مقام مسئول بنیاد مستضعفان :

مشکلی برای ورود قرارگاه خاتم‌الانبیاء به آزادراه تهران ــ شمال وجود ندارد/ نیاز ۷۵۰۰میلیارد تومانی برای تکمیل آزادراه

مدیرعامل شرکت آزادراه تهران ــ شمال با بیان اینکه هم‌اکنون در این پروژه ۱۲۰ جبهه فعال شده است، گفت: آمادگی حضور قرارگاه خاتم‌الانبیا را در آزادراه تهران ــ شمال داریم.

به گزارش عیارآنلاین، مهران اعتمادی در حاشیه بازدید خبرنگاران از آزادراه تهران ــ شمال در پاسخ به تسنیم اظهار داشت: به‌جز منطقه ۳ آزادراه تهران ــ شمال که نیاز به بررسی بیشتری دارد، ما آمادگی حضور قرارگاه خاتم‌الانبیاء را در سایر قطعات این پروژه داریم.

وی با بیان اینکه حضور قرارگاه باید به‌صورت ترکیبی از نقد و غیرنقد باشد، تصریح کرد: قرارگاه خاتم‌الانبیاء نیز می‌تواند مانند سایر پیمانکاران و با شرایط برابری در این آزادراه حضور یابد.

مدیرعامل شرکت آزادراه تهران ــ شمال تأکید کرد: البته قرارگاه می‌تواند در منطقه ۳ آزادراه نیز بعد از بررسی‌های بیشتر حضور داشته باشد.

اعتمادی با تأکید بر اینکه کل قطعه یک آزادراه تهران ــ شمال بهار سال ۹۶ به اتمام می‌رسد، در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر اینکه چه‌میزان منابع مالی برای این قطعه نیاز است، گفت: حدود هزار میلیارد تومان دیگر برای تکمیل منطقه یک نیاز است و تاکنون ۶۰۰ میلیارد تومان در آن هزینه شده است.

وی با اعلام “به‌لحاظ تأمین منابع مالی هیچ مشکلی نداریم و هم وزارت راه و هم بنیاد در این زمین به تعهدات خود عمل می‌کنند”، اظهار کرد: هم‌اکنون در آزادراه تهران ــ شمال پیمانکاران در ۱۲۰ جبهه فعال شده‌اند و فعالیت عمرانی در این پروژه نسبت به اسفندماه ۹۴ حدود ۳ برابر شده است.

* شبه‌معارض دولتی در قطعه یک آزادراه

مدیرعامل شرکت آزادراه تهران ــ شمال ادامه داد: در قطعه یک آزادراه تهران ــ شمال یک معارض شبه‌دولتی داریم که استانداری تهران هفته گذشته قول حل این مشکل را داده است.

اعتمادی با اشاره به اینکه در منطقه ۲ آزادراه تهران ــ شمال پروژه به‌صورت EPCF تثبیت شده است، یادآور شد: نحوه انتخاب پیمانکار به‌صورت مناقصه دومرحله‌ای انجام می‌شود؛ به این صورت که در مرحله اول ارزیابی کیفی حضور پیمانکاران در حال انجام بوده و پاکت‌های مربوط به آن باز و نتایج آن به‌زودی اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه به‌زودی مشخص می‌شود که کدام‌یک از پیمانکاران در مناقصه قطعه ۳ توانمند هستند، ادامه داد: پاکت‌های مناقصه تونل منطقه ۲ نیز دریافت شده و در حال بازگشایی آنها هستیم، این منطقه به‌صورت PCF اجرا می‌شود.

مدیرعامل شرکت آزادراه تهران ــ شمال  با تأکید بر اینکه روزانه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ تن بتن‌ریزی در پروژه انجام می‌شود، گفت: تونل تالون حدود ۹۴ درصد براساس برنامه‌ریزی پیش می‌رود ضمن آنکه برای تونل البرز نیز یک مشاور ایتالیایی به کار گرفته شده است. تونل البرز ۶ هزار و ۴۰۰ متر طول دارد که تاکنون حدود ۴ هزار و ۲۰۰ متر آن حفاری شده است.

وی خاطرنشان کرد: حفاری ۶ تونل منطقه یک آزادراه تهران ــ شمال حدود ۹۵ درصد تمام شده، همچنین حدود ۳۰ درصد لاینینگ این تونل‌ها و ۴۰ درصد عایق‌بندی نیز انجام شده است.

اعتمادی با اعلام اینکه منطقه یک آزادراه تهران شمال ۳۲ کیلومتر طول دارد، خاطرنشان کرد: این منطقه ویژگی‌های خاصی دارد که یکی از آنها کاهش ۶۰کیلومتری مسیر تهران ــ شمال است، کاهش ترافیک محورهای منتهی به کرج نیز در ایام پیک یکی از ویژگی‌های این پروژه است.

وی با ابراز “هم‌اکنون تمام توان‌مان را روی اتمام منطقه متمرکز کرده‌ایم”، از پیشرفت ۶۰درصدی این قطعه خبر داد و گفت: منطقه یک حدود ۳۲ کیلومتر (۳۲ هزار متر) تونل دارد که تاکنون ۱۲٫۵ میلیون مترمکعب خاکبرداری و ۲۸۰ هزار مترمکعب بتن‌ریزی در آن صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت آزادراه تهران ــ شمال با تأکید بر اینکه همه قطعات این منطقه به پیمان رفته است، از افزایش ۵۰ تا ۷۰ درصدی حجم فعالیت پیمانکاران در این منطقه خبر داد و افزود: با توجه به تلاش پیمانکاران، تأمین منابع مالی و همچنین تأمین بخشی از مصالح ساختمانی توسط بنیاد پیش‌بینی می‌شود این منطقه بهار سال آینده به اتمام برسد.

* بازنگری در تونل تالون

اعتمادی با اشاره به اینکه مطالعات تونل تالون در حال بازنگری است، گفت: طراح اصلی این تونل چینی‌ها بودند و از سوی دیگر مطالعات تونل البرز نیز صورت نگرفته بود که با استفاده از یک مشاور خارجی در حال اجرای طرح‌های مربوط به تهویه این تونل‌ها هستیم.

به‌گفته وی، برای منطقه یک حدود ۲۰۰ میلیارد تومان جهت تأسیسات تهویه و اطفای حریق نیاز است.

* نیاز ۷هزار و ۵۰۰میلیارد تومانی آزادراه تهران ــ شمال برای تکمیل

مدیرعامل شرکت آزادراه تهران ــ شمال همچنین با بیان اینکه برای ساخت کل آزادراه حدود ۷ هزار و ۵۰۰ تا ۸ هزار میلیارد تومان نیاز است، اظهار کرد: برای اولین بار چند تونل آزادراه تهران ــ شمال به‌صورت دبل آرک که فناوری آن در ایران وجود نداشت، اجرا می‌شود. طراحی این تونل‌ها را چینی‌ها انجام دادند و قرار بود آنها این را بسازند اما در نهایت به‌دلیل مسائلی که پیش آمد، هم‌اکنون یک شرکت ایرانی در حال ساخت آن است.

وی تأکید کرد: ساخت تونل به‌روش دبل آرک به‌لحاظ تکنیکی کار سختی است اما در عین حال مزیت‌های خوبی از جمله کاهش هزینه‌ها به‌دلیل حذف اضافه حفاری‌ها را به‌دنبال دارد.

اعتمادی با یادآوری اینکه بخشی از پیمانکاران آزادراه تهران ــ شمال به‌صورت ۲۴ساعته کار می‌کنند و حداقل ساعت کار برخی از پیمانکاران ۱۶ ساعت در شبانه‌روز است، اظهار داشت: در حال حاضر به‌دلیل کاهش حجم قرارداد چینی‌ها که به نصف تقلیل یافته، آنها تنها در یک تونل عملیات لاینینگ و در چند تونل دیگر عملیات حفاری را در منطقه یک آزادراه انجام می‌دهند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: