دومین بسته خبری بانک منتشر شد

وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی و بخشنامه‌ای مغایر با قانون

در قانون بودجه ۹۵، سپرده های قرض‌الحسنه جاری و پس‌انداز برای وام ازدواج در نظر گرفته شده، اما در بخشنامه بانک مرکزی تنها منابع قرض‌الحسنه پس‌انداز قید شده است. این موضوع نگرانی‌هایی را پیرامون کاهش تعداد افراد دریافت‌کننده وام و طولانی‌تر شدن صف وام ازدواج به وجود می‌آورد.

به گزارش عیارآنلاین، دومین بسته خبری حوزه بانک منتشر شد. اظهار نظرها در خصوص کاهش نرخ سود بانکی و همچنین وضعیت پرداخت وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی، دو موضوعی است که در این شماره بررسی شده‌اند.

کاهش نرخ سود بانکی و ضرورت هدایت نقدینگی به سمت تولید

کاهش نرخ سود بانکیموضوع «کاهش خودخواسته نرخ سود بانکی» اظهار نظرهای مختلفی را به همراه داشته است. کارشناسان حوزه مسکن به نوعی این موضوع را سیاست تحریک تقاضا در بخش مسکن می‌دانند. حسام عقبایی، رئیس اتحادیه املاک در این خصوص اظهار داشت که کاهش نرخ سود سپرده بانکی، تأثیر خاصی بر بازار رهن و اجاره ندارد. طبق گفته عقبایی، این موضوع باعث می‌شود که بخش مسکن سریع‌تر از رکود خارج شود.

اما کارشناسان بازار سرمایه، کاهش نرخ سود بانکی را به نوعی موجب رونق بورس می‌دانند. هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران اعلام نمود که کاهش سود بانکی موجب، بالا رفتن داد و ستد سهام شده و از طریق این کاهش، شاخص کل بورس بالا می‌رود.

با توجه به اینکه هر وقت نرخ سود سپرده کاهش پیدا کند، نرخ سود تسهیلات هم کاهش می‌یابد، کارشناسان صنعت خودرو معتقدند که اگر برنامه‌های هوشمندانه‌ای در این زمینه پی گرفته شود، کوچ سپرده‌ها از بانک به این صنعت، شکوفایی را در پی خواهد داشت. ارباب افضلی، یکی از مدیران ارشد خودروسازی کشور اظهار نموده است: «تجربه نشان داده که هر زمانی که نرخ سود سپرده کاهش پیدا کند، نرخ سود تسهیلات نیز کاهش پیدا می‌کند». به گفته وی، در صورتی که خودروسازان بتوانند با شبکه بانکی مذاکره کنند و بدهی‌های خود را براساس سود تسهیلات جدید محاسبه کنند، می‌توانند بخشی از هزینه‌های خود را کاهش دهند که این اتفاق بسیار خوبی خواهد بود.

فارغ از اینکه با کاهش نرخ سود، سپرده موجود در بانکها به کدام بازار رو خواهد آورد، باید گفت که ورود نقدینگی راکد در بانکها، به سمت بازارهای مولد، امری پسندیده است چرا که رونق اقتصادی و به تبع آن افزایش اشتغال را در پی خواهد داشت. در این بین، سیاستگذاران کشور باید با در نظر گرفتن ساز و کارهایی هدایت منابع مالی را به سمت تولید در بلندمدت رقم بزنند. درصورت تحقق این امر می‌توان گفت که گامی در راستای احیای تولید ملی -که مصداقی است از اقتصاد مقاومتی- برداشته خواهد شد.

وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی و بخشنامه‌ای مغایر با قانون

وام ازدواجهفته گذشته بانک مرکزی، در بخشنامه‌ای، از بانکها خواست تا امکانات لازم برای شروع پرداخت قرض‌الحسنه ۱۰ میلیونی ازدواج را حداکثر تا ابتدای مردادماه فراهم کرده و پرداخت آن را در اولویت قرار دهند. در این بخشنامه از بانک‌ها خواسته شد که از منابع قرض‌الحسنه پس ‌نداز، وام ازدواج ۱۰ میلیونی را پرداخت کنند.  این ابلاغیه در راستای تبصره ۲۹ ماده واحده قانون بودجه سال ۹۵ است که در آن به منظور حمایت از ازدواج جوانان، تسهیلات ۱۰میلیونی مدنظر قرار دارد.

منتها ابلاغیه مذکور با متن قانون بودجه تفاوت فراوان دارد؛ به طوری که می‌توان آن را مصداق یک قانون‌گریزی بزرگ تلقی کرد.  در قانون بودجه، منابع در نظر گرفته شده برای وام ازدواج، سپرده های قرض‌الحسنه جاری و پس‌انداز است، حال آنکه در ابلاغیه مذکور فقط حرف از منابع قرض‌الحسنه پس‌انداز آمده است. این موضوع نگرانی‌هایی را پیرامون کاهش یافتن تعداد افراد دریافت‌کننده وام و افزایش صف وام ازدواج به وجود می‌آورد، زیرا منابع اشاره‌شده در ابلاغیه بانک مرکزی، کافی نیست. توضیح بیشتر آنکه، اجرای مصوبه مجلس  به اعتباری در حدود ۱۲هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد، حال آنکه در روز بررسی مصوبه افزایش وام ازدواج، دژپسند، معاون بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، اعلام کرده بود: «مانده منابع قرض‌الحسنه پس‌انداز موجود  فقط ۴ هزار میلیارد تومان است. از این میزان هم قرار است نهایتاً ۳ هزار میلیارد تومان، ویژه تسهیلات ازدواج باشد. بنابراین، چیزی در حدود ۸۵۰۰ میلیارد تومان کسری منابع وجود دارد که این میزان، برابر با وام ۸۵۰ هزار نفر می‌باشد!».

نمایندگان مجلس نیز با توجه به همین موضوع، در زمان رسیدگی به این مصوبه، برای تامین مالی وام ازدواج، هر دو منبع قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری را ذکر کردند.

بنابراین انتظار می‌رود که بانک مرکزی به قانون‌گریزی پایان داده و با صدور بخشنامه‌ای دیگر، منابع حسابهای جاری را نیز، برای تامین مالی وام ازدواج، لحاظ کند، تا نگرانی مردم درباره افزایش صف وام ازدواج، برطرف شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: