۷ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۷

واردات ۶ میلیارد دلار کالای چینی در ۵ ماه/ کاهش ۲۵ درصدی حجم تجارت ایران و چین

تراز تجاری ایران با چین در ۵ ماهه نخست سال جاری میلادی منفی ۷۵۰ میلیون دلار بوده و در این دوره صادرات چین به ایران حدود ۶ میلیارد دلار گزارش شده است.

به گزارش عیارآنلاین، گمرک چین اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و چین در ۵ ماه نخست سال جاری میلادی با کاهش ۲۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

مبادلات تجاری ایران و چین که در ژانویه تا می ۲۰۱۵ بالغ بر ۱۴٫۸ میلیارد دلار اعلام شده بود در ژانویه تا می سال جاری به ۱۱٫۱۵ میلیارد دلار کاهش یافته است.

صادرات چین به ایران و واردات از ایران در این دوره افت قابل توجه داشته است.

صادرات چین به ایران در ژانویه تا می ۲۰۱۶ با افت ۲۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۵٫۹۵ میلیارد دلار رسیده است. چین در ژانویه تا می سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۷٫۷ میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

واردات چین از ایران نیز افت زیادی داشته است. چین در ژانویه تا می ۲۰۱۵ بالغ بر ۷٫۱ میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود که این رقم با افت ۲۸ درصدی در ژانویه تا می امسال به ۵٫۲ میلیارد دلار رسیده است. نفت کالای عمده وارداتی چین از ایران است که با افت شدید قیمت طی ماه های اخیر روبرو شده است.

بر این اساس برخلاف سال های گذشته که همواره تراز تجاری ایران با چین مثبت بوده در سال ۲۰۱۶ تراز تجاری با این کشور منفی شده است. صادرات چین به ایران در ۵ ماهه نخست سال جاری میلادی ۷۵۰ میلیون دلار بیشتر از واردات این کشور از ایران طی این مدت بوده است.

مبادلات تجاری ایران و چین در سال ۲۰۱۵ با افت بیش از ۳۴ درصدی مواجه شد و به حدود ۳۴ میلیارد دلار رسید. مبادلات تجاری ایران و چین در سال ۲۰۱۴ با رشد ۳۱درصدی مواجه شده و به رکورد ۵۱ میلیارد دلار رسیده بود.

منبع: تسنیم

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: