نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

آمادگی مجلس برای حمایت از لایحه سلامت روان

قربانی، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: سلامت تنها محدود به سلامت جسمی نیست بلکه سلامت روحی روانی، اجتماعی و سلامت کار را در بر می گیرد؛ متاسفانه دولت تا به امروز در این زمینه غفلت کرده درحالی که در گذشته نیز از سوی مجلس اعلام شده بود اگر نیاز به قانون وجود داشته باشد مجلس آمادگی لازم را برای حمایت دارد.

لایحه سلامت روانبه گزارش عیارآنلاین، محمدحسین قربانی درباره بررسی لایحه سلامت روان در هیات دولت، افزود: موضوع سلامت روان بحث جا مانده در حوزه بهداشت ودرمان است که با توجهبه ناهنجاری های ناشی از آن ضرورت دارد بحث سلامت روانی با جدیت در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: سلامت تنها محدود به سلامت جسمی نیست بلکه سلامت روحی روانی، اجتماعی و سلامت کار را در بر می گیرد؛ متاسفانه دولت تا به امروز در این زمینه غفلت کرده درحالی که در گذشته نیز از سوی مجلس اعلام شده بود اگر نیاز به قانون وجود داشته باشد مجلس آمادگی لازم را برای حمایت دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: سلامت روان زمینه ریل‌گذاری در همه ابعاد زندگی را برای افراد فراهم می‌کند لذا باید با تصویب قانون و درنظر گرفتن منابع مالی، گام های موثری در این زمینه برداشت و بدون شک کمیسیون بهداشت نیز با بررسی دقیق، خلاءهای موجود در لایحه را برطرف خواهد کرد.

قربانی با یادآوری ضرورت اختصاص ۱۰ درصد از تخت های بیمارستان‌های دولتی به بیماران روانی در قانون برنامه پنجم توسعه، تاکید کرد: در این راستا وزارت بهداشت نتوانست در این زمینه گام بردارد و دانشگاه های علوم پزشکی را مجاب به اختصاص این تخت های بیمارستانی کند لذا این موضوع از جمله ضعف هایی بود که با وجود پشتوانه قانونی نتوانست شکل اجرایی به خود گیرد.

وی یادآور شد: حال با توجه به اینکه اکنون بررسی برنامه ششم توسعه را در پیش داریم زمان مناسبی است برای اینکه اختصاص ۱۰ درصد از تخت های بیمارستانی در این برنامه گنجانده شده و با نگاه ویژه ای حمایت از این بیماران مورد توجه قرار گیرد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه امروزه سلامت روان برای جامعه تعریف درستی ندارد، گفت: باید فضای دانشگاه های علوم پزشکی به سمتی حرکت کند که از این بیماران حمایت شود، همچنین بیمه‌ها را باید مجاب کرد تا در این مسیر بیماران را همراهی کنند لذا به نظر می رسد این موارد باید از اولویت‌های لایحه سلامت روان باشد./

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: