۱۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۸

قرارداد احداث نیروگاه یا مجوزی برای صادارت گاز ارزان به ترکیه؟

اگر وزارت نیرو مجوز صادرات برق با گاز یارانه‌ای را در اختیار این شرکت ترک قرار داده باشد، عملاً ترکیه توانسته است مقدار قابل توجهی گاز بسیار ارزان از ایران وارد کند. در این شرایط ضروری است دولت با درک اهمیت موضوع، پیگیری این قرارداد را در دستور کار قرار دهد و در صورت لزوم جلوی ارزان‌فروشی منابع خدادادی کشور را سد کند.

نیروگاه حرارتیبه گزارش عیارآنلاین، بزرگ‌ترین قرارداد سرمایه‌گذاری خارجی پس از برجام در روز ۱۲ خرداد ۹۵ در تهران، بین وزارت نیرو و شرکت یونیت اینترنشنال ترکیه امضا شد که در آن قرار است ۶ هزار مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی به ارزش ۴٫۲ ‌میلیارد دلار در هفت نقطه کشور احداث شود.

مجوز صادرات برق یکی از امتیازهای ویژه‌ای است که وزارت نیرو در این قرارداد به شرکت ترک داده، این در حالی است که این وزارتخانه به‌‌رغم تمایل و تلاش وزارت نفت و شرکت‌های داخلی، تاکنون امکان صادرات برق را برای آنها فراهم نکرده است. طبق گفته هوشنگ فلاحتیان، معاون برق و انرژی وزیر نیرو برنامه‌ریزی شده است که صادرات فعلی برق ایران به ترکیه از ۳۵۰ مگاوات فعلی به ۱۲۰۰ مگاوات تا ۱٫۵ سال آینده و به ۳ هزار مگاوات پس از آن برسد. تبدیل گاز به برق و صادرات برق یکی از روش‌های صادرات گاز است که در ادبیات اقتصاد انرژی روشGTW) Gas to Wire) نامیده می‌شود. در واقع وزارت نیرو با اعطای مجوز صادرات برق به این شرکت ترک، مجوز صادرات گاز به ترکیه را برای این شرکت صادر کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در این طرح روزانه ۲۲ میلیون متر مکعب گاز به این شرکت ترک تحویل داده و به برق تبدیل می‌شود که بخشی از آن برای مصارف داخلی است و بخشی دیگر از آن صادر می‌شود. برای بررسی دقیق‌تر موضوع ضروری است مشخص شود قیمت‌های مختلف برق صادراتی، معادل چه قیمت گاز صادراتی است. قیمت برق صادراتی از دو بخش تشکیل شده است:

الف) هزینه تبدیل انرژی از گاز به برق که به واسطه‌ احداث و بهره‌برداری از نیروگاه به وجود می‌آید.

ب) هزینه سوخت که ناشی از تأمین گاز نیروگاه است.

در این صورت اگر هزینه‌ تبدیل گاز به برق را از قیمت برق صادراتی کم کنیم، می‌توان معادل قیمت گاز برای برق صادراتی را به‌دست آورد. برای محاسبه‌ هزینه تبدیل انرژی فرض می‌شود که برای ساخت یک نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی با بازده حداقل ۵۸درصد، ۳۵۰ میلیون دلار هزینه شود (براساس اظهارات شرکت یونیت اینترنشنال ترکیه). هزینه تبدیل انرژی باید به نحوی تعیین شود که احداث و بهره‌برداری از نیروگاه اقتصادی باشد، به این منظور نرخ بازگشت داخلی سرمایه برای احداث نیروگاه ۱۵درصد دلاری درنظر گرفته می‌شود که نرخ جذابی برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود. در این شرایط با فرض قیمت‌های مختلف برق صادراتی، می‌توان قیمت‌های معادل گاز را استخراج کرد که در جدول ۱ نشان داده شده است.

به عنوان نمونه در صورتی که شرکت ترکیه‌ای یونیت اینترنشنال برق را به قیمت هفت سنت به ازای هر کیلووات ساعت در ترکیه به فروش برساند، معادل این است که گاز را با قیمت ۲۹ سنت به ترکیه صادر کرده است. تفاوت این قیمت و قیمت گاز تحویلی به شرکت ترکیه‌ای برای صادرات برق در قرارداد وزارت نیرو اهمیت ویژه‌ای دارد. به رغم مطالبه فعالان صنعت برق و افکار عمومی کشور تاکنون این وزارتخانه حاضر نشده است جزئیات قرارداد مذکور به ویژه قیمت گاز تحویلی به شرکت ترک را شفاف کند. در صورتی که این گاز با قیمت فعلی گاز تحویلی به نیروگاه‌های کشور (دو سنت به ازای هر متر مکعب) یا قیمت خوراک پتروشیمی‌ها (۸٫۵ سنت به ازای هر مترمکعب) به این شرکت ترک داده شود، رانت بسیار بزرگی به شمار می‌رود. اختصاص چنین رانتی از محل منابع خدادادی گاز کشور به شرکت‌های داخلی محل اشکال است چه برسد به شرکت‌های خارجی

۱۳۹۵۰۴۱۳۰۱

صادرات فعلی گاز ایران به ترکیه که ۲۵ میلیون متر‌مکعب در روز است، اهمیت این قرارداد را دوچندان می‌کند زیرا ترکیه به دنبال کاهش قیمت گاز وارداتی خود از ایران بوده اما تاکنون در این زمینه موفق نشده است. این در صورتی است که اگر وزارت نیرو مجوز صادرات برق با گاز یارانه‌ای را در اختیار این شرکت ترک قرار داده باشد، عملاً ترکیه توانسته است مقدار قابل توجهی گاز بسیار ارزان از ایران وارد کند. از آنجا که اولویت اصلی مسئولان وزارت نیرو به ویژه در ماه‌های پایانی مسئولیت خود افزایش ظرفیت نیروگاهی کشوراست و این وزارتخانه عملاً هزینه‌ای بابت گاز تحویلی نمی‌پردازد، اعطای چنین رانت‌هایی از این وزارتخانه دور از انتظار نیست. در این شرایط ضروری است دولت با درک اهمیت موضوع، پیگیری این قرارداد را در دستور کار قرار دهد و در صورت لزوم جلوی ارزان‌فروشی منابع خدادادی کشور را سد کند.

۱۳۹۵۰۴۱۳۰۲

منبع: روزنامه جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: