عضو شورای پول و اعتبار: باز هم شاهد بیشتر کاهش سود خواهیم بود

جلال پور، عضو شورای پول و اعتبار: قرار است سرمایه بانک‌ها افزایش یابد و برهمین اساس باز هم نرخ سود بانکی کاهش خواهد شد./ این امر به دلیل اصلاحیه لایحه بودجه ۹۵، در رابطه با تسعیر داراییهای ارزی خواهد بود./

به گزارش عیارآنلاین، عضو شورای پول و اعتبار از برنامه دولت برای ارائه اصلاحیه لایحه بودجه ۹۵ به مجلس خبرداد و گفت: قرار است سرمایه بانک‌ها افزایش یابد و برهمین اساس باز هم نرخ سود بانکی کاهش خواهد شد.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: مدتی است در معرض این سئوال قرار می گیرم که چرا با وجود کاهش نرخ تورم، شورای پول و اعتبار نرخ سود بانکی راکاهش نمی دهد. در پاسخ می توانم بگویم رویکرد شورای پول و اعتبار در این دوره، دستوری نیست و مبتنی بر تمایلات بازار تنظیم شده است، یعنی این طور نیست که شورای پول و اعتبار بدون تمایلات بازار، مصوبه ای داشته باشد که بر اساس آن، نرخ سود بانکی، یک باره و به صورت دستوری کاهش پیدا کند.
وی تصریح کرد: با توجه به این رویه، بانک‌ها در هفته های گذشته علایمی مبنی بر تمایل بازار به کاهش نرخ‌ها را انعکاس دادند تا این که نرخ‌های جدید به شکلی منطقی و معقول در شورای پول و اعتبار به تصویب رسید. به این ترتیب، شورای پول و اعتبار ضمن تایید و تصویب اقدام اخیر بانک‌ها و موسسات اعتباری در زمینه تعدیل نرخ های سود علی الحساب سپرده بانکی در محدوده ۱۵ درصد، نرخ سود عقود مشارکتی و غیرمشارکتی را نیز حداکثر معادل ۱۸ درصد تعیین کرد.
به نوشته مهر، رئیس اتاق ایران گفت: در حقیقت، اعلام آمادگی چند روز پیش بانک ها برای کاهش سه درصدی نرخ سود سپرده، زمینه این مصوبه را فراهم کرد و بی آن که نرخ ها در چارچوب قواعد اداری و دستوری و در قالب یک بخشنامه کاهش پیدا کند، به صورت کاملا منطقی و مبتنی بر تمایل بازار کاهش پیدا کرد.

منبع: بنکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: