رشد ۲۰ درصدی سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز در سال ۹۴

مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی، ضمن ردّ ادعای بانک مرکزی و مدیران بانکی در خصوص کاهش سپرده‌های قرض‌الحسنه، تأکید کرد که این سپرده‌ها در سال ۹۴، حدود ۲۰ درصد رشد داشته اشت. در این نامه آمده است: آمار ارائه‌شده نشان می‌دهد که اعطای وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی به همه زوجین با منابع موجود در نظام بانکی کاملاً شدنی است و با نظارت و پیگیری جدی بانک مرکزی محقق خواهد شد.

قرض‌الحسنهبه گزارش عیارآنلاین، مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در نامه‌ای رسمی به رئیس کل بانک مرکزی، ضمن ردّ ادعای بانک مرکزی و مدیران بانکی در خصوص کاهش سپرده‌های قرض‌الحسنه، تأکید کرد که این سپرده‌ها در سال ۹۴، حدود ۲۰ درصد رشد داشته اشت. بر این اساس، این مرکز خواستار نظارت جدی بر تخصیص سپرده‌های قرض‌الحسنه مردم در امور مشخص‌شده از سوی قانون شد. در این نامه آمده است:

رئیس کل محترم بانک مرکزی،

جناب آقای دکتر سیف

سلام علیکم

بر اساس آمارهای ارائه‌شده توسط بانک مرکزی از اسفندماه سال ۱۳۹۴، مانده سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز در پایان اسفندماه سال ۹۴، حدود ۴۷ هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به پایان اسفند سال ۹۳، که مانده این سپرده‌ها ۳۹ هزار میلیارد تومان بوده‌ است، رشدی ۲۰ درصدی داشته است. این درحالی است که همواره ادعای بانک مرکزی و مدیران بانکی این بوده‌ که سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز هیچ رشدی ندارد و رشد آن منفی است؛ اما آمار ارائه‌شده نشان می‌دهد که این ادعا خلافِ‌واقع بوده است.

همچنین بر اساس این آمار، مانده سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز در پایان سال ۹۴، پس از کسر سپرده قانونی، معادل حدود ۴۲٫۵ هزار میلیارد تومان می‌شود و این در حالی است که مانده تسهیلات قرض‌الحسنه در این زمان، حدود ۳۶٫۵ هزار میلیارد تومان بوده است. این بدان معناست که نزدیک به ۶ هزار میلیارد تومان از سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز مردم، در اعطای وام قرض‌الحسنه استفاده نشده است و امکان استفاده از آن، جهت اعطای وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی وجود دارد.

بنابراین از بانک مرکزی تقاضا می‌شود که بر تخصیص سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز نظارت لازم را داشته باشد تا مانند گذشته، این منابع از محل اصلی مصرف خود منحرف نگردد.

لازم به ذکر است که آمار ارائه‌شده نشان می‌دهد که اعطای وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی به همه زوجین با منابع موجود در نظام بانکی کاملاً شدنی است و با نظارت و پیگیری جدی بانک مرکزی محقق خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: