عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

راه های نرفته زیادی در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر وجود دارد

عابدی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: اگر از ابتدا به ارتقای سطح سلامتی توجه کنیم و فرزندان را به خطرات ناشی از این بیماری ها آگاه کنیم به طور حتم در بزرگسالی شاهد کاهش ابتلای افراد به این بیماری ها خواهیم بود به همین سبب می توانیم از بسیاری از هزینه های درمان جلوگیری کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، حیدرعلی عابدی با بیان اینکه یکی از بندهای سیاست‌های حوزه سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به موضوع پیشگیری بر درمان اشاره دارد، افزود: در پیشگیری از بیماری‌های واگیردار واکسیناسیون جزو اقدامات اولیه‌ای است که وزارت بهداشت در ستور کار قرار داد تا افراد به بیماری مبتلا نشوند.

وی ادامه داد: در زمینه پیشگیری از بیماری‌های واگیردار اقدامات خوبی به ویژه در دولت یازدهم صورت گرفته اما واقعیت آن است که در حوزه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیردار راه های نرفته زیادی وجود دارد.

عابدی تصریح کرد: در مورد پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیردار اقدامات در حد روزمره انجام شده و برای پیشگیری در این بخش فعالیت جدی صورت نگرفته است؛ بدون شک انجام اقداماتی در زمینه ارتقای سطح سلامتی به منظور اصلاح سبک زندگی موضوعی است که اگر به آن توجه شود شاهد کاهش ابتلای افراد به بیماری های خاموش مانند دیابت یا فشار خون هستیم.

وی یادآور شد: اگر از ابتدا به ارتقای سطح سلامتی توجه کنیم و فرزندان را به خطرات ناشی از این بیماری ها آگاه کنیم به طور حتم در بزرگسالی شاهد کاهش ابتلای افراد به این بیماری ها خواهیم بود به همین سبب می توانیم از بسیاری از هزینه های درمان جلوگیری کنیم.

عابدی تاکید کرد: باید خدمات را در سطح جامعه گسترش دهیم تا افرادی که به بیماری های مزمن مبتلا هستند بتوانند بیماری خود را کنترل کرده و کمتر به مراکز درمانی مراجعه کنند.

وی با تاکید بر اینکه ارتقای شاخص‌های سلامت برای دستیابی به جایگاه اول در منطقه نیز از دیگر موارد مطروحه در سیاست های حوزه سلامت است، افزود: وضعیت کشور در زمینه ارتقای شاخص های سلامت در منطقه مطلوب است که البته نقص هایی نیز در این راستا وجود دارد.

عابدی تصریح کرد: منظور از شاخص های سلامت، مرگ و میر نوزادان و کودکان زیر یکسال و مرگ و میر زنان باردار است که در این موضوعات شاخص های خوبی در منطقه داریم.

وی تاکید کرد: بهبود شاخص سبک زندگی، گسترش خدمات مراقبتی و پزشکی در سطح جامعه، کاهش بار مسئولیت بیمارستان‌ها با ارایه خدمات در سطح جامعه از جمله شاخص های سلامت است که هنوز برای ارتقای آن گام‌های اثربخشی بر نداشتیم.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس دهم، گفت: به نظر می رسد وزارت بهداشت باید تلاش‌های گسترده ای در زمینه ارتقای شاخص های سلامت بردارد زیرا در بلند مدت می تواند به کاهش هزینه های سلامت و کنترل بیماری ها کمک کند.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: