۱۱ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۵

“ایران در تولید مقالات نانو فناوری همچنان مقام ششم را داراست “

آخرین آمارهای منتشر شده پیرامون مقاله های نمایه شده در تامسون رویترز نشان می دهد که ایران همچنان جایگاه ششم تولید علم و فناوری نانو را در اختیار دارد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر جعفر مهراد، موسس ISC و استاد و رئیس گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز با اعلام این خبر گفت: این آمار که در ماه مه ۲۰۱۶ روزآمدسازی شده است حاکی از آن است که در این بازه زمانی پژوهشگران ایرانی موفق به تولید ۲۹۷۸ مقاله در حوزه علم و فناوری نانو شده اند. آماری که تقریبا یک ماه پیش از این منتشر شده بود ایران با ۲۴۳۱ مقاله در جایگاه ششم تولید علم نانو نشسته بود.

وی افزود: در این حوزه چین، آمریکا، هند، کره جنوبی و آلمان پنج کشور نخست به ترتیب ۱۸۸۶۷ مقاله، ۸۴۶۰ مقاله، ۴۲۹۳ مقاله، ۳۲۸۵ مقاله، و ۳۰۴۶ مقاله تولید کرده اند.

دکتر مهراد گفت: از کشورهای اسلامی عربستان سعودی با تولید ۹۵۶ مقاله در مرتبه ۱۷، ترکیه با ۸۱۶ مقاله در مرتبه ۲۰ و مالزی با تولید ۶۸۷ مقاله در مرتبه ۲۲ قرار دارند.
جایگاه مصر و پاکستان نیز به ترتیب با تولید ۵۲۵ مقاله و ۴۰۹ مقاله ۲۵ و ۲۹ می باشد.

مهراد بیان کرد: کل تولیدات جمهوری اسلامی ایران در حوزه علم و فناوری نانو در سالهای پیش به این ترتیب است:

سال تعداد مقاله
۲۰۱۵ ۶۶۶۰
۲۰۱۴ ۵۵۶۵
۲۰۱۳ ۴۶۲۴
۲۰۱۲ ۳۶۸۱
۲۰۱۱ ۳۰۱۱

وی افزود: در بررسی استنادهای صورت گرفته به مقالات علم و فناوری نانو ترتیب و رتبه کشورها برحسب اهمیت و کیفیت مقالات مورد استناد به یکباره و به شدت تغییر پیدا می کند:

رتبه کشور متوسط استناد به هر مقاله
۱  سنگاپور  ۲,۹۱
۲  استرالیا  ۲,۵۰
۳  سویس  ۲,۳۷
۴   عربستان سعودی  ۲,۳۴
۵  آمریکا  ۲,۲۹
۶  هلند  ۲,۲۵
۷  عراق  ۲,۲۴
۸  انگلستان ۲,۱۵
۹  دانمارک  ۲,۱۲
۱۰  چین ۲,۰۸

موسس ISC گفت: در مورد شاخص اچ کشورها در این بازه زمانی تفاوت آشکاری بوجود نیامده است. ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی همچنان دارای شاخص اچ ۲۰ است. شاخص اچ عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ میلادی نیز ۲۲ می باشد.

وی بیان کرد: تعداد اختراعات اعلام شده مبتنی است بر اطلاعات اداره اختراعات آلمان که زیاد کاربرد عمومی ندارد. با این حال و بر این اساس از بین تمام کشورهای تولید کننده علم و فناوری نانو تنها نام ۷ کشور که دارای اختراع در حوزه نانو و ثبت شده در آلمان است مشاهده می شود:

رتبه کشور تعداد اختراع در ۲۰۱۵
۱ آلمان ۱۱۴
۲ آمریکا ۲۸
۳ ژاپن ۸
۴ کره جنوبی ۶
۵ استرالیا ۴
۶ سوییس ۲
۷ تایلند ۲

منبع: لیزنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: