احداث نیروگاه بادی ۶۰۰ مگاواتی در آذربایجان با سرمایه‌گذاری خارجی/برنامه‌ریزی برای احداث ۴ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان از احداث نیروگاه‌های بادی ۶۰۰ مگاواتی در سراب آذربایجان با سرمایه‌گذاری خارجی خبر داد. در حاشیه رشته کوه سبلان در حوزه اردبیل، وجود پتانسیل انرژی زمین گرمایی، که طرح نهایی آن در مشکین شهر برای تولید ۶۰ مگاوات برق برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش عیارآنلاین، مهندس حسین صبوری با بیان این مطلب گفت: انرژی‌های بادی منطقه آذربایجان به عنوان یکی از پتانسیل‌های مطلوب این استان مطرح هستند و زمینه بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بخش برق است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه شهرهای تبریز، سراب و اهر دارای انرژی فراوان باد هستند، شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان واحدهایی را به عنوان پایلوت در منطقه نصب کرده که سرمایه‌گذاران داخلی و همچنین یک شرکت ترکیه‌ای اعلام آمادگی کرده تا در منطقه سراب، حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ مگاوات نیروگاه بادی نصب کند.

صبوری در ادامه گفت: در حال حاضر حدود ۱۷۰۰ مگاوات پروانه احداث نیروگاه‌های بادی، خورشیدی و زمین گرمایی در حوزه برق آذربایجان صادر شده که امیدواریم در چند سال آینده به بهره برداری برسند.

وی در ادامه با اشاره به وجود پتانسیل انرژی زمین گرمایی در مشکین شهر گفت: در حاشیه رشته کوه سبلان در حوزه اردبیل، وجود پتانسیل انرژی زمین گرمایی که طرح نهایی آن در مشکین شهر برای تولید ۶۰ مگاوات برق طراحی شده است، در فاز اول دو واحد ۵ مگاواتی توسط سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) در حال اجرا است، که با انجام آن می‌توان پتانسیل‌های بیشتری را نیز در منطقه کشف کرد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان در خصوص حوادث ایجاد شده در زمستان سال گذشته گفت: برخی نقاط آذربایجان از نظر جغرافیایی دارای مناطق خاصی هستند که آب و هوای آن، با سایر نقاط کشور متفاوت بوده و دارای زمستان‌های سخت هستند که از جمله می‌توان به شهرستان‌هایی مانند پیرانشهر و مهاباد که ارتفاع برف در آن‌ها به حدود دو متر می‌رسد اشاره کرد.

وی در ادامه گفت: در زمستان سال گذشته سرمای شدیدی بر منطقه حاکم بود و بارش برف سنگین و کولاک شدید باعث شد تا با فروپاشی شبکه برق مواجه شویم که در نتیجه، خاموشی‌های یکی دو روزه این منطقه را فرا گرفت.

تبریز شهر گردشگری جهان اسلام

صبوری با بیان اینکه پیش بینی می‌کنیم در ۵ سال آینده به دو برابر ظرفیت نیروگاهی موجود نیاز داشته باشیم که در این راستا عملیات احداث نیروگاهی توسط بخش خصوصی در حال اجرا است، با اشاره به مشکلات تأمین برق کلان شهر تبریز و از سوی دیگر با توجه به انتخاب این شهر به عنوان شهر گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ میلادی اظهار داشت: این انتخاب افتخاری برای کشور است و با توجه به حضور گردشگران خارجی، لازم است که در تأمین برق پایدار حساسیت بیشتری از خود نشان دهیم.

وی اضافه کرد: با انتخاب تبریز به عنوان شهر گردشگری جهان اسلام و ورود گردشگران خارجی، بایستی ضمن رفع کمبود برق و تأمین مطمئن و پایدار آن در این کلان شهر، نسبت به جمع آوری شبکه‌های غیر مجاز و ساماندهی انشعاب‌ها نیزاقدام کنیم تا موجب نا همگونی مبلمان شهری نشود.

اقدام‌هایپیک‌سایی در منطقه آذربایجان

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان آنگاه با بیان اینکه در منطقه آذربایجان مراحل اصلی احداث نیروگاه‌هایی با ظرفیت ۴۰۰۰ مگاوات طی شده و عملیات اجرایی آن در حال انجام است، به کارهای انجام شده در خصوص پیک سایی نیز اشاره کرد و ادامه داد: انجام کارهای فرهنگی و همراه کردن مردم، همکاری صنایع که با اجرایی کردن تعطیلات تابستانی در زمان پیک، باعث خواهد شد تا به کاهش پیک مصرف کمک کند بخشی از فعالیت این شرکت بوده است.
وی تصریح کرد: واقعی شدن قیمت برق هم می‌تواند به مدیریت مصرف و کاهش پیک مصرف کمک شایانی کند.

منبع: برق نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: