روسیه‌نامه 16 منتشر شد

از سرگیری روابط روسیه و ترکیه، تهدیدی برای تجارت ایران؟

عذرخواهی رئیس جمهور ترکیه از روسیه و تلاش وی برای عادی‌سازی روابط دو کشور را می‌توان مهم‌ترین خبر روزهای گذشته در روابط اقتصادی روسیه دانست؛ با توجه به روند از سرگیری ارتباطات دو کشور روسیه و ترکیه، احتمال اخلال در روند مذاکرات تجاری ایران با روسیه وجود دارد و مسئولان ایرانی باید هرچه سریع‌تر در رفع مشکلات صادرات به روسیه اقدام کنند.

به گزارش عیارآنلاین، شانزدهمین شماره از «روسیه‌نامه» منتشر شد. گسترش روابط روسیه و چین، فروش شرکت نفتی روسیه، تمدید تحریم روسیه و از همه مهم‌تر عذرخواهی ترکیه از روسیه مهم‌ترین اخبار اقتصادی روسیه را در روزهای اخیر تشکیل می‌داد. در روابط دوجانبه ایران و روسیه نیز واردات گوشت از این کشور و تلاش برای رفع موانع صادراتی مهم‌ترین اخبار بود.

توسعه روابط با چین

چین قرارداد ساخت قطارهای با سرعت بالا بین روسیه و چین امضا شد، این قطارها که تا ۳۰۰ کیلومتر در ساعت سرعت دارند، توسط شرکت‌های روسی و چینی و در روسیه ساخته شده و قرار است در مسیر خط آهن پرسرعت مسکو-کازان به کار گرفته شود. خط آهن پرسرعت مسکو-کازان  نیز پروژه مسترک ۱۵ میلیارد دلاری چین و روسیه است.

هفته گذشته، چین، روسیه و مغولستان در حاشیه نشست شانگهای، توافقنامه کریدور اقتصادی امضا کردند که با اجرای آن، برنامه همکاری‌های فرهنگی، اقتصادی،‌ حمل‌ونقل، انرژی، سازندگی، ساخت تاسیسات پایه، خطوط ریلی، جاده‌سازی و بندرسازی میان این کشورها افزایش خواهد یافت؛ انتظار می‌رود در آینده کشورهای دیگر نیز به این توافق‌نامه بپیوندند.

تحولات نفتی روسیه

نفتدر چارچوب تلاش روسیه برای فروش نفت بیشتر، دومای روسیه موافقت‌نامه معافیت عوارض گمرکی برای صادرات محصولات نفتی از این کشور به تاجیکستان را تصویب کرد. حجم محصولات نفتی صادراتی روسیه بدون پرداخت مالیات گمرکی در سال جاری به تاجیکستان ۸۳۰ تن می‌باشد.

در روزهای گذشته، روس‌نفت اعلام کرد که بزرگترین شرکت تولیدکننده نفت روسیه ٢٠ درصد از سهام شرکت ونکورنفت را -که امتیاز بهره‌برداری از میدان ونکور در منطقه سیبری شرقی روسیه را در اختیار دارد- به قیمت دو میلیارد دلار به کنسرسیومی از شرکتهای هند فروخته است.

تمدید تحریم روسیه از سوی اتحادیه اروپا

تحریم روسیهشورای اروپا به‌رغم نظر برخی مقامات سیاسی اروپا مانند زیگمار گابریل، معاون صدر اعظم و فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان مبنی بر امکان تعیین فرمولی برای اجرای همزمان توافق مینسک و کاهش تحریم‌ها، تحریم‌ها علیه روسیه را تا ۲۳ ژوئن ۲۰۱۷ تمدید کرد. اروپا اعلام کرده است که تنها در صورت اجرای کامل توافق مینسک توسط روسیه که بعد از حمله روسیه به کریمه منغقد شد، حاضر به برداشتن تحریم‌هاست.

از سرگیری روابط روسیه و ترکیه

ترکیه _روسیهخبر عذرخواهی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از روسیه و تلاش وی برای عادی‌سازی روابط دو کشور را می‌توان مهم‌ترین خبر روزهای گذشته در روابط اقتصادی روسیه دانست؛ در پی این اتفاق، شرکت گازپروم روسیه آمادگی خود را برای از سرگیری مذاکرات برای تأسیس خط لوله از مسیر ترکیه اعلام کرد. در سال ۲۰۱۴، تفاهم‌نامه‌ای بین گازپروم روسیه و ترکیش‌بوتاس ترکیه برای تأسیس یک خط لوله ۱۱۰۰ کیلومتری (۴ خط با ظرفیت ۶۳ میلیارد مترمکعب) امضا شده بود که مذاکرات آن در اثر تنش میان دو کشور بعد از هدف قرار گرفتن هواپیمای روسی توسط ترکیه متوقف شد. روسیه اعلام کرده بود تنها در صورت عذرخواهی ترکیه حاضر به ارتباط مجدد با این کشور است که به نظر می‌رسد این اتفاق در حال رخ دادن است.

گفتنی است که بعد از تنش‌های دو کشور، صادرات محصولات کشاورزی ترکیه به روسیه نیز متوقف شده بود؛ روسیه در نظر داشت که ایران را جایگزین ترکیه در تأمین محصولات کشاورزی کند. با توجه به روند از سرگیری ارتباطات دو کشور روسیه و ترکیه، احتمال اخلال در این موضوع نیز وجود دارد و مسئولان ایرانی باید هرچه سریع‌تر مشکلات صادرات به روسیه را برطرف کنند.

روابط اقتصادی ایران و روسیه در تنگنا

ایران-روسیهبا توجه به تأسیس کریدور سیز برای تسریع و کاهش هزینه صادرات کشاورزی به روسیه، افخمی‌راد، رئیس سازمان توسعه و تجارت با بیان اینکه رایزن بازرگانی ایران در روسیه مستقر شده و آماده ارائه خدمات برای تسهیل تجارت بازرگانان ایرانی است، گفت: «خطوط منظم هوایی از تهران به آستاراخان از ۱۸ خردادماه، ایجاد شده که صادرکنندکان برای دستیابی راحت‌تر به بازار روسیه می‌توانند از آن استفاده کنند». وی در ادامه با انتقاد از حجم تجارت با روسیه، ثبات نرخ ارز، برقرار نبودن روابط کارگزاری بانکی و نوسانات نرخ روبل را از جمله مشکلات تجار ایرانی در روسیه برشمرد و با اشاره به پذیرش هیأت تجاری اوراسیا در ۲۲ تیرماه گفت: «با حضور این هیأت در مورد الحاق ایران به اوراسیا و لیست و میزان تعرفه کالاهایی که از سوی ایران برای صادرت به کشورهای عضو در نظر گرفته شده، مذاکره خواهد شد».

ایران بازار گوشت گاو و ماهی روسی می‌شود

ماهیان گرم‌آبیدر پی تلاش روسیه برای کسب مجوزهای لازم برای صادرات گوشت گاو و ماهی به ایران، هفته گذشته، اداره نظارت بر امور بهداشتی محصولات کشاورزی روسیه اعلام کرد که پروتکل صادرات گوشت گوساله از این کشور به ایران تصویب شده و همچنین همکاری مشابهی برای صادرات ماهی‌های فرآوری‌شده مورد توافق قرار گرفته است. در همین راستا، طرف ایرانی در چارچوب این همکاری‌ها و گسترش آن، خواستار برگزاری برنامه‌های بازدید کارشناسان ایرانی از مؤسسات فرآوری ماهی در روسیه برای واردات آن شده است.

ورود روسیه به مناطق آزاد ایران

میگوی پرورشی _ لکه سفید_ صادراترئیس سازمان شیلات ایران درباره سرمایه‌گذاری شرکت‌های روسی در مناطق آزاد ایران، با اشاره به تفاهم‌نامه‌های امضاشده بین دو کشور گفت: «امیدواریم در مهرماه امسال در نمایشگاه بین‌المللی، شرکت‌های روسی در نمایشگاه حاضر شده و مذاکرات را ادامه دهند». صالحی همچنین گفت: «پیشنهاد حضور روس‌ها در مناطق آزاد به زودی انجام خواهد شد و همچنین زنجیره صنعت شیلات از صید برخی گونه‌های ماهی، حمل‎ونقل، فرآوری، بسته‌بندی تا سرمایه‌گذاری در پرورش و زمینه‌هایی که بتواند فضا را برای صادرات به روسیه برقرار کند، پیشنهاد شده است». وی پیرامون بازار میگوی روسیه نیز گفت: «ایران در سال گذشته، بیش از ۲۰۰ تن میگو به بازار روسیه صادر کرد. ایران در زمینه صادرات این محصول کیفی و استاندارد به روسیه رقیبی ندارد و ترکیه تولیدکننده میگو نیست».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: