۱۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۵
شصتمین بسته‌خبری صنعت،معدن‌وتجارت منتشرشد

تجارت کشور در مسیر بهبودی؟

طبق اعلام گمرک، حجم تجارت خارجی کشور در سه ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، با کاهش ۹ درصدی مواجه شد. مقایسه این آمار با سال گذشته، نشان می‌دهد که روند کاهش حجم تجارت کشور همچنان ادامه دارد، اما از شتاب آن کاسته شده است.

به گزارش عیارآنلاین، شصتمین بسته خبری صنعت، معدن و تجارت منتشر شد. در این بسته خبری، تصویب افزایش مناطق آزاد در هیأت دولت، کاهش حجم تجارت خارجی در بهار ۹۵ و الزامات به ثمر رسیدن تولید ریل ملی مورد بررسی قرار گرفته است.

کمین دولت برای افزایش مناطق آزاد!

مناطق آزادبا تصویب هیأت دولت در هفته گذشته، راه‌اندازی ۷ منطقه آزاد جدید و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی مجدداً با قید دو فوریت به مجلس می‌رود. این موضوع در آذرماه سال ۹۴ در مجلس نهم مطرح شد که با توجه به مغایرت با برنامه پنجم، نیاز به رأی دو‌ سوم نمایندگان داشت و در نهایت نتوانست حد نصاب آرای لازم را به دست آورد. اما برخی نمایندگان موضوع را رها نکردند تا لایحه مذکور مجدداً در بهمن‌‌ماه ۹۴ به صحن علنی مجلس برگردد؛ لکن این بار نیز وکلای ملت، لایحه مذکور را رد کردند. در شرایط فعلی و با روی کار آمدن مجلس دهم، دولت امیدوار است تا با ارائه لایحه جدید، افزایش مناطق آزاد را محقق کند.

موضوع مذکور که در شورای عالی مناطق آزاد تصویب شده بود، مورد مناقشه قرار دارد. برخی با تأکید به ناکارآمدی مناطق آزاد فعلی معتقدند مناطق فوق از هدف خود که انتقال فناوری و صادرات است، دور و به دروازه واردات تبدیل شده‌اند. زارع، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دراین‌باره عنوان می‌کند که از مناطق آزاد ۸۶ درصد واردات و فقط ۱۴ درصد صادرات صورت می‌گیرد. همچنین به گفته معصومی، مدیرعامل اسبق منطقه آزاد اروند، در شرایط فعلی به جز یکی دو منطقه آزاد، بقیه مناطق، محلی برای قاچاق کالا هستند.

در مقابلِ انتقادات، برخی دیگر به نقش این مناطق برای توسعه صادرات اشاره دارند و آن‌ها را محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری خارجی می‌دانند. ده‌مرده، نماینده مردم زابل در مجلس با تأکید بر اینکه منطقه آزاد می‌تواند زمینه ساز رشد صادرات شود، اظهار داشت که برای جلوگیری از واردات بی‌رویه و قاچاق باید نظارت مناسبی بر این مناطق صورت گیرد. ترکان، دبیر شورای عالی مناطق آزاد نیز ایجاد مناطق جدید را بستری برای تجارت با کشورهای همسایه عنوان می‌کند و معتقد است که مشکلات فعلی باید رفع شود.

با در نظر گرفتن نظرات فوق و اذعان موافقان به مشکلات حال حاضر، به نظر می‌رسد توجه به اصلاح مناطق فعلی بر ایجاد مناطق جدید اولویت دارد؛ زیرا اشکالات، ناشی از قوانین و مقررات نامناسب حاکم بر این مناطق است که در نتیجه قوانین مذکور نتوانسته اهداف آن را به درستی محقق کند؛ لذا اصلاح رویه‌های موجود در مناطق آزاد ضروری‌تر از ایجاد مناطق جدید خواهد بود.

تجارت کشور در مسیر بهبودی؟

تجارتطبق اعلام گمرک، حجم تجارت خارجی کشور در سه ماه نخست امسال ۱۹ میلیارد و ۴۷۳ میلیون دلار به ثبت رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، با کاهش ۹ درصدی مواجه شد. حدود ۹ میلیارد دلار از حجم تجارت خارجی به واردات اختصاص داشت که افت ۱۳ درصدی نسبت به سال گذشته را حکایت می‌کند. در مقابل، صادرکنندگان ۱۰ میلیارد و ۴۷۲ میلیون دلار کالا صادر کردند که نسبت به قبل با کاهش ۵٫۳۰ درصدی همراه شد.

آمار فوق و مقایسه آن با سال گذشته، نشان می‌دهد که روند کاهش حجم تجارت کشور همچنان ادامه دارد، اما از شتاب آن کاسته شده است. آمار تجارت ۹۴ نسبت به سال ۹۳، کاهش ۱۶٫۱۱ درصدی در صادرات و ۲۲٫۵۳ درصدی در واردات را نشان می‌داد؛ لذا اندک بهبودی در روند کاهش صادرات و همچنین واردات سال جاری دیده می‌شود.

با نگاهی به آمار صادرات، محصولات پتروشیمی با بهبود وزنی در حدود ۱۳ درصدی همراه شده، هرچند که از نظر ارزشی کاهش حدودی ۴ درصد را نشان می‌دهند. نکته مهم دیگر، افزایش ۹٫۹ درصدی صادرات سایر کالاها از نظر ارزشی است که محصولات فولادی و سنگ آهن بیش‌ترین اثر را در این مورد داشته‌اند. همه این موارد از بهبود روند صادرات در بهار حکایت دارد که می‌تواند زمینه‌ساز تحقق اهداف صادراتی دولت در سال جاری شود.

بر اساس برنامه ابلاغی جهانگیری به وزارت صنعت در اردیبهشت‌ماه سال جاری، دولت امسال به دنبال افزایش ۱۰ میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی نسبت به سال گذشته است. در همین راستا، بسته حمایت از صادرات غیرنفتی در دولت تدوین و ابلاغ شد تا با حمایت‌های نقدی و غیر نقدی این مهم را رقم بزند. حمایت از صادرات به روسیه و راه‌اندازی شرکت‌های بزرگ صادراتی نیز از دیگر برنامه‌های دولت است که باید دید بهبود روند تجاری کشور امسال حاصل می‌شود یا خیر.

ریل همسایه غاز است!

ریلهفته گذشته، وزیر حمل‌ونقل ترکیه از قطعی شدن قرارداد فروش ریل راه‌آهن به ایران در ازای خرید نفت خبر داد. پیش از این نیز هند برای فروش ریل به ایران، خط اعتباری ۴۴۴ میلیون دلاری اختصاص داده بود. موارد فوق در حالی است که شرکت راه‌آهن و شرکت ذوب‌آهن اصفهان تفاهم‌نامه‌ای برای خرید ریل ملی امضا کرده‌اند که طبق آن، ذوب‌آهن برای تولید ریل ملی اقدام خواهد کرد.

سابقه تولید ریل ملی به دهه هفتاد باز می‌گردد؛ زمانی که در سال ۷۳، شرکت ذوب‌آهن موفق به تولید ریل شد، اما به دلایل نامشخصی ظرفیت آن بی‌استفاده ماند و همچنان تهیه ریل مورد نیاز کشور به کشورهای خارجی سپرده شد. سرانجام در سال ۸۷، تفاهم‌نامه‌ای برای خرید ریل داخلی با شرکت ذوب‌آهن امضا گردید که این تفاهم با استدلال راه‌آهن مبنی بر قدیمی بودن فناوری ریل‌های تولیدی به سرانجام نرسید؛ تا اینکه تفاهم‌نامه دیگری جهت خرید ریل از شرکت ذوب‌آهن در تیرماه ۹۳ منعقد شد، اما تحقق این تفاهم‌نامه نیز به دلایل گوناگون به عقب افتاد. طبق آخرین اخبار، معاون فنی ذوب‌آهن از تحویل ریل به راه‌آهن تا پایان تیرماه خبر داده است.

اما به راستی ریشه مشکل چیست که پس از دو دهه، تولید ریل ملی به‌طور کامل محقق نمی‌شود؟ در این رابطه، شرکت راه‌آهن مدعی بود که ذوب‌آهن ریل را تولید نکرده و مدیرعامل راه‌آهن اظهار داشت که هر زمان ذوب‌آهن بتواند ریل‌ها را تولید کند، آن را خریداری خواهد کرد. اما در طرف مقابل، ذوب‌آهن اعلام کرد که مشکل در عدم امضای قرارداد پیش‌خرید است و تا زمانی که قرارداد پیش‌خرید، منعقد نشود، خطوط تولید ریل نهایی نخواهد شد. در همین راستا، معاون برنامه‌ریزی ذوب‌آهن بیان داشت که اگر قرارداد پیش‌خرید امضا شود، ذوب‌آهن در انجام پروژه دلگرم شده و کار را نهایی می‌کند.

موارد فوق نشان می‌دهد نحوه برنامه‌ریزی دولت برای خرید ریل داخلی مهم بوده و اعتماد تولیدکننده به خریدار باید به صورت‌های گوناگون ایجاد شود. به عنوان مثال، خبر واردات ریل از هند و ترکیه به طور قطع در برنامه‌ریزی تولیدکننده برای تولید ریل داخلی اثر منفی خواهد گذاشت؛ بنابراین تا زمانی که تضمین بازار برای تولیدکننده صورت نگیرد، نمی‌توان انتظار داشت مشکل تولید ریل ملی که بیش از دو دهه به طول انجامیده، اصلاح شود.

سایر اخبار مهم

مهلت یک‌ماهه بانک‌ها برای تعیین تکلیف واحدهای صنعتی و طرح‌های ناتمام

یزدانی، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک: طرح‌ها و واحدهای صنعتی معرفی‌شده به بانک‌ها، باید حداکثر در یک ماه بررسی و پس از تکمیل مدارک تعیین تکلیف شوند./ اولویت پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط دارای کمبود نقدینگی است.

تعداد واحدهای دریافت‌کننده تسهیلات دولتی به ۱۲ هزار واحد ارتقا یافت

یزدانی، مدیر عامل سازمان صنایع کوچک:۷۵۰۰ ظرفیتی که قبلاً برای اعطای وام ۱۶ هزار میلیارد تومانی ابلاغ شد کف تعداد در نظر گرفته بود که توسط بانک مرکزی پیشنهاد شد که با تصویب وزارت صنعت معدن و تجارت این تعداد را به ۱۲ هزار ارتقا دادیم که شامل ۹۰۰۰ واحد کوچک، ۱۰۰۰ واحد متوسط و ۲۰۰۰ طرح صنعتی می‌شود.

طرح کارت خرید اعتباری کالا در آینده ادامه می‌یابد

شاپور محمدی، معاون اقتصادی وزیر اقتصاد: دولت با در پیش گرفتن دو سیاست اصلی تقویت صادرات و تحریک تقاضای داخلی، خروج از رکود اقتصاد را با قوت پیگیری می‌کند و تداوم طرح کارت خرید اعتباری از جمله اقدام‌ها در این راستا است.

رحمانی به عنوان قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تولید منصوب شد

وزیر صنعت،معدن و تجارت در حکمی «رضا رحمانی» رئیس سابق کمیسیون صنایع و معادن مجلس را به عنوان قائم‌مقام وزیر صنعت،معدن و تجارت در امور تولید تعیین کرد.

اجرای طرح رجیستری از نظر فنی شدنی است/ کد ره‌گیری برای سیگار اجرا شد

نخعی، مدیرکل مبارزه با قاچاق کالاهای هدف ستاد مبارزه با قاچاق کالا: اجرای طرح رجیستری از نظر فنی شدنی است، اما اینکه چه طرحی بدهیم که با کمترین هزینه‌ها برای کشور اجرا شود، مهم است./ هفته گذشته سیگار زیر بار طرح کد ره‌گیری جدید رفت/  برای کدی که بر روی سیگار استفاده شده ۶ ماه مطالعه شده است/  از فرمول آن می‌توانیم در فاز دوم برای ۱۰ گروه کالایی دیگر هم استفاده کنیم.

پیش‌بینی صدور ۵ میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی در سال ۹۵

انصاری، رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی: صادرات ۵ میلیارد دلاری خدمات فنی- مهندسی در سال ۹۵ پیش‌بینی می‌شود./ با رونق گرفتن انجام پروژه‌های خدمات فنی و مهندسی در سایر کشورها با گشایشی که در اقتصاد ایران صورت گرفته، بسیاری از شرکت‌ها قصد دارند به بازارهای شناخته شده قبلی دوباره وارد شوند.

جدید‌ترین تعرفه‌های گمرکی صادرات ۱۳ گروه کالایی به عراق/ تعرفه ۱۵ درصدی برای سیمان

بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت: کشور عراق تعرفه واردات ۱۳ دسته کالا را با تعرفه‌ای بین ۵ تا ۳۰ درصد، برای ورود به این کشور مشخص و اعلام کرد./ بنابراین گزارش، کشور عراق برای هر کیلوگرم از واردات  انواع سیمان ۱۵ درصد، مصنوعات ساخته شده از آهن  تعرفه گمرکی ۵ تا ۲۰ درصد برای هر تن، هر عدد یا دو جین و هر کیلوگرم بر حسب نوع کالا یا تولید مشخص شده است.

معرفی ۲۰۰ کالای صادراتی ایران به اتحادیه اوراسیا برای توافق تعرفه ترجیحی

مودودی، معاون کل سازمان توسعه تجارت: بیش از ۲۰۰ قلم کالای صادراتی ایران به اتحادیه اوراسیا معرفی شده که بخش عمده آن محصولات کشاورزی است و اکنون در حال مذاکره در این خصوص هستیم. چهارشنبه این هفته نیز دراین‌ارتباط هیئتی به ایران می‌آید تا شرایط موردنظر را نهایی کنیم و تعداد کالاهای دارای تعرفه ترجیحی با این اتحادیه را نهایی کنیم.

تعرفه واردات پنج کالای مرتبط با آسانسور اصلاح شد

مجموع حقوق گمرکی پنج کالا شامل: انواع درب لولایی آسانسور،درب خودکار طبقات آسانسور، انواع اتاقک و فریم اتاقک آسانسور، انواع درب خودکار آسانسور (درب اتاقک) و انواع ریل مورد مصرف در صنعت آسانسور، با تصویب هیئت‌وزیران اصلاح شد

راه‌اندازی بزرگ‌ترین بانک اطلاعات تجارت خارجی کشور توسط گمرک

گمرک از راه‌اندازی بزرگ‌ترین بانک اطلاعات تجارت خارجی کشور خبر داد./ بررسی سوابق عملکرد واردکنندگان، صادرکنندگان و همچنین شرکت‌های حمل‌ونقل به‌صورت هوشمند به تفکیک وزن، ارزش، نوع کالا و تخلفات احتمالی از مهم‌ترین قابلیت‌های این بانک اطلاعاتی به شمار می‌رود.

آخرین وضعیت اجرای ۷ طرح فولادی/ تکمیل بخش آهن اسفنجی در نیمه دوم امسال

کرباسیان، رئیس هیئت عامل ایمیدرو: پیش‌بینی می‌شود مردادماه بخش آهن اسفنجی شادگان به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن فعال شود/ بخش آهن اسفنجی فولاد نیریز به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در مهر یا آبان ماه سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید/ برای فولاد میانه هم امید داریم در سه ماهه سوم امسال، طرح به بهره‌برداری رسد و یک طرح دیگر آن هم در سه ماهه چهارم به بهره‌برداری برسد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: