وجود فساد در آزمایشگاه‌های کوچک به بهای بقا

شقاقی، عضو انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی: روزی نیست که خبردار نشویم آزمایشگاهی در حال تعطیل شدن است.برخی از آزمایشگاه‌های کوچک اگر می‌خواهند به بقای خود ادامه دهند مجبورند فساد داشته باشند، پورسانت بدهند و کیت درجه ۲ استفاده کنند.

به گزارش عیارآنلاین، اسماعیل شقاقی گفت: متأسفانه سازمان نظام پزشکی در رابطه با غیرواقعی بودن تعرفه‌ها فریادهای زیادی زده اما رویه ناعادلانه‌ای در پیش گرفته شده است و نسبت به اصلاح آن کاری نمی‌کنند و هر چقدر تعرفه‌ها غیرعادلانه است پرداختی‌ها به مدیران آنها غیرواقعی‌تر است اما غیرواقعی بودن تعرفه ما در جهت سوبسید دادن به مردم از جیب خودمان است.

وی ادامه داد: خیلی تلاش کرده‌ایم که تعرفه‌ها واقعی شوند سال گذشته با روی کار آمدن دولت جدید، وزیر بهداشت به انجمن‌های آزمایشگاهی حکم داد که قیمت واقعی خدمات آزمایشگاهی را اعلام کنند و در نتیجه نرم‌افزاری طراحی، اطلاعات جمع‌آوری شد کارشناسان آمدند و دو هزار ساعت روی تعرفه‌ها کار کردند تا قیمت ارزش هر خدمت درآید.

شقاقی افزود: بر اساس ارزیابی ما پایین‌ترین قیمت بری یک تست ۵۰ درصد از تعرفه فعلی بالاتر است حتی در برخی مواد ۱۰۰درصد هم بیشتر است این در حالی است که تعرفه برخی کشورهای همسایه مثل افغانستان عراق و ترکیه دو برابر تعرفه ماست در حالی که کیفیت خدمات آنها از ما بسیار کمتر است.

وی ادامه داد: این ظلمی است که سال‌ها می‌شود و علی‌رغم دستور وزیر و تلاش انجام شده این زحمت به نتیجه نرسیده است.

عضو انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی در رابطه با وضعیت بیمه‌ها نیز گفت:‌ ما بیمه‌ها را در وضعیت آزمایشگاه‌ها ۱۰۰درصد مقصر می‌دانیم اما عملکرد آنها نیز ناشی از شرایط کشور است. زمانی که بیمه‌ها اعتبارات خود را به صورت عادلانه بین طلبکاران خود تقسیم نمی‌کنند وضع ما همین می‌شود بیمه‌ها به داروخانه‌ها سریعاً طلبشان را می‌دهند چون در داروخانه‌ها سهام دارند.

وی افزود: ما در این بخش بیمه‌ها را مقصر می‌دانیم چون در پرداخت دیون خود بی‌عدالتی دارند و روزی نیست که خبردار نشویم آزمایشگاهی در حال تعطیل شدن است.

وی ادامه داد: حتی اگر آزمایشگاه‌ها تعطیل هم نشوند عملکرد و سیستم مناسب ندارند برخی از آزمایشگاه‌های کوچک اگر می‌خواهند به بقای خود ادامه دهند مجبورند فساد داشته باشند، پورسانت بدهند و کیت درجه دو استفاده کنند حتی برخی از آنها کیت‌های از تاریخ مصرف گذشته و منقضی استفاده می‌کنند. این بازار سیاه وجود دارد و این تجهیزات را با قیمت پایین خریداری می‌کنند.

شقاقی گفت:‌زمانی که تعرفه‌ها ناعادلانه تعریف شوند ناعادلانه دیون پرداخت شود،‌ ناعادلانه هزینه آزمایشگاه‌ها را بالا ببرند و ناعادلانه آزمایشگاه‌ها را بازرسی کنند، فساد ظاهر می‌شود و این مدیریت ناعادلانه ما را رنج می‌دهد.

عضو انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی گفت: ۱۰۰ هزار نفر در جامعه آزمایشگاهیی کار می‌کنند و به دورترین نقاط در روستاها خدمت‌رسانی می‌شود این در حالی است که قبل از انقلاب برای انجام یک تست معمولی مردم مجبور بودند به مراکز استان‌ها یا به تهران بیایند.

وی افزود: اما پس از انقلاب آزمایشگاه‌ها به اقصی نقاط کشور رفته‌اند و حالا پس از ۳۷ سال، این خدمت مردمی را به جایی رسانده‌اند که یکی یکی تعطیل می‌شوند.

وی گفت:‌متأسفانه یکسال است که از بیمه‌ها طلب داریم و جای تعجب دارد که مالیات طلب‌ها را نیز از ما می‌گیرند به طوریکه در اظهارنامه مالیاتی ما مالیات دیون را هم به بیمه‌های تأمین اجتماعی پرداخت می‌کنیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: