مخبر دزفولی: حاشیه های آموزش عالی موجب کاهش شتاب علمی کشور است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اگر دانشگاه و مراکز علمی ما درگیر حاشیه ها شوند رتبه علمی و شتاب علمی ما دچار اختلال خواهد شد کما اینکه ما در مقاطعی شاهد این اختلال و اِشکال در دانشگاه ها بوده ایم.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا مخبر دزفولی در خصوص تذکرات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر سیاسی شدن فضای دانشگاهها و کاهش شتاب رشد علمی گفت: مقام معظم رهبری خودشان پیشگام سیاسی شدن دانشگاه ها بودند و اینکه دانشگاه ما حتماً باید دارای جوشش و نشاط سیاسی باشد.

وی افزود: آنچه مورد تذکر ایشان قرار گرفته این است که نباید حاشیه های سیاسی و دعواهای فرسایشی برای دانشگاه ها درست شود و این حاشیه ها آنان را از مأموریت اصلی شان که پیشرفت علمی و فنآوری، ارتقاء دانش کشور و ظرفیت علمی دانشجویان و اساتید است دور کند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اگر دانشگاه و مراکز علمی ما درگیر حاشیه ها شوند رتبه علمی و شتاب علمی ما دچار اختلال خواهد شد کما اینکه ما در مقاطعی شاهد این اختلال و اِشکال در دانشگاه ها بوده ایم.
وی افزود: ما حتماً باید این فضا را پایش و مواظبت کنیم، وزراء علوم و بهداشت نیز باید به این موضوع توجه داشته باشند و این موارد حتماً جزو وظایف رؤسای دانشگاه های کشور است که در عین اینکه باید جوشش و نشاط سیاسی در بین جامعه دانشگاهی وجود داشته باشد و همچنین باید به انحاء مختلف مانع فعالیت های سیاسی شوند از طرف دیگر هم اینگونه امور نباید به کارها و فعالیتهای علمی دانشگاهی سیطره پیدا کند.
مخبر دزفولی ادامه داد: در فعالیتهای سیاسی باید تدبیر شود و اگر آثار مضری بر پیشرفت علمی داشته باشند وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه های ما باید به این موضوع توجه کنند.
وی افزود: ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور که وظیفه پایش، مواظب و رصد مسائل علمی، فنآوری و فرهنگی دانشگاه ها و کشور را داریم حتماً این موضوعات را مورد تبادل نظر قرار می دهیم و در جلسات مشترکی که با دوستان آموزش عالی کشور داریم این موضوعات را بررسی و تلاش می کنیم این عارضه به پیشرفت علمی کشور آسیب نزند.
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در پایان تأکید کرد: شاید یکی از دلایل کاهش شتاب علمی کشور برخی حاشیه هایی باشد که در چند سال گذشته در آموزش عالی کشور پیش آمده و امیدواریم که این موارد کنار برود و مأموریت های اصلی دانشگاهی در کنار فعالیت های فرهنگی، سیاسی و امور علمی جایگاه خودش را پیدا کند.

منبع: صداوسیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: