تحلیلگر مسایل اقتصادی: نرخهای سود بانکی توسط دولت به صورت دستوری تعیین میشود

محمد قلی یوسفی، استاد دانشگاه: وقتی بیش از ۸۰ درصد اقتصاد کشور در اختیار دولت است، به طور خودکار نرخ گذاری سود سپرده ها و تسهیلات به صورت دستوری پیاده می شود و از این رو اینکه بگوییم دولت به صورت دستوری از سود بانکی کاسته است، درست نیست.

به گزارش عیارآنلاین، این تحلیلگر مسایل اقتصادی به ایرنا افزود: کاهس نرخ سود بانکی اعم از سود سپرده و تسهیلات، اقدامی دیرهنگام اما مثبت برای اقتصاد کشور ارزیابی می شود.
وی تاکید کرد: اگر شرایط اقتصاد ایران همانند کشورهایی با اقتصاد آزاد و بخش خصوصی فعال و قدرتمند بود، شرایط بازار بر تعیین نرخ سودهای بانکی اثرگذار می شد.
یوسفی افزود: دولت تصور می کرد با روش بالا نگه داشتن نرخ سود، بخش قابل توجهی از نقدینگی جمع آوری می شود و می تواند بخشی از تورم را مهار کند.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: کاهش نرخ سود بانکی اقدامی ارزشمند است که می تواند یکی از نتایج آن تزریق پول به جامعه یا رونق بخشیدن به فضای تولید باشد.
یوسفی مشکل امروز اقتصاد ایران را در بخش عرضه اقتصاد دانست و گفت: باید منابع بانکی را به سمتی هدایت کرد که بخش های مولد از آن استفاده کنند.
وی یکی از نتایج کاهش نرخ سود سپرده های بانکی را حرکت بخشی از سرمایه ها به سمت بازارهای دیگر مالی از جمله ارز یا طلا عنوان کرد و گفت: با توجه به روند افزایشی قیمت طلا بعید نیست برخی بخواهند سرمایه های خود را به سمت این بازار هدایت کنند.

منبع: بنکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: