده است.

** امسال پنج هزار و ۴۰۰ طرح با پیشرفت بالای ۶۰ درصد به بهره برداری می رسد
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، هفت اقدام به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است که یکی از این اقدامات، راه اندازی طرح های با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد بود.
وی افزود: اکنون نزدیک به هشت هزار و ۵۰۰ طرح صنعتی و معدنی بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی وجود دارد که برنامه ریزی کرده ایم امسال پنج هزار و ۴۰۰ طرح را به بهره برداری برسانیم. این طرح ها با ۲۲۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری با اشتغال ۹۰ هزار نفر، به سرانجام می رسد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: