۱۴ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۶
متن انرژی 39 منتشر شد

ستاره خلیج فارس و وعده‌ای جدید

آخرین وعده‌ای که در روزهای اخیر برای راه‌اندازی فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس داده شده، انتهای سال ۹۵ است. البته دادور، قائم‌مقام مجتمع پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تحقق همین وعده را هم منوط به حصول به موقع منابع مالی دانسته است.

به گزارش عیارآنلاین، سی‌ونهمین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد. در این شماره، سه موضوع مخالفت وزیر نفت با حفظ کارت سوخت، ضرورت استفاده از منابع مالی داخلی و وضعیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس؛ مورد بررسی قرار گرفته است.

خیز زنگنه برای حذف کارت سوخت

کارت سوخت - سامانه هوشمند سوختکارت هوشمند سوخت به عنوان ابزاری برای کنترل مصرف سوخت و کاهش قاچاق این فراورده نفتی از سال ۸۶ مورد استفاده قرار گرفت. تاکنون مراکز مختلفی چون مرکز پژوهش‌های مجلس، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت و سازمان شهرداری ‌های وزارت کشور، در گزارش‌ها و مصاحبه‌های مختلفی از کارایی مثبت کارت سوخت در کنترل و کاهش قاچاق بنزین سخن گفته‌اند.

با وجود تذکر مراکز نام‌برده و الزام قانون بودجه سال ۹۵، برای حفظ کارت سوخت، مسئولان وزارت نفت و جایگاه‌دارن سوخت تحرکات جدیدی را برای حذف سامانه هوشمند سوخت آغاز کرده‌اند. زنگنه، وزیر نفت اخیراً با بیان اینکه مصرف بنزین پس از تک‌نرخی شدن از سال گذشته تاکنون فقط رشد ۱٫۸ درصدی داشته، از اصلاح قانون بودجه سال ۹۵ درباره عرضه بنزین دونرخی خبر داده است. طبق اعلام وی، دولت پیشنهاد تک‌نرخی شدن بنزین را به مجلس می‌برد. بدین ترتیب احتمال لغو مصوبه مجلس نهم مبنی بر استفاده از سامانه هوشمند سوخت و دونرخی شدن بنزین وجود دارد.

به عقیده کارشناسان استفاده از کارت سوخت، موجب تجمیع اطلاعات میزان مصرف سوخت به تفکیک خودروها در کشور خواهد شد که دسترسی به این اطلاعات برای مراکز تصمیم‌گیر کشور اهمیت ویژه‌ای دارد. اما باید توجه داشت که حیات کارت سوخت در گرو ابقای نظام سهمیه‌بندی و دونرخی شدن بنزین است؛ زیرا با عرضه تک‌نرخی بنزین، مردم انگیزه‌ای برای استفاده از کارت سوخت ندارند و تضمینی برای حفظ این سامانه وجود نخواهد داشت. علاوه بر این، با حذف سهمیه‌بندی سوخت، انگیزه کنترل ماهیانه مصرف بنزین رو به کاهش می‌رود و شاهد رشد فزاینده مصرف بنزین در کشور خواهیم بود. بنابراین لازم است که حفظ کارت سوخت، نظام سهمیه‌بندی و عرضه دونرخی بنزین به صورت جدی مورد دفاع نمایندگان مردم در مجلس دهم قرار گیرد.

لزوم استفاده بیشتر از روش‌های تأمین مالی داخلی

سرمایه گذاری صنعتیدر روزهای گذشته، تأمین مالی ٢٠٠٠ میلیارد ریالی پتروشیمی شیراز در یک ثانیه از طریق عرضه اوراق مشارکت در بورس کالای ایران صورت گرفت. وجود چنین ظرفیت‌های بالای تامین مالی در کشور، ضرورت توجه بیشتر مسئولین برای اتکا به منابع داخلی را دو چندان می‌کند.

مثال فوق، خط بطلانی است بر تصور برخی از مسئولین که عامل اصلی مشکلات اقتصادی کشور محدودیت منابع مالی و تنها راه حل آن را جذب سرمایه‌گذاری خارجی می‌دانند. با وجود نقدینگی چند صد هزار میلیارد تومانی موجود در اقتصاد کشور، دولت‌ها توجه مناسبی به جذب این نقدینگی به تولید نکرده‌اند و اجرای پروژه‌های ملی و زیربنایی سودآور را به افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی با لغو تحریم‌ها گره زدند. این در حالی است که در صورت ایجاد ساختار نهادی لازم و همچنین طراحی و استفاده از ابزارهای مناسب، امکان استفاده از سرمایه‌های مردمی برای تامین مالی پروژه‌های ملی و زیربنایی سودآور وجود دارد.

در کنار عرضه اوراق مشارکت، یکی دیگر ابزار مناسب برای جذب سرمایه‌های داخلی، «صندوق سرمایه‌گذاری پروژه» نام دارد. در این روش، سرمایه‌ لازم برای اجرای پروژه از طریق جلب مشارکت آحاد مردم تأمین می‌شود. برای این منظور، مالکیت پروژه و منافع حاصل از آن به سهام قابل عرضه در بازار سرمایه تبدیل می‌شود و مردم سهام‌دار پروژه می‌شوند.

بنابراین با توجه به ظرفیت‌های تأمین مالی در داخل کشور و تجاربی مانند تامین مالی پتروشیمی شیراز، گره زدن مشکلات طرح‌های توسعه‌ای و عمرانی به سرمایه‌گذاری خارجی به نوعی پاک کردن صورت مسأله است. در صورت برنامه‌ریزی صحیح برای مدیریت و استفاده از نقدینگی کشور، می‌توان منابعی به مراتب بیشتر از سرمایه‌گذاری‌های خارجی را از داخل جذب نمود.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس و وعده‌ای جدید

پالایشگاه ستاره خلیج فارسپالایشگاه ستاره خلیج فارس، با ظرفیت ۵۵ میلیون لیتر فرآورده‌های اصلی در سه فاز تعریف شده که فاز نخست آن با ظرفیت تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین و شش میلیون لیتر نفت‌گاز در حال تکمیل است.

آخرین وعده‌ای که در روزهای اخیر برای راه‌اندازی فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس داده شده، انتهای سال ۹۵ است. البته دادور، قائم‌مقام مجتمع پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تحقق همین وعده را هم منوط به حصول به موقع منابع مالی دانسته است. راه‌اندازی این پالایشگاه در حالی به انتهای سال ۹۵ موکول شد که عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، در اردیبهشت‌ماه ۹۵ از راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در نیمه اول سال ۹۵ خبر داده بود.

تلاش برای توسعه پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس یکی از برنامه‌های کوتاه‌مدت زنگنه برای گرفتن رای اعتماد مجلس برای تصدی پست وزارت نفت در مردادماه ۹۲ بود. اما در عمل روند پیشرفت این پالایشگاه با همان سرعت قبلی و حتی کندتر از آن، در چند سال اخیر ادامه دارد و بهره‌برداری از فاز اول این طرح باز هم با تأخیر مواجه شده است.

بنابراین با توجه به اهمیت تسریع در راه‌اندازی طرح‌های کلانی مانند پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ضرورت دارد که وزارت نفت با انجام اقداماتی مشابه پارس جنوبی، بر مشکلات به وجود آمده غلبه کرده و گام‌های بزرگی برای خودکفایی بنزین و کاهش خام‌فروشی بردارد.

سایر اخبار مهم هفته

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس: تعادل قیمتها و بهبود قوانین، مانع قاچاق سوخت می‌شود

ملکشاهی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس: پدیده قاچاق  معلول اختلاف قیمتهای تمام شده و عرضه آن  است ازاین‌رو ایجاد تعادل در قیمت و بهبود قوانین این حوزه را از راهکارهای مؤثر برای حل این چالش می داند.

چین بزرگترین مشتری پتروشیمی ایران شد

کریمایی معاون انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران: هم اکنون نیمی از پتروشیمی ایران راهی چین می‌شود و چین بزرگترین بازار پتروشیمی ایران شده است. سهم کره و ژاپن از بازار پتروشیمی ایران به نزدیک صفر رسیده است.

برداشت گاز از پارس جنوبی از مرز ۴٣١ میلیون مترمکعب در روز گذشت

شعبانپور مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس: برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی از مرز ۴٣١ میلیون مترمکعب درروز گذشته است و  امسال ١٠٠ میلیون مترمکعب به برداشت گاز از پارس جنوبی اضافه می شود.

آغاز مذاکرات جدید نفتی ایران-چین/ محور گفتگوها؛ توسعه یادآوران

بر این اساس پس از دستور بیژن زنگنه وزیر نفت به شرکت ملی نفت ایران برای ابقا و واگذاری فاز دوم توسعه میدان نفتی یادآوران به چینی ها، دور جدید گفتگوها برای تعیین نرخ بازگشت سرمایه این پروژه بزرگ نفتی آغاز شده است.

راه‌اندازی فاز ۲۱ پارس جنوبی در تابستان ۹۵

با بارگیری سکوی ۲۷۰۰ تنی فاز ۲۱ پارس جنوبی به گفته مسئولان شرکت ملی نفت این فاز تا پایان تابستان سال ۹۵ به بهره برداری برسد.

تولید مناطق نفتخیز جنوب از مرز ٢,٩ میلیون بشکه گذشت

موسوی، مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب: تولید کنونی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ٢ میلیون و ٩٢٠ هزار بشکه در روز و معادل ٨٠ درصد از کل تولید نفت خام کشور است.

اعتراض سرمایه گذاران به تعدیل منفی قیمت خرید برق تجدیدپذیر

خزایی رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران در نامه ای به وزیر نیرو ضمن اعلام مشکلات ایجاد شده، خواستار بازنگری در قیمت های خرید تضمینی برق تولیدی از انرژی های تجدیدپذیر شد و از اعتراضات گسترده ای از سوی سرمایه گذاران خارجی و کارآفرینان اقتصادی ایرانی فعال در این حوزه صورت گرفته است خبر داد.

قرارداد صادرات یک میلیون بشکه نفت به اسپانیا امضا شد

شرکت رپسول اسپانیا قرارداد واردات یک میلیون بشکه نفت خام را برای دریافت در ماه ژوئیه امضا کرد که این امر سبب افزایش حجم صادرات ایران به اروپا در ماه آینده خواهد شد.

امضای نخستین قرارداد بلندمدت فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا

سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران از انعقاد نخستین قرارداد بلندمدت محصول پتروشیمی شرکت تندگویان با صنایع پایین دستی پتروشیمی در بورس کالای ایران خبر داد. قراردادهای بلندمدت پتروشیمی ها با صنایع پایین دست در دوره زمانی ۶ تا ۱۲ ماهه انجام خواهد شد و عرضه کننده و خریدار موظف به تداوم عرضه و خرید در انعقاد قراردادهای بلندمدت در بورس کالا هستند.

واردات ۱۰ تا ۱۵ میلیون لامپ کم‌مصرف به کشور

سجادی مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی: سالانه ۱۰ تا ۱۵ میلیون لامپ کم‌مصرف که عمدتاً هم چینی هستند وارد کشور می‌شود، گفت: روزانه به همین میزان لامپ کم‌مصرف در داخل تولید می‌شود که کیفیت به مراتب بهتری نسبت به لامپ‌های وارداتی دارند.

کره جنوبی در ایران مجتمع آب شیرین‌کنی می‌سازد

شرکت صنایع سنگین و ساخت و ساز دوسان کره جنوبی یک سفارش ۲۲۰ میلیون وونی (۱۸۵.۹ میلیون دلاری) برای ساخت یک مجتمع آب شیرین کن در ایران دریافت کرده است.

صادرات نفت ایران از ۲.۵ میلیون بشکه گذشت

مجموع صادرات نفت‌ خام و میعانات گازی ایران برای نخستین بار در سال‌های اخیر از ۲.۵ میلیون بشکه گذشت.

زنگنه: نخستین مناقصه های نفتی با معرفی میدانهای مشترک برگزار می شود

وزیر نفت، جزئیات اصلاحات صورت گرفته بر روی مدل جدید قراردادی صنعت نفت را اعلام کرد. تابستان امسال، مرحله اول مناقصه های نفتی با معرفی ١٠ یا ١۵ میدان و با اولویت میدانهای مشترک برگزار می شود.

آغاز صادرات گاز به بغداد همچنان در انتظار اعلام آمادگی دولت عراق است

کاملی  مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران: آغاز صادرات گاز به بغداد به اعلام آمادگی دولت عراق بستگی دارد. با توجه به تحولات اخیر در عراق و پیشرفت های امنیتی علیه گروه تروریستی داعش، امکان دارد دولت عراق به زودی آمادگی خود را برای دریافت گاز ایران اعلام کند.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی: ارائه طرحهای جدید پتروشیمی مشروط به تکمیل زنجیره تولید است

شاهدایی معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی: جلوگیری از خام فروشی به عنوان سیاست مهم شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در برنامه ششم توسعه تعیین شده است و ارائه طرحهای جدید پتروشیمی، مشروط به تکمیل زنجیره تولید است.

چیت چیان: تبادل برق ایران با جمهوری آذربایجان تابستان امسال عملیاتی می‌شود

چیت چیان وزیر نیرو: خط انتقال و پست برق لازم برای تبادل برق با آذربایجان تکمیل شده و ما قادر خواهیم بود تا ۶۰۰ مگاوات تبادل برق را از این خط انجام دهیم و باید بتوانیم همین تابستان از ظرفیت برق آذربایجان استفاده کنیم.

کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی جدید به دنبال انتقال فناوری است

نشست کارگروه اصلاح ساختار قراردادهای نفتی جدید به منظور انتقال فناوری از طریق شرکتهای پیمانکار عمومی (GC) برای بخش پایین دست صنعت نفت برگزار شد. در این نشست، روسای سه کارگروه فرعی انتقال فناوری در اصلاح ساختار قراردادها  شامل کارگروه ساخت داخل، کارگروه فناوری و کارگروه رگولاتوری، به ارائه اقدامهای انجام شده در این کارگروهها پرداختند.

کمیسیون انرژی قانون دونرخی شدن بنزین را بررسی می‌کند

خامکانی عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره موضوع ارسال اصلاحیه قانون بودجه ٩۵ به مجلس و بحث اصلاح بخش بنزینی این قانون اظهار کرد: اگر این اصلاحیه تقدیم مجلس شود و موضوع اصلاح بخش بنزینی بودجه نیز در آن گنجانده‌شده باشد این موضوع در کمیسیون انرژی بررسی می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: