۶ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۲۴
معاون توسعه فناوری معاونت علمی:

تعداد شرکت های دانش بنیان ۱۲۰۰ برابر شده است !

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه تعداد شرکت های دانش بنیان ۱۲۰۰ برابر شده است، گفت: تعداد این نوع شرکت ها از ۲ شرکت در سال ۱۳۹۲ ، هم اکنون به ۲۴۰۰ شرکت رسیده است.

به گزارش عیارآنلاین، علی وطنی با حضور در برنامه “تیتر امشب” شبکه خبر افزود: در اسناد بالا دستی از جمله چشم انداز ۲۰ ساله کشور سهمGDP کشور از اقتصاد دانش بنیان معادل ۵۰ درصد پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد کشورهای پیشرفته مبتنی بر شرکت های دانش بنیان است گفت: در مرداد سال ۱۳۹۲ فقط ۲ شرکت دانش بنیان داشتیم در حالی که قانون شرکت های دانش بنیان در سال ۱۳۸۹ تصویب شد .

وطنی ادامه داد: تعداد شرکت های دانش بنیان به ۱۵۶ در مرداد سال ۱۳۹۳و ۱۶۱۴ در مرداد سال ۱۳۹۴ و حدود دو هزار و ۴۰۰ شرکت دانش بنیان در حال حاضر رسیده است.

وی افزود: این تعداد از بیش از ۱۲ هزار شرکت متقاضی دانش بنیان شدن انتخاب شده است.

وطنی گفت: امسال سهم بودجه کشور از محل درآمد های نفتی به کمتر از ۱۵ درصد رسیده است درحالی که قبلا ۱۰۰ درصد بودجه اقتصاد کشور از این محل بود.

وی با اشاره به اینکه نیروی انسانی سرمایه اصلی ما هستند گفت: بیش از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجو و جوان ترین نیروی انسانی بین ۲۵ تا ۳۵ سال جهان را داریم .

۰۰:۰۰ ۰۲:۳۲

در ادامه محمدرضا امجد یکی از مدیران شرکت های دانش بنیان در حوزه صنعت گفت: بخش هایی از قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان اجرا نشده است.

وی افزود: این قانون امتیازات ویژه ای برای شرکت های دانش بنیان داخلی در مقابل شرکت های خارجی یا شرکت های غیردانش بنیان در نظر گرفته که هنوز اجرایی نشده است.

امجد گفت: بخش هایی از این قانون به طور سلیقه ای یا صنفی اجرا می شود .

در ادامه معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه قانون برای شرکت های دانش بنیان به مدت ۱۵ سال معافیت مالیاتی در نظر گرفته است، گفت: در سال ۱۳۹۳ از ۵۰ هزار میلیارد ریال که فروش شرکت های دانش بنیان بوده است تعداد قابل توجهی از شرکت ها با ارائه مستندات از این تسهیلات استفاده کردند.

وطنی با اشاره به اینکه هنوز استاندارهای محصولات دانش بنیان تدوین نشده است افزود: رغبت به خرید محصولات خارجی به ویژه در بخش های خصوصی به مراتب بیش از توجه به خرید تولیدات داخل است.

وی گفت: واردات بی رویه و واردات کالاهای قاچاق از موانع اصلی تقویت و توسعه شرکت های دانش بنیان است.

در ادامه مرتضی خیرآبادی مدیر یکی از شرکت های دانش بنیان در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان ، مبتنی بر این بود که مشکلات چند ساله شرکت های دانش بنیان جمع آوری و از طریق آن رفع شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات حل شد اما هنوز مشکلات داریم افزود: باید از صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان هم حمایت شود.

۰۰:۰۰ ۰۰:۳۶

در ادامه وطنی گفت: به تدریج باید اشکالات و چالش های اجرای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان احصا و رفع شود.

امجد هم گفت: در مجموع سیاست درستی در انتخاب و تعیین صلاحیت شرکت های دانش بنیان اتخاذ شده است اما با توجه به امتیازاتی که در قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان دیده شده کاملاً طبیعی است که همه شرکت ها سعی کنند خود را دانش بنیان نشان دهند.

وی افزود: روش های ارزیابی در حال حاضر کامل و جامع نیست به همین علت برخی ناخالصی ها در این تائید صلاحیت ها قابل ردیابی است.

امجد تاکید کرد: این روش ارزیابی و تعیین صلاحیت شرکت های دانش بنیان نیاز به تکامل دارد و شرکت های دانش بنیان باید بیشتر کنترل شوند.

در ادامه خیرآبادی مدیر یکی از شرکت های دانش بنیان گفت: تقریباً همه شرکت های دانش بنیان که در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی وارد شده اند موفق بودند و نیازهای کشور را تامین کرده اند.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم گفت: بیش از ۱۲ هزار متقاضی دانش بنیان شدن داریم که از این تعداد حدود ۲۴۵۰ شرکت واجد صلاحیت تشخیص داده شده اند.

وطنی افزود: تشخیص این صلاحیت ها توسط تعدادی از شرکت های دانش بنیان کارگزار انجام می شود و ممکن است در ارزیابی آن ها مشکلاتی پیش بیاید.

وی با بیان اینکه تشخیص اینکه شرکت نوآور و فناور کار ساده ای نیست ادامه داد: ارزیابی شرکت دانش بنیان معمولاً از ۴۵ روز تا ۳ ماه طول می کشد.

در ادامه امجد با اشاره به اینکه شرکت های دانش بنیان به زیر ساخت هایی نیاز دارندگفت: مهمترین آن منابع مالی است و صندوق نوع آوری و شکوفایی یکی از راه های تامین منابع مالی آن هاست.

این مدیر شرکت دانش بنیان افزود: چالش اساسی در حمایت از شرکت های دانش بنیان حمایت های مالی است که کافی نیست و ناکارآمد است.

وی گفت: منابع مالی به خوبی تخصیص داده شده است اما روش واگذاری و اختصاص آن به علت نگرانی ها و محدودیت های قانونی و محدودیت های تشخیصی، مناسب نیست.

۰۰:۰۰ ۰۳:۲۲

در ادامه وطنی با بیان اینکه در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ستادهای فناوری های راهبردی از جمله ستاد نانو داریم گفت: اکنون مقام ششم جهان را در زمینه تولید علم و فناوری نانو داریم.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: در بخش بهداشت داروهای پایه زیست فناوری داریم که به اروپا و روسیه صادر می کنیم .

در ادامه رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: دو نوع تسهیلات در کشورها داریم یکی بلاعوض و دیگر صندوق های اقتصادی که ساز و کار متفاوتی دارد.

بهزاد سلطانی افزود: یکی از اشکالات در کشور ما این است که تسهیلات بلاعوض یا وجود ندارد یا ضعیف است به همین علت طرح هایی که هنوز به مرحله اقتصادی نرسیدند و در مرحله پژوهشی هستند به صندوق نوآوری رجوع می کنند.

وی ادامه داد: ما هم موظف هستیم طبق اساسنامه و قانون بر اساس بازار یا بر اساس فنی تخصصی ، مالی اقتصادی و اعتبارسنجی و مدیریتی سیستمی طرح را بررسی کنیم و اگر جواب داد به آن تسهیلات دهیم بنابراین طرح هایی که به این مراحل نرسیدند رد می شوند بنابراین ناراضی می شوند.

سلطانی گفت: بر اساس قانون، دانش بنیان بودن و اقتصادی بودن از شروط اصلی ما در پرداخت تسهیلات است.

۰۰:۰۰ ۰۱:۲۵

در ادامه امجد گفت: ساز و کار رسیدگی و ارزیابی تقاضاها و ارزیابی اقتصادی بودن یا نبودن طرح ها و شرکت ها در ابتدای کار آن ها، پیچیده و سخت است.

وی افزود: تردید دارم که صندوق نوآوری و شکوفایی بتواند با دقت بالایی قضاوت کند.

در ادامه سلطانی با اشاره به اینکه علاوه بر کارشناسان ، ۵۳ کارگزار ارزیابی داریم گفت: از حدود ۱۵۰۰ طرحی که در ۲ سال گذشته عرضه شد ۱۰۶۷ طرح مصوب شده است و این نشان می دهد که ما سخت نگرفتیم البته ممکن است برخی ارزیابی ها با اشکالاتی همراه باشد .

در ادامه معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: آغاز راه هستیم و باید صبور و راهکار اجرایی داشته باشیم.

وطنی افزود: باید همه کمک کنیم تا اقتصاد دانش بنیان شکل بگیرد.

منبع: صداوسیما

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: