۱۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۷

بانک مرکزی اجازه یوزانس ۶ ماهه به بانک‌ها داد

معاون بیمه و بانک وزارت اقتصاد و دارایی با اشاره به لزوم رشد ۱.۲ درصدی اقتصاد برای حفظ اشتغال موجود گفت: بانک مرکزی اجازه یوزانس ۶ ماهه به بانک‌ها داد.

به گزارش عیارآنلاین، حسین قضاوی در جلسه تودیع و معارفه مدیران عامل قدیم و جدید بانک ملت گفت: امیدواریم تغییرات در بانک ملت باعث شود این بانک خدمات بیشتری را به کشور ارائه کند.

معاون وزیر اقتصاد افزود: باز پرداخت بدهی خارجی به نحو  خوب در کشور قابل انجام می باشد و در نتیجه برای  کشور ظرفیت جذب ۳۰ میلیارد دلار منابع خارجی در قالب فاینانس وجود دارد بدون آنکه نگران باز پرداخت آن باشیم.

وی افزود، در سالیان گذشته بنا به دلیل تحریم، منابع خارجی وارد کشور نشده است  و امروز که آمار را نگاه می کنیم مشاهده می کنیم ۵ میلیارد دلار بدهی خارجی داشتیم و بدهی کوتاه مدت آن کمتر از ۰٫۵ میلیارد دلار بوده است.

قضاوی تاکید کرد، این نشان می دهد کشور امکان باز پرداخت بدهی های خارجی جدید را دارد، این را با کشورهایی که ۳۰ یا ۵۰ میلیارد دلار بدهی خارجی دارند مقایسه کنید.

معاون وزیر اقتصاد افزود: جایی که اقتصاد راه دشواری در پیش دارد مسئله اشتغال است. نرخ بیکاری ۱٫۲ درصد رشد داشته اگر در همین سطح رفاهی بخواهیم بمانیم باید حداقل ۱٫۲ درصد رشد اقتصادی داشته باشیم.

قضاوی ادامه داد، در حالی  که نرخ بیکاری  در کشور ۱۰٫۷ و در مناطق شهری ۱۱٫۷درصد و در بین جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال ۳۲٫۷درصد است، برای برطرف کردن این نرخ بیکاری باید وضعیتی ایجاد شود که رشد اقتصادی محقق شود.

معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد و دارایی گفت: امیدوارم به روزی برسیم که هر کدام از بانک ها بدون اتکا به ضمانتهای دولتی بتوانند خود را به بازارهای بین المللی معرفی کرده و با منابع مالی بیشتر تجهیز کنند.

قائم مقام وزیر اقتصاد با بیان این  موضوع که بانک مرکزی اخیرا اجازه یوزانس ۶ماهه را به بانک ها داده است، گفت: ظرفیت اقتصادی کشور به گونه ای است که اگر بانک مرکزی سخاوتمندانه تر عمل کند و بانک ها بتوانند برای مشتریان خود وارد عملیات یوزانس یک ساله بشوند، این مورد می تواند وضعیت کمبود منابع مالی بنگاه ها را بهبود ببخشد.

قضاوی همچنین با مطرح کردن این که بانک مرکزی از منابع خود فایناس به صورت سه ماهه در اختیار بانک ها قرار داده است، گفت:امیدواریم بانک ها بتوانند با تعاملاتی که با بانک های خارجی دارند، منابع ریفاینس بلند مدت تر ۶ماهه در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

وی در ادامه گفت: اگر بتوان در کشور سالی حداقل ۳۰ میلیارد دلار منابع خارجی آورد نگرانی کمبود منابع نقدینگی رفع می شود.

قضاوی در پایان گفت: یکی از دلایل اینکه رکود اقتصادی بر کشور حاکم است  این است که کشور نتوانسته منابع مالی به بنگاه ها تزریق کند.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: