ایجاد بیش از ۸۰۰ واحد یک نفره زایمان در بیمارستان‌های دولتی/ ۱۸۰۰ واحد یک نفره زایمان در حال ساخت

حریرچی، قائم مقام وزارت بهداشت: جهت کاهش میزان سزارین، در مدت اجرای طرح تحول نظام سلامت یک میلیون و ۶۰ هزار زایمان طبیعی در بیمارستان‌های تحت پوشش وزارت بهداشت، به صورت کاملا رایگان انجام شده است.در حال حاضر میزان سزارین به میزان ۱۱.۶ درصد پایه و ۶.۷ درصد مطلق کاهش یافته است، از طرفی برای رفاه حال مادران ۸۶۵ واحد یک نفره زایمان در بیمارستان‌های دولتی تجهیز شد و ۱۸۰۰ واحد یک نفره زایمان با پیشرفت ۴۳ درصدی در حال ساخت است.

به گزارش عیارآنلاین، ایرج حریرچی ضمن تشریح مهم‌ترین اقدامات وزارت بهداشت در راستای اجرای سیاست‌های کلی جمعیت و درباره موضوع زایمان طبیعی و سزارین در قالب اجرای طرح تحول نظام سلامت، گفت: در بند سه سیاست‌های کلی جمعیت که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده، بر اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران به‌ویژه در دوره بارداری و شیردهی و پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان، درمان ناباروری مردان و زنان و تقویت نهادها و مؤسسه‌های حمایتی ذی‌ربط تاکید شده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه کشور ما رتبه اول و دوم را از نظر میزان سزارین در دنیا داشت، افزود: در همین راستا و جهت کاهش میزان سزارین، در مدت اجرای طرح تحول نظام سلامت یک میلیون و ۶۰ هزار زایمان طبیعی در بیمارستان‌های تحت پوشش وزارت بهداشت، به صورت کاملا رایگان انجام شده است.

حریرچی با بیان اینکه در حال حاضر میزان سزارین به میزان ۱۱.۶ درصد پایه و ۶.۷ درصد مطلق کاهش یافته است، ادامه داد: از طرفی برای رفاه حال مادران ۸۶۵ واحد یک نفره زایمان در بیمارستان‌های دولتی تجهیز شد و ۱۸۰۰ واحد یک نفره زایمان با پیشرفت ۴۳ درصدی در حال ساخت است. باید توجه کرد که این اقدام، تحولی بسیار جدی نسبت به وضعیت بسیار شلوغ و پر ازدحام مراکز زایمان که در گذشته وجود داشت، ایجاد خواهد کرد.

آغاز تحول در درمان ناباروری

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین از ساخت ۱۷ مرکز جدید درمان ناباروری خبر داد و گفت:اکنون ساخت این مراکز آغاز و در عین حال ۲۴ مرکز درمان ناباروری تجهیز شده است. از طرفی مراکز ارائه دهنده خدمات بی‌دردی نیز به ٢٠٠ مرکز افزایش یافته است.

حریرچی همچنین اظهار کرد: در همین راستا بیش از ۵٠٠ دوره آموزشی الزامی در زمینه برنامه ترویج زایمان طبیعی در کشور برگزار شده است و در عین حال به بیش از ۱۵۰ هزار مادر باردار آموزش‌هایی به صورت رایگان ارائه شده است.

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به اعتبارات اختصاص داده شده برای این اقدامات، گفت: بر این اساس برای ایجاد بلوک‌های زایمانی و اقدامات عمرانی ۳۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده شده و همچنین اعتبار تخصیصی برای ترویج زایمان طبیعی هزار و هشتاد میلیارد ریال بوده است.

منبع: آنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: