با حقوق‌های صد میلیونی پیشگیری از بیماری برای پزشکان منفعتی ندارد

بیگی، نماینده مردم آذربایجان شرقی:در طرح تحول سلامت پرداخت‌های قابل توجهی و میلیونی است که صورت می‌گیرد،. این مساله موجب شده است که پزشکان ما به سمت سیستم درمان بروند و از بهداشت و پیشگیری از بروز بیماری غفلت کنند، چرا که در حوزه پیشگیری هیچ مزیت مادی برای پزشکان وجود ندارد.  

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا بیگی (نماینده مجلس شورای اسلامی) درباره طرح تحقیق و تفحص از طرح تحول سلامت اظهار کرد: این طرح دارای نواقص و پیامدهایی برای سیستم بهداشت و درمان و همچنین بیمه‌های کشور است و به نظر می‌رسد؛ بدون لحاظ کردن سرانجام و نتیجه کار، اجرایی شده است.

وی ادامه داد: پیامدهای طرح تحول سلامت به صورتی است که در حال حاضر بیمه‌ها از پرداخت بدهی‌های خود به سیستم بهداشت و درمان عاجز هستند و این از تبعات این مساله است.

بیگی اظهار کرد: از محل هدفمندی یارانه‌ها اعتبار زیادی را برداشت کردیم تنها برای اینکه سیستم بهداشت و درمان را بهبود ببخشیم؛ بطوریکه اختصاص اعتبار  به این وزارتخانه به میزان بسیار زیادی ارتقا یافت و در حال حاضر سوال اساسی این است که آیا واقعا در ارائه خدمات درمانی به مردم به همان میزان شاهد افزایش کیفیت ۵ برابری هستیم؟

نمانیده مردم آذربایجان شرقی گفت: در واقع ما پول بی‌حد و حصری را در اختیار سیستم بهداشت و درمان قرار داده‌ایم و در واقع به ارائه‌کننده خدمت اختیار تام داده‌ایم تا روابط مالی و خدماتی خود را به گیرنده خدمت تنظیم کند و طبیعی است که ارائه‌کنندگان خدمت در این راستا همیشه منفعت خودشان را منظور می‌کنند.

وی ادامه داد: نتیجه این می‌شود که هزینه‌های غیرضروری بالا می‌رود و مثلا بیماری را به صورت اجباری برای دریافت هزینه هتلینگ در بیمارستان نگهداری کنند  و اینها به این دلیل است که ما چک سفید امضا به وزارت بهداشت داده‌ایم و این مسائل برای بیمار و به تبع آن برای کشور مشکلاتی را ایجاد کرده و موجب نارضایتی مردم شده است.

بیگی با بیان اینکه مساله دیگر در خصوص طرح تحول سلامت پرداخت‌های قابل توجهی و میلیونی است که صورت می‌گیرد، افزود: این مساله موجب شده است که پزشکان ما به سمت سیستم درمان بروند و از بهداشت و پیشگیری از بروز بیماری غفلت کنند، چرا که در حوزه پیشگیری هیچ مزیت مادی برای پزشکان وجود ندارد.

بیگی تاکید کرد: به نظر می‌رسد؛ افزایشی که در دو سال گذشته اتفاق افتاد و نیز افزایش ده درصدی که امسال ملاک عمل قرار گرفت، نتیجه‌اش پرداخت‌ها و فیش‌هایی حقوقی صد میلیونی باشد که همه در مورد آن صحبت می کنند و این نشان دهنده این است که یک کار خارج از قاعده‌ای صورت گرفته است.

منبع: ایلنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: