۱۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۹

درخواست تشکل فولادی از وزیر صنعت برای تامین مواد اولیه

سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی در نامه ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: در صورت تامین مواد اولیه مورد نیاز اعضای این سندیکا متناسب با نرخ های جهانی، میزان ۳۰ درصد تولید کنونی به بیش از ۵۰ درصد افزایش می یابد.

به گزارش عیارآنلاین، در این نامه که دوازدهم تیرماه تنظیم شده، آمده است تاکنون کارخانه های نورد و لوله اهواز و مجتمع فولاد گیلان هیچ ورقی را برای فروش در بورس کالا عرضه نکرده اند.
سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی در نامه خود آورده است: چنانچه بخواهیم شاهد رفع رکود و رونق صادرات با ارزش افزوده در بخش لوله و پروفیل فولادی باشیم، باید از بخش خصوصی کارخانه های پایین دستی حمایت کنیم و بدانیم پشتیبانی از کارخانه بالادستی خصولتی، تعطیلی واحدهای پایین دست را به دنبال دارد.
بر پایه نامه این تشکل، ورق های مورد نیاز این صنعت به منظور تولید با ارزش افزوده صادراتی کمتر از دو میلیمتر ضخامت دارد اما از سوی واحدهای ذیربط به تولید نرسیده و ورق ۱٫۸ و ۱٫۵ میلیمتری به اعضای این سندیکا تحویل نشده است.
این در حالی است که برابر این نامه، میزان ثبت سفارش کالاهای مورد نیاز این صنعت با گشایش اعتبار (ال.سی) مشتریان صنعت لوله و پروفیل در سه ماهه نخست امسال بیش از ۳۹۹ هزار تن از مجتمع فولاد بوده که در مقایسه با سه ماهه نخست ۱۳۹۴ رشد ۳۵۲ درصدی داشته است.
همچنین مقدار ورق های مورد نیاز این صنف که از سوی مجتمع فولاد مبارکه در این مدت تامین شده است، نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۹ درصدی را نشان می دهد.
میزان تقاضا و ثبت سفارش خرید ورق از این مجتمع، بیش از یک هزار و ۲۲۲ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال رشد کرده است.
سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی در ادامه نامه خود آورده است: صنعت لوله و پروفیل با اولویت خرید از تولیدکنندگان داخلی به علت برخورداری از ظرفیت تولید و مصرف بالای داخلی و توان صادرات، آماده خرید با گشایش اعتبار داخلی از مجتمع فولاد مبارکه است.
بر پایه این نامه،‌ سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی با ۱۲۰ شرکت عضو، در نامه های جداگانه به رییسان کمیسیون های اقتصادی و صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خواستار شده بودند فولادسازان داخلی دستکم دو میلیون تن ورق فولادی دو میلیمتری، ۵۰۰ هزار تن ورق زیر دو میلیمتری و به اندازه نیاز ورق های بالای دو میلیمتری را به قیمت رقابتی جهانی تامین کنند و به تحویل فوری متعهد باشند.
به گزارش ایرنا، پیش از این «امیر کاوه» دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی اعلام کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به فعالان بخش ورق فولادی دستور داد دستکم دو میلیون تن ورق زیر سه میلمتر مورد نیاز اعضای این سندیکا را برای امسال تامین کنند.
به گفته کاوه، دوازدهم خردادماه نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت موضوع درخواست اعضای این تشکل برای تامین ورق مورد نیاز را در نشستی بررسی کرد و شانزدهم خردادماه در نامه ای به تولیدکنندگان ورق فولادی دستور داد در این زمینه اقدام کنند.
وی افزود: بر اساس نامه وزیر صنعت، این سهمیه فقط برای اعضای این سندیکا تعیین شده و تکلیف صنایع دیگر بروشنی قید نشده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: