۱۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۹

رشد صدور مجوز احداث واحدهای زنجیره فولاد موجب برهم خوردن توازن زنجیره خواهد شد

سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد: براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت تولید فولاد خام کشور ۵۵ میلیون تن پیش بینی شده که تا پایان سال گذشته با دستیابی به رقم ۲۳٫۴ میلیون تن نزدیک به ۴۵ درصد برنامه تحقق یافته است .

به گزارش عیارآنلاین، از پایگاه خبری سازمان مزبور، براساس طرح جامع فولاد، «ظرفیت» تولید فولاد خام کشور در پایان سال گذشته به رقم ۲۳٫۴ میلیون تن و در بخش محصولات فولادی به ۳۴٫۱ میلیون تن رسید.
گزارش جدید از وضعیت طرح جامع فولاد نشان می دهد، ایجاد توازن در زنجیره فولاد،‌ یکی از نکات اساسی اجرای این طرح محسوب می شود.
برپایه مطالعات انجام شده در سند چشم انداز ۱۴۰۴ انتظار می رود میزان مصرف داخلی فولاد به حدود ۳۴ میلیون تن برسد و بقیه راهی بازارهای صادراتی خواهد شد .
ایران که پیش از این چهاردهمین فولاد ساز جهان معرفی شده بود، در بررسی های انجمن جهانی فولاد به تازگی با یک پله رشد به رتبه سیزدهم جهان رسید.
سال گذشته برای نخستین بار کشورمان با دستیابی به صادرات ۴٫۱ میلیون تنی فولاد خام رکورد بی سابقه ای را در این زمینه ثبت کرد .
برپایه گزارش ایمیدرو سال ۱۳۹۴ معادل ۱۳٫۳ میلیون تن ظرفیت تولید کنسانتره در کشور افتتاح شد که مربوط به زرند ایرانیان، سیرجان ایرانیان،گل گهر، گوهرزمین، رودمتال،کاسپین و آینده سازان البرز بود .
همچنین به میزان یک میلیون تن گندله به ظرفیت کشور در مناطق چادرملو و اردکان یزد اضافه شده که این امر نشان از ضرورت راه اندازی کارخانه های جدید گندله سازی است.
براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ وزارت صنعت، معدن وتجارت ظرفیت گندله سازی کشور ( به عنوان یک بخش از زنجیره تولید فولاد ) در سال ۹۶ باید به رقم ۴۸ میلیون تن برسد ، سال ۹۹ نیز دستیابی به ۸۲ میلیون تن هدف گذاری شده و در ۱۴۰۴ رقم ۸۵ میلیون تن مورد انتظار است .
ایمیدرو یادآورشد: امسال طبق برنامه ریزی صورت گرفته طرح پنج میلیون تنی گندله در سنگان (خراسان رضوی ) به بهره برداری خواهد رسید که بخشی از کمبود در این بخش را جبران می کند.
مهمترین چالش های اجرای این طرح جامع فولاد کمبود منابع مالی است و علاوه بر این، تداوم و رشد صدور مجوز احداث واحدهای زنجیره فولاد در استانها یکی از چالش های پیش رو است.
آمارهای منتشر شده نشان می دهد در سال گذشته رشد ۲۳ درصدی در زمینه صدور مجوز احداث واحدهای فولادی تحقق پیدا کرد .
اکنون برای ظرفیت ۱۷۹ میلیون تن تولید مجوز تاسیس کارخانه های فولادی صادر شده و این مجوزها در بخش گندله سازی ۱۴۷ میلیون تن و در بخش تولید کنسانتره ۱۳۱ میلیون تن ثبت شده است.
برپایه این گزارش، مجوزهای صادر شده پیامد برهم خوردن توازن در زنجیره ارزش فولاد شده و کشورمان فاقد ذخایر معدنی کافی به منظور تامین خوراک این حجم از واحدهای کنسانتره است.
به گزارش ایرنا، مطابق برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن وتجارت ظرفیت کنسانتره سنگ آهن در سال ۹۶ به میزان ۵۰ میلیون تن و ۱۳۹۹ بالغ بر ۷۱ میلیون تن و ۱۴۰۴ تحقق ۷۲ میلیون تن مورد انتظار است .
رشد واحدهای جدید در تامین خوراک واحد های فولاد سازی ضرورت واردات را در این بخش اجتناب ناپذیر می سازد .

منبع: ایرنا

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: