۶ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۸
جوانه 44 منتشر شد

تعطیلی کارخانه‌های روغن، لبنیات و قند؛ بارقه‌های سیاست انقباضی کاهش تورم

با وجود تأکید مسئولین دولتی بر مسئله تولید داخلی محصولات کشاورزی و حمایت از آن، در حال حاضر، نابسامانی تولید در نتیجه تلاش دولت برای کنترل تورم، سبب تعطیلی برخی صنایع مهم کشاورزی شده است.

به گزارش عیارآنلاین، چهل‌وچهارمین بسته خبری «جوانه» که به مهم‌ترین تحولات حوزه کشاورزی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به دو موضوع تعطیلی برخی از کارخانه‌های روغن، لبنیات و قند در دولت یازدهم و همچنین وضعیت صنایع تبدیلی کشاورزی در کشور پرداخته شده است.

تعطیلی کارخانه‌های روغن، لبنیات و قند؛ بارقه‌های سیاست انقباضی کاهش تورم

کارخانه تعطیلمسئولین دولت یازدهم در ابتدای امر وعده‌هایی را برای رونق تولید در کشور داده بودند که امیدها را برای تحقق توسعه تولیدات داخلی شعله‌ور کرد؛ اما با گذشت زمان، این وعده‌ها در برخی زمینه‌ها چندان محقق نشد. در همین راستا، از جمله مهم‌ترین خبرهای هفته گذشته، تعطیلی کارخانه‌های تولیدی اعم از روغن، لبنیات، قند و نصف شدن تولید ماهی قزل‌آلا بود که در رسانه‌های خبری بازتاب پیدا کرد. در این میان، دو صنعت روغن و لبنیات ضررهای بیشتری را متحمل شدند. در توضیح این مطلب باید افزود که در صنعت روغن، کارخانه‌های روغن‌کشی با وجود ظرفیت ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تنی، با ۳۹ درصد از ظرفیت تولید خود کار می‌کنند. علاوه بر این، ۷ کارخانه روغن‌کشی به دلیل شرایط نامساعد تولید به طور کامل تعطیل شده‌اند؛ همچنین در صنعت لبنیات، «حدود ۳۵۰ واحد کوچک تولیدکننده صنایع لبنی تعطیل‌ هستند».

درحالی که در ایران به‌واسطه عدم توجه به صنایع تبدیلی، سالیانه مبالغ هنگفتی بابت واردات محصولات کشاورزی صورت می‌گیرد، کشورهاى توسعه‌یافته با در دست گرفتن سهم عمده‌اى از تولید و تجارت محصولات کشاورزى (مثل غلات) جهان توانسته‌اند علاوه بر ارزآوری سالانه، ازنظر اقتصادى و سیاسى نیز بر سایر جوامع تسلط یابند.

مسئولین ارشد دولتی بارها بر مسئله تولید داخلی محصولات کشاورزی و حمایت از آن‌ها تأکید کرده‌اند. به‌نحوی‌که جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، با اشاره به سهم بالای کشاورزی در تولید ناخالص داخلی عنوان نمود: «بخش کشاورزی، در تأمین امنیت غذایی و حفظ ذخایر راهبردی کشور، سهم عمده‌ای را به خود اختصاص داده است». همچنین رئیس‌جمهور، در سال ۹۳، در بازدید از وزارت جهاد کشاورزی بر دستیابی مجدد ۸۲ درصد کالری مورد نیاز جامعه از تولید کشاورزی و دامی داخلی تأکید کرد؛ این در حالی است که در حال حاضر در حوزه کشاورزی، نابسامانی تولید در نتیجه تلاش دولت برای کنترل تورم، سبب تعطیلی برخی صنایع مهم شده است.

با توجه به اهتمام دولت بر تک‌رقمی کردن نرخ تورم و البته اذعان بر حمایت از بخش تولید در کشاورزی، بارقه‌های منفی سیاست کاهش تورم در بخش کشاورزی با توجه به رکود در تولید، ملموس شده است. با این حال، امید آن می‌رود که چه در صنعت روغن با وجود وابستگی ۹۰ درصدی و چه در صنعت لبنیات، چرخ تولید به‌درستی به گردش درآید.

فرصت‌های سوخته بخش کشاورزی؛ نتیجه عدم توسعه صنایع تبدیلی

صنایع تبدیلیسال ۹۳، رهبر معظم انقلاب در دیدار با هیئت دولت، با تأکید بر اهمیت حوزه کشاورزی و با اشاره به لزوم تکیه بر توان و ظرفیت‌های داخلی و حمایت از تولید، صنایع بخش کشاورزی را یکی از بخش‌های راهبردی دانستند. به عقیده ایشان، راه توسعه روستاها، ایجاد «صنایع تبدیلی» در آن‌ها خواهد بود.

«صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی» به صنایعی گفته می‌شود که به فرآوری و عمل‌آوری نباتی و حیوانی (زراعی، باغی، شیلاتی، دام و طیور، جنگل و مرتع)  می‌پردازد؛ کنسروسازی مثالی از فرآوری در صنایع تبدیلی به شمار می‌رود. در این صنایع از یک‌سو، ارزش‌افزوده محصولات اولیه ارتقا یافته و از سوی دیگر، محصولات با استفاده از فناوری مدرن در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرد. در شرایط فعلی که ۳۰هزار روستا در کشور به دلیل فقدان شغل خالی از سکنه شده، صنایع تبدیلی با به‌کارگیری محصولات کشاورزی به‌عنوان مواد اولیه می‌تواند عاملی برای توسعه روستاها باشد. ضمن اینکه صنایع مذکور راهکاری مناسب جهت ارائه محصولات کشاورزی به بازارهای داخل و خارج از کشور محسوب می‌شود.

علی‌رغم اینکه مسئولان بارها درباره حمایت از توسعه صنایع تبدیلی وعده‌‌ داده‌اند، در مقام عمل، توسعه قابل‌قبول و اصولی در این صنایع دیده نمی‌شود. در توضیح این مطلب می‌توان افزود که به گفته محمدتقی توکلی، نماینده مجلس نهم، «صنایع تبدیلی متناسب با تولیدات استان‌ها به وجود نمی‌آید»؛ این صحبت ناظر به این موضوع است که بعضی از استان‌ها مانند خراسان، صنایع تبدیلی خوبی دارند، ولی در بعضی دیگر، صنایع تبدیلی آن‌چنان‌که باید، وجود ندارد؛ در استان‌های فاقد صنایع تبدیلی، زنجیره کشاورزی کامل نیست و بیشترین سود را دلال‌ها می‌برند.

گفتنی است که تولیدات محصولات کشاورزی در ایران، با وجود قرارگیری در اقلیم خشک و نیمه‌خشک، حدود ۷۰ درصد مصرف منابع آبی را به خود اختصاص می‌دهد. این در حالی است که طبق برآوردهای فائو، سالانه حدود ۳۵ درصد تولیدات محصولات کشاورزی ایران، دور ریخته می‌شود که این ۳۵ درصد، معادل غذای ۱۵ میلیون نفر در سال است؛ قابل ذکر این‌که  بخش قابل‌توجهی از این میزان از ضایعات می‌توانند با صنایع تبدیلی به چرخه غذایی برگردند. رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران، ارزش این میزان محصول ازدست‌رفته را چیزی در حدود ۷میلیارد دلار تخمین می‌زند. درواقع این میزان ضایعات، در بـسیاری از محـصولات مانع از رسیدن به نقطـه خودکفـایی و حتی صـادرات می‌شود. همه این‌ها در حالی است که در برنامه پنجم توسعه پیش‌بینی شده بود که میزان ضایعات تولیدات کشاورزی باید نصف شده و از حدود ۳۰ به ۱۵درصد برسد.

درمجموع می‌توان گفت که بیشتر محصولات کشاورزی ماندگاری اندکی دارند و اگر زود به فروش نرسند، از بین می‌روند و زحمات کشاورز نابود می‌شود؛ در این میان، صنایع تبدیلی عامل زمان را از دخالت در فساد محصولات کشاورزی کنار می‌زند و امکان فرآوری و خلق ارزش‌افزوده برای محصولات را فراهم می‌کند، با عنایت به این کارکرد ویژه صنایع تبدیلی، از مسئولین امر انتظار می‌رود بیش از پیش به مسئله توسعه و ترویج این قبیل صنایع در حوزه کشاورزی اهتمام ورزند.

یک لحظه درنگ

حسنی، عضو اتحادیه بنکداران اعلام نموده که در حال حاضر، ۵۲ شرکت عضو انجمن واردکنندگان برنج هستند که یکی از این شرکت‌ها، برند «محسن» است که اخیراً در تلویزیون تبلیغات وسیعی برای خود داشته است و با این تبلیغات نیز تاکنون توانسته بسیاری از رقبای خود را از میدان به در کند. ۵۰ درصد واردات برنج به داخل کشور، توسط این برند صورت می‌گیرد و ۵۰ درصد مابقی توسط بقیه واردکننده‌ها به کشور وارد می‌شود. باید پرسید که برنجی با برند داخلی و محتوای خارجی با چه پشتوانه ای اینگونه در بازار و حتی سریال های صدا و سیما جولان می‌دهد؟

سایر اخبار مهم

کاهش ۱۲ درصدی تولیدمحصولات غذایی ناشی ازتخریب سرزمین در۲۵ سال آینده

سرج ناکوزی، نماینده سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) در ایران: چنانچه در ۲۵ سال آینده تخریب سرزمین با روند کنونی ادامه یابد ۱۲ درصد تولید محصولات غذایی جهان کاهش می یابد و حدود ۳۰ درصد بر قیمت این محصولات در ابعاد بین المللی افزوده خواهد شد. تا سال ۲۰۳۰ روندهای جهانی همچون پویایی جمعیت ، افزایش تقاضا برای مصرف انرژی، غذا و آب، فشار قابل ملاحظه ای را بر اراضی تحمیل می کند و انتظار می رود تقاضا برای غذا ۵۰ درصد، انرژی ۴۵ درصد و آب ۳۰ درصد افزایش یابد.

ضریب خوداتکایی ایران در تولید شکر به ۷۰ درصد می‌رسد/ تولید ۱.۶ میلیون تن شکر

حصادی، رئیس گروه گیاهان صنعتی وزارت جهاد کشاورزی: با برنامه ریزی‌های صورت گرفته، ضریب خوداتکایی کشور تولید شکر در سال زراعی ۹۶-۹۵ به بالای ۷۰ درصد برسد. برآورد می شود سال ۹۶-۹۵ بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن شکر از کشت بهاره و پاییزه چغندرقند و کشت نیشکر به دست آید. با توجه به رویکرد وزارت جهاد کشاورزی در افزایش سطح زیر کشت چغندر قند پاییزه به منظور صرفه جویی در مصرف آب، برای سال زراعی آینده، کشت چغندر پاییزه در سطح ۱۸ هزار هکتار هدفگذاری شده است. از این سطح ، یک میلیون و ۲۶۰ هزارتن چغندرقند با احتساب میانگین عملکرد ۷۰ تن در هکتار تولید شود.

۱۳۵۰میلیارد تومان اعتبار برای بیمه کشاورزی در بودجه ۹۵

پاپی زاده، نماینده مردم دزفول در مجلس: ما امسال درکمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۵، ۱۳۵۰میلیارد تومان اعتبار برای بیمه صندوق کشاورزی  مصوب  کردیم.  قانون برنامه پنجم توسعه  بیان می کند که باید ۵۰ درصد محصولات کشاورزی خرید تضمینی شود و این در حالی است که   متاسفانه با این  رقم درخرید تضمینی محصولات کشاورزی  فاصله داریم  و به همین علت دولت باید ورود کند و با  اجرای قانون  برنامه توسعه خرید تضمینی محصولات کشاورزی را عملیاتی کند؛زیرا  متاسفانه عدم  خرید تضمینی بسیاری از کشاورزان  ما را متضرر کرده است. بطور مثال دولت بر طبق قانون  باید محصولات سیب زمینی و پیاز  را خرید تضمینی کند و این در حالی است که شاهد تفاوت بالای نرخ پیاز در خوزستان و تهران هستیم که به مراتب در تهران بالاتر است.

طرح جامع ساماندهی تولید، فرآوری، بازار و مصرف شیر تصویب شد

دولت، وزارت جهاد کشاورزی را موظف کرد نسبت به تشکیل صندوق حمایت از توسعه زنجیره صنعت شیر کشور با مشارکت تمامی فعالان زنجیره مذکور، حداکثر ظرف مدت شش ماه اقدام کند. این وزارتخانه همچنین الگوی مطلوب زنجیره تولید شیر خام تا عرضه محصولات لبنی را به همراه سامانه مورد نیاز برای تسهیل جریان وجوه و کالا در قالب بستر الکترونیکی بانک عامل طراحی کرده است. تداوم توزیع شیر رایگان در مدارس و پیش‌بینی حداقل سرانه یک کیلوگرم پنیر در سبد خانوارهای تحت پوشش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز از جمله تصمیمات این جلسه هیات وزیران بود. در این راستا، مبلغ چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال فرآورده‌های لبنی و بهبود کارکردهای صادراتی و با هدف افزایش بهره‌وری و ارتقای کیفیت تولید شیرخام، تا سقف دو هزار میلیارد ریال بابت ارایه مشوق‌های صادراتی از محل اعتبارات قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور اختصاص خواهد یافت.

تکذیب تبدیل برنج‌های وارداتی به الکل

عباسی معروفان، معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی: یکی از مصارف صنعتی برنجی که قابلیت مصرف انسانی و دامی نداشته باشد، ساخت الکل است، اما تاکنون هیچ تصمیمی در این زمینه گرفته نشده و حتی یک کیلوگرم برنج با این هدف فروخته نشده است که مشخص نیست چرا برخی رسانه‌ها در این زمینه جوسازی می‌کنند. در حال حاضر منتظر جواب آزمایش‌های صورت گرفته روی محموله‌های برنج باقی‌مانده از سوی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستیم و پس از دریافت پاسخ آزمایش‌های مذکور تصمیم‌گیری‌های لازم اتخاذ می‌شود.

سرپرست امور بیابان منابع طبیعی استان تهران: استان تهران در معرض گسترش اراضی بیابانی است

ناظری، سرپرست امور بیایان استان تهران: ۱۰۵ هزار هکتار از اراضی بیابانی کشور در استان تهران واقع شده است، از این مساحت ۷۵ هزار هکتار تحت تأثیر فرسایش بادی و ۳۰ هزار هکتار در کانون‌های بحرانی فرسایش بادی قرار دارند. این پدیده هم اکنون متأثر از عوامل طبیعی و غیر طبیعی، مرزهای سیاسی و جغرافیائی را در نوردیده و زبانه‌های آن علاوه بر مناطق خشک، نیمه خشک، و بیابانی، سایر مناطق نیمه مرطوب و در برخی موارد مرطوب را فرا گرفته است. عملیات بیابان‌زدایی در استان تهران بر اساس مطالعات و طرح‌های تهیه شده از دهه ۴۰ در منطقه ابردژ شهرستان ورامین به منظور کنترل فرسایش بادی و تثبیت ماسه‌های روان که بعنوان یکی از مهم‌ترین مصادیق بیابان‌زائی است، آغاز شد و تاکنون ۹هزار هکتار از اراضی بیابانی این منطقه در قالب کشت گونه‌های بیابانی (تاغ، آتریپلکس و گز) زیر پوشش عملیات بیابان‌زدایی قرار گرفته است.

تابستان امسال ۳۵ میلیون نفر در معرض تنش آبی قرار دارند

جانباز، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب(آبفا) کشور: تابستان امسال ۳۵ میلیون نفر در ۳۰۱ شهر کشور از جمله شیراز، اصفهان، بوشهر و کرمان در معرض تنش آبی قرار دارند. سال گذشته از مجموع یک هزار و ۱۳۶ شهر تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب، ۵۴۷ شهر با جمعیت بیش از ۵۰ میلیون نفر با شرایط تنش آبی مواجه بودند و کمبود منابع مصرف آب در شهرها ۲۳ درصد بود.

کاهش ۱۴ درصدی صادرات طلای سرخ ایران

میری، نایب رئیس شورای ملی زعفران: صادرات طلای سرخ در دوماه نخست امسال نسبت به سال قبل کاهش یافته است. در اردیبهشت ماه امسال حدود ۱۹ میلیون دلار زعفران از کشور صادر شده است که این عدد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد افت دارد. حدود ۸ ماهی است که هندوستان، عوارض واردات طلای سرخ به این کشور را برای افغان‌ها حذف کرده و بنابراین افغانی‌ها می‌توانند بدون پرداخت عوارض محصول خود را به هندوستان صادر کنند درحالی که ایرانی‌ها برای انجام صادرات به هند باید حدود ۳۸ درصد عوارض بپردازند. در دو ماهه نخست امسال حدود ۳۴ میلیون دلار زعفران از کشور صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل نزدیک به ۴ درصد افت دارد.

سقف واردات برنج ذخایر استراتژیک ۱۵۰ هزار تن شد

قنبری، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران: براساس نامه وزیر جهاد کشاورزی سقف واردات برنج ذخایر استراتژیک به ۱۵۰ هزار تن رسید. این درحالیست که در گذشته برای حفظ ذخایر استراتژیک سالیانه حدود ۳۰۰ هزار تن برنج توسط این شرکت وارد و جایگزین برنج قبلی (کهنه) می شد. اکنون برنج های شرکت بازرگانی مربوط به سال های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ است و برنجی را برای عرضه به بازار داخلی نداریم.

اولین محموله لبنیات در روسیه ترخیص شد/ آمریکای جنوبی رقیب جدی پنیر ایران

زرگران، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران: کشورهای آمریکای جنوبی به بازار پنیر روسیه ورود پیدا کرده‌اند و این محصول را به قیمتی پایین‌تر از محصولات ایرانی عرضه می کنند و همین مساله بازار محصولات لبنی ایران را با مشکل مواجه کرده است. اولین محموله لبنیاتی ایران در گمرک روسیه ترخیص شده است؛ اما با توجه به آنچه که در بازار رصد می شود بدلیل بالابودن قیمت تمام شده شرایط مناسبی را در بازار روسیه نداریم.

مدیرعامل اتحادیه پرورش‌دهندگان میگو استان سیستان و بلوچستان: انتصاب غیرکارشناسی، تیر خلاص میگوی چابهار شده است

رهبران، مدیرعامل اتحادیه پرورش‌دهندگان میگو استان سیستان و بلوچستان: باوجود اینکه صنعت پرورش میگو، اقتصادی‌ترین تولید در بخش کشاورزی به شمار می‌رود، با مشکلات عدیده‌ای از قبیل بیماری، ‌نبود نقدینگی و … مواجه است و اخیرا هم انتصاب غیرکارشناسانه مدیرکل شیلات استان تیر خلاصی برای این صنعت شده است. سازمان شیلات ایران با سیاسی کاری، فردی که هیچ تجربه‌ای در زمینه صنعت آبزی پروی ندارد را به عنوان مدیر کل شیلات استان سیستان و بلوچستان منصوب کرده است.

وزیر جهاد کشاورزی: کار جدی تا امروز در زمینه تولید محصولات تراریخته انجام نداده ایم

حجتی، وزیر جهاد کشاورزی: تولیدمحصولات تراریخته مانند هرمحصولی باید درچارچوب مقررات وقوانین موضوعه باید عمل کنیم. محصولات تراریخته در حد آزمایش و نیمه صنعتی هستند، کارجدی تا به امروز در زمینه محصولات تراریخته انجام نشده است. پنبه تنها محصول تراریخته ای است که به طریق آزمایشی در حال پیگیری تولید آن هستیم تا بتوانیم  پنبه را علاوه بر افزایش تولید در مقابل بیماری ها نیز مقاوم کنیم.

جزئیات تازه از کشف ۵۷ تن برنج آلوده در اصفهان/توقیف برنج‌های دولتی در حال تعویض گونی

در حالی مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان از کشف و شناسایی ۵۷ تن برنج آلوده در اصفهان خبر داده و از قاچاق یا دولتی بودن آن اظهار بی اطلاعی کرده بود که اسناد جدید نشان می دهد، این برنج ها دولتی بوده و در حال تعویض گونی توقیف شده بود. این محموله بخشی از چند ده هزار تن برنجی است که در آخرین ساعات از آخرین روز کاری سال گذشته از سوی شرکت بازرگانی دولتی به شرکت س.ت.ج فروخته شده است. بخشی از این برنج نیز اخیراً از سوی تعزیرات و بازرسان سازمان صنعت معدن و تجارت استان در حالی که افراد مشغول تعویض گونی های آن و درج اطلاعات نادرست روی بسته بندی های جدید بودند، توقیف گردیده است.

۸۰۲ میلیون دلار محصولات بخش کشاورزی در دو ماهه اول امسال صادر شد

۹۵۵ هزارتن محصولات بخش کشاورزی به ارزش ۸۰۲ میلیون دلار طی دو ماهه نخست سال جاری صادر شده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۲۲٫۵ درصد و از نظر ارزش ۴٫۵۹ درصد افزایش نشان می دهد. سال گشته ۷۸۰ هزارتن محصولات بخش کشاورزی به ارزش ۷۶۷ میلیون دلار صادر شده بود. براساس این گزارش،سهم صادرات محصولات کشاورزی طی این دو ماه، معادل سهم ۶٫۲ درصد از کل وزن و ۱۳٫۹۱ درصد از کل ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی می باشد. در این مدت، بیشترین میزان صادرات بخش کشاورزی از نظر ارزشی مربوط به بخش باغبانی با سهم ۴۳٫۱۳ درصد، دام و طیور با سهم ۲۶٫۵ درصد و زراعی با سهم ۲۵٫۶۹ درصد بوده است.بر پایه این گزارش، بیشترین میزان صادرات بخش کشاورزی از لحاظ وزنی مربوط به بخش زراعی با سهم ۶۰٫۴ درصد،باغبانی با سهم ۲۴٫۲۳ درصد و دام و طیور با سهم ۱۳٫۹۳ درصد می باشد. تراز تجارت خارجی بخش کشاورزی از ابتدای فروردین تا انتهای اردیبهشت ماه امسال منفی ۴۷۹ میلیون و ۳۱۰ هزار دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۴ به میزان ۴۰ میلیون و ۳۶۰ هزار دلار بهبود یافته است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: