۱۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۷
جوانه 45 منتشر شد

زعفران؛ به نام ایران، به کام اسپانیا

خام‌فروشی زعفران در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مشکلات موجود در صنعت تولید و صادرات زعفران کشور محسوب می‌شود. با وجود اینکه ایران بیش از ۹۰درصد زعفران جهان را تولید می‌کند و بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران در جهان است، اما اسپانیا با تولید حدود ۲ درصدی زعفران دنیا، بزرگترین صادرکننده زعفران در جهان به شمار می‌رود. بخش عمده‌ای از زعفران ایران، به صورت فله‌ای به اسپانیا صادر می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، چهل‌وپنجمین بسته خبری «جوانه» که به مهم‌ترین تحولات حوزه کشاورزی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. وضعیت نابسامان صنعت زعفران کشور و پدیده ریزگرد، دو موضوعی هستند که در این شماره بدان پرداخته شده است.

زعفران؛ به نام ایران به کام اسپانیا

صادرات زعفرانخام‌فروشی زعفران در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مشکلات موجود در صنعت تولید و صادرات زعفران کشور محسوب می‌شود. در توضیح این مطلب باید گفت که ایران با تولید بیش از ۹۰درصد زعفران جهان (معادل ۳۵۰ تن در سال)، بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران در جهان است؛ اما طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی، متأسفانه بیش از ۹۰ درصد صادرات زعفران ایران به‌صورت فله به کشورهای اروپایی، خصوصاً اسپانیا، صادر می‌شود و این کشورها پس از فرآوری این محصول و بسته‌بندی مناسب، آن را به‌عنوان تولیدات داخلی خود به دیگر کشورهای جهان صادر می‌کنند. گفتنی است کشور اسپانیا باوجود تولید حدود ۲ درصدی زعفران دنیا، بزرگترین صادرکننده زعفران در جهان به شمار می‌رود.

با توجه به توضیحات فوق، قاچاق زعفران و نبود صنعت بسته‌بندی جهت حضور پررنگ و ارزآور آن در بازارهای جهانی ازجمله مهم‌ترین مشکلات تهدیدکننده این محصول گران‌بها محسوب می‌گردد.

 در باب قاچاق این محصول، نایب‌رئیس شورای ملی زعفران معتقد است که «سال‌های زیادی است که پیاز زعفران به چین و افغانستان قاچاق می‌شود، اما این موضوع همواره از سوی مسئولان و مقامات مربوطه رد شده است.» در توضیح این مطلب باید افزود که با توجه به گسترش کشت زعفران در این کشورها، در صورت ادامه قاچاق پیاز زعفران به کشورهای دیگر، ایران تولید و صادرات زعفران خود را از دست می‌دهد.

در زمینه مشکلات بسته‌بندی زعفران نیز، رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران، با اشاره به تأمین نشدن کامل زیرساخت‌های لازم جهت بسته‌بندی این محصول، هزینه بسته‌بندی زعفران و همچنین تسهیلات بانکی جهت صادرات زعفران را بالا دانست؛ این در حالی است که کشور اسپانیا، به‌واسطه تسهیلات ارزان‌قیمت بانکی و صنعت بسته‌بندی قوی، زعفران فله‌ای خریداری‌شده از ایران را با بسته‌بندی‌های شکیل به بیش از ۱۴۰ کشور دنیا صادر می‌کند.

«هم اکنون حدود ۷۰۰ هزار نفر در بخش کشاورزی تولید زعفران مشغول به کار هستند»؛ که در صورت افزودن صنعت بسته‌بندی و صادرات به تولید زعفران، میزان ظرفیت اشتغال این بخش بسیار بالا خواهد رفت.

به گفته نماینده مردم تربت‌حیدریه در مجلس، ایران با صادرات زعفران می‌تواند درآمدی معادل صادرات نفت داشته باشد که در صورت صحت ادعای مذکور، باید برای صادرات این محصول گران‌بها، تدبیری اساسی اتخاذ کرد. در این راستا می‌توان به‌واسطه تشکیل صندوق حمایت از زعفران به عنوان سرمایه ملی، از طرفی دست دلالان و سودجویان را کوتاه کرد و از طرف دیگر فرصت ارزآوری بالای صادرات این محصول را فراهم نمود.

خوان نعمت بی‌دریغ ایران، مهیای پذیرایی از ریزگردها

ریزگردورود مهمان ناخوانده‌ای بنام ریزگردها، هر از گاهی موجب سردرگمی مردمان مرزنشین می‌شود؛ جالب آنکه تاکنون اقدام قابل‌توجهی برای مقابله با ریزگردها صورت نگرفته است. تنها پاسخی که این روزها، رئیس سازمان محیط‌زیست و مسئولان این سازمان هرکدام به‌نوعی آن را مطرح می‌کنند این است که منشأ گرد و غبارها خارجی است و نا امنی‌های منطقه و داعش و حملات تکفیری‌ها مانع از تحقق توافق‌نامه‌ها در این زمینه شده است.

رئیس سازمان محیط‌زیست، دلیل ماندگاری ریزگردها را تداوم ناامنی در کشورهای عراق و سوریه می‌داند؛ این در حالی است که ریزگرد، علاوه بر کشورهای همسایه دارای منشأ داخلی نیز هست و نمی‌توان این معضل را تنها به شرایط موجود در منطقه نسبت داد. به گفته برخی کارشناسان، علت ایجاد ریزگرد عدم کشت گیاه و درخت در نواحی خشک داخل و خارج کشور است؛ در توضیح این مطلب می‌توان افزود که استان قم از سال ۹۲، یکی از منابع اصلی تولید ریزگرد در کشور بوده که تاکنون اقدام اثربخشی در راستای مهار گردوغبار در این شهر صورت نگرفته است.

اوضاع آشفته برخی استان‌ها در مواجهه با ریزگردها نیز در حالی روی می‌دهد که با وجود درگیری دوباره بخش عمده‌ای از کشور با پدیده گردوغبار، مصوبه دولت جهت مقابله با  گردوغبار-که از اسفندماه ۹۴ منقضی شده بود- تمدید نشد؛ در همین راستا، ابتکار، در نامه‌ای به جهانگیری، با اشاره به منقضی شدن این مصوبه در اسفندماه، بر تخصیص بسیار پایین اعتبارات برای مقابله با ریزگردها نیز اعتراف کرد و در عین حال خواستار استمرار فعالیت دستگاههای مرتبط با مسئله گردوغبار شد.

پدیده ریزگرد‌ موضوعی است که تمام کارشناسان از سرطان‌زا بودن و آثار تخریبی غیرقابل‌جبران آن بر حیات مردم و حیوانات خبر می‌دهند؛ بنابراین انتظار می‌رود سازمان محیط‌زیست ضمن پذیرش اهمال‌کاری در قضیه ریزگردها، در جهت رفع هرچه سریع‌تر این معضل اقدامات لازم را صورت دهد.

یک لحظه درنگ

خلج، رئیس سازمان دامپزشکی  در رابطه با بیماری تب برفکی عنوان کرده که از ابتدای دی ۹۴ تا ابتدای تیر۹۵، ۵۸ میلیون رأس دام سبک و حدود ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار رأس گاو علیه بیماری تب برفکی واکسینه شده‌اند. بنابراین پوشش واکسیناسیون ما علیه این بیماری بسیار مطلوب بوده است. باید این سوال را از آقای خلج پرسید که اگر پوشش واکسیناسیون سازمان دامپزشکی مطلوب نبود، چه تعداد تلفات دام داشتیم؟!

سایر اخبار مهم

ضریب خوداتکایی ایران در تولید شکر به ۷۰ درصد می‌رسد/ تولید ۱.۶ میلیون تن شکر

حصادی، رئیس گروه گیاهان صنعتی وزارت جهاد کشاورزی: با برنامه ریزی‌های صورت گرفته، ضریب خوداتکایی کشور تولید شکر در سال زراعی ۹۶-۹۵ به بالای ۷۰ درصد برسد. برآورد می شود سال ۹۶-۹۵ بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن شکر از کشت بهاره و پاییزه چغندرقند و کشت نیشکر به دست آید. با توجه به رویکرد وزارت جهاد کشاورزی در افزایش سطح زیر کشت چغندر قند پاییزه به منظور صرفه جویی در مصرف آب، برای سال زراعی آینده، کشت چغندر پاییزه در سطح ۱۸ هزار هکتار هدفگذاری شده است. از این سطح ، یک میلیون و ۲۶۰ هزارتن چغندرقند با احتساب میانگین عملکرد ۷۰ تن در هکتار تولید شود.

تولید ۴۹۰ هزارتن فرآورده های گوشتی در سال ۹۴

افلاکی، دبیر انجمن صنفی صنایع فرآورده‌های گوشتی: صنایع فراورده های گوشتی با ۶۶ درصد ظرفیت کار می کنند. این صنعت ظرفیت تولید ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن تولید در سال را دارد. ۴۹۰ هزار تن فرآورده های گوشتی در سال گذشته تولید شد. پیش بینی می شود امسال میزان تولید به بیش از ۵۰۰ هزار تن افزایش یابد.

پیش‌بینی تولید ۲.۴ میلیون تن برنج برای امسال

کشاورز، معاون وزیر جهاد کشاوزی: پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزارتن برنج سفید در کشور تولید شود. سال گذشته پیش‌بینی ما برای تولید یک میلیون و ۸۰۰ هزارتن بود اما در نهایت حدود ۲ میلیون تن برنج در کشور تولید شد. سیاست وزارت جهاد کشاورزی عدم حمایت از کشت برنج در استان‌های غیرشمالی است. ما همچنان این سیاست را دنبال می‌کنیم، بر اجرای آن تاکید داریم و امسال نیز آن را به استان‌های مربوطه ابلاغ کرده‌ایم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی : ۲۸ هزار میلیارد ریال صرف اجرای طرح های آب و خاک می شود

اکبری، معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی: امسال در مجموع ۲۸ هزار میلیارد ریال اعتبار صرف اجرای طرح های مربوط به بخش آب و خاک کشاورزی در کشور می شود. نزدیک به ۱۵ هزار میلیارد ریال از این رقم مربوط به اعتبارات صندوق توسعه ملی است. از ۶۵۰ دشت کشور، ۳۰۰دشت در وضعیت بحرانی قرار دارند که اگر برای حل مشکل آنها اقدام نکنیم به مشکلات جدی برخورد خواهیم کرد.

ثبت رکورد جدید صادرات میگو/ ۵۶ میلیون دلار درآمد ارزی از ۱۳هزارتن صادرات

صالحی، رئیس سازمان شیلات: سال گذشته ۱۳ هزار تن میگو به ارزش ۵۶ میلیون دلار صادر شد. سال گذشته بیش از ۱۸ هزار تن میگوی پرورشی و ۸ هزار تن میگوی دریایی در کشور تولید شد. فعلا نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از میزان تولید میگوی پرورشی در سال جاری داشت. ۹۸ درصد میگوی دریایی در داخل مصرف می‌شود، ارزش صادراتی میگوی صادراتی در سال ۹۴، ۵۶ میلیون دلار برآورد شده است.

عراق واردات هندوانه، گوجه فرنگی، سیب زمینی و طالبی و خربزه از ایران را ممنوع کرد

گزارش/ وزارت بازرگانی کشورعراق واردات پنج محصول کشاورزی هندوانه، گوجه فرنگی، سیب زمینی و طالبی و خربزه را تا اطلاع ثانوی و برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی ممنوع کرد. پیش از این نیز ورود کلم، چغندر، کاهو و شلغم ممنوع اعلام گردیده بود.

کشف و ضبط لاشه های گوسفند مبتلا به تب برفکی در آمل

صادق نژاد، رئیس اداره حفاظت محیط زیست آمل: ماموران اجرایی این اداره چندین لاشه گوسفند آلوده به بیماری تب برفکی را عصر یکشنبه پیش ازعرضه به بازار مصرف کشف و ضبط کردند. تمامی لاشه های کشف شده برای شناسایی و تائید بیماری به اداره دامپزشکی آمل منتقل و پس از بررسی مشخص شد تمام لاشه گوسفندان آلوده به بیماری تب برفکی است.  در این ارتباط دو قصاب متخلف دستگیر ، تحویل مراجع قضایی و با قرار بازداشت روانه زندان شدند.

خلا صنایع تبدیلی مدرن مانعی برای صادرات ماهی

بهرام نیا، نماینده مردم نهاوند در مجلس: نبود صنایع تبدیلی مدرن مانعی برای صادرات خام ماهی است، تسهیلات و پرداخت خسارت دوعاملی است که می تواند  پروش دهندگان قطب ماهی کشور را سرو سامان ببخشد. صادرات ماهی  نیازمند سردخانه  تخصصی است، برای صادرات ماهی ما نیازمند نگهداری بهینه آبزیان هستیم تا محصولات با برند و مارک اختصاصی صادر  شود. صنایع تبدیلی مدرن در  پرورش ماهی ما را  از خام فروشی  ماهی  بر حذر می دارد، بخش خصوصی نیازمند تسهیلات ویژه  است  تا ماهی خام  به چرخه صادرات نرود.

اختصاص ۲۸ هزار میلیارد ریال برای اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در کشور

اکبری، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی: ۲۸ هزار میلیارد ریال اعتبار امسال برای اجرای سامانه های نوین آبیاری در کشور صرف می شود. نزدیک به ۱۵ هزار میلیارد ریال از این رقم مربوط به اعتبارات صندوق توسعه ملی است. در سال گذشته به دلیل کمبود اعتبارات برای اجرای روش های نوین آبیاری در سطح مزارع و باغ های کشور دچار دغدغه بودیم به طوری که تنها ۱۲-۱۳ استان موفق به استفاده از اعتبارات این بخش شدند.

روند صادرات تخم مرغ به عراق تسریع شد

طلاکش، دبیر کل کانون سراسری مرغ تخم گذار کشور: صادرات تخم مرغ با شروع فصل گرما کاهش یافته است؛ در حال حاضر با توجه به نزدیک شدن به عید فطر،تقاضا برای خرید تخم مرغ برای پخت شیرینی افزایش یافته است که همین مساله موجب شده است در روزهای اخیر بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن تخم مرغ بصورت روزانه به عراق و افغانستان صادر شود. رونق دوباره صادرات تخم مرغ موجب ثبات قیمت در بازار داخلی شده است و میانگین قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری ۲۸۰۰ تومان است.

خرید و فروش جو و ذرت در بورس در سراسر کشور انجام می شود

مهرفرد، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی: در سال گذشته ذرت در استان خوزستان و جو در استان کرمانشاه به صورت آزمایشی بورسی شدند که نهایتا مجموعه دست اندرکاران جمع بندی مثبتی از این اقدام و همین سبب شد تا امسال خرید و فروش جو و ذرت در بورس در سراسر کشور انجام شود. انبارهایی که می خواهند محصولات کشاورزی را در قالب فضای بورس کالا معامله کنند بر اساس قانون باید مجهز باشند یعنی اینکه این انبارها باید دارای استاندارد و سامانه باشند تا بتوانند به بورس تضامین بدهند، چرا که وقتی انباری که استاندارد نباشد بورس آن را نمی پذیرد یا اینکه اگر امکان اسقرار سامانه در آن وجود نداشته باشد یا انباردار حاضر به دادن تضمین نباشد امکان پذیرش از سوی بورس وجود ندارد.

تقویت همکاری های فنی فائو با ایران برای ارتقای ایمنی و سلامت محصولات کشاورزی

با حضور نمایندگان ایران در اجلاس جهانی کدکس مواد غذایی در مقر اصلی سازمان خوار و بار ملل متحد در رم ایتالیا، تقویت همکاری های فنی سازمان خوار و بار جهانی با ایران برای ارتقای ایمنی و سلامت محصولات کشاورزی در نشست مشترک مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این دیدار، خانم سمدو معاون دبیر کل سازمان خوار و بار جهانی ضمن استقبال از پیشنهاد ایران، آمادگی این سازمان را برای تقویت همکاری های فنی مرتبط با کاهش آلاینده های غذا در فرآیند تولید تا مصرف غذا در ایران و کشورهای منطقه اعلام کرد.

مدیرعامل کارخانه قند کرج :قند کرج به رغم تکذیب وزارت صنعت تعطیل است

شهبازی، مدیرعامل کارخانه قند کرج: برخلاف اینکه وزارت صنعت اعلام می‌کند که این کارخانه تعطیل نشده، این کارخانه کماکان به دلیل نبود مواد اولیه تعطیل است و کارگران آن به خانه‌هایشان فرستاده‌ شده‌اند. کارخانه قند کرج ۲۵۰ نفر از پرسنل رسمی و همچنین کارگران قرار دادی و روزانه خود را به دلیل نبود و عدم تأمین ماده اولیه شکر خام برای استفاده در خط تولید این کارخانه به خانه فرستاده و خط تولید خود را خوابانده است.

هدف‌گذاری صادرات ۴۰ هزار تن ماهی گرم‌آبی در پسابرجام

آقازاده، مدیرعامل اتحادیه ماهیان گرم‌آبی: با تولید سالانه‌ای معادل ۱۴۵ هزار تن از انواع ماهیان گرم‌آبی شامل چهار گونه کپور، فیتوفاگ (آزاد پرورشی)، آمور (سفید پرورشی) و بیگ‌هد (سرگنده) در کشور متصور هستیم که امکان افزایش ۲۰ درصدی تولید نیز وجود دارد. صادرات این گونه‌های اقتصادی در دوران تحریم‌ها نیز به کشورهای اطراف وجود داشته و رقمی معادل ۲۰ هزار تن تخمین زده شده است. برای صادرات ۴۰ هزار تنی ماهیان گرم‌آبی در پسابرجام هدف‌گذاری شده است. صادرات ۴۰ هزار تنی ماهیان گرم‌آبی تا پایان برنامه ششم توسعه قابل پیش‌بینی است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: