۳۱ خرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۷
توکلی در نشست نقد و بررسی الگوی جدید قراردادهای نفتی:

قراردادهای نفتی در میادین مشترک آبی با مشارکت شرکت‌های خارجی امضاء شود

نماینده سابق مجلس گفت: قراردادهای نفتی که در میادین مشترک آبی و در میادینی که در عمق بالای آب‌ها قرار دارند ولی فناوری اکتشاف و استخراج نفت در این حوزه را نداریم با طریق مشارکت شرکت‌های خارجی صورت گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، احمد توکلی در نشست خبری بررسی الگوهای جدید قراردادهای نفتی ایران در پسابرجام که در خبرگزاری فارس برگزار شد در جمع خبرنگاران گفت: پیش از این برای نخستین بار اشکال‌های قراردادهای نفتی را در حالی بازگو کردیم که از آن موقع به درخواست معاون اول رئیس جمهور جلسات متعددی به ریاست آقامحمدی به منظور بررسی انتقادها و قراردادهای نفتی تشکیل و برپا شد.

وی افزود: اشکال‌های موجود در این زمینه به دو دسته قراردادهای IPC و همچنین رویکرد جدید اعطای دربست قراردادهای مشترک به شرکت‌های خارجی بود. در این زمینه پس از برگزاری ۴ جلسه، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور درخواست صحبت و رایزنی جداگانه با منتقدان به منظور جمع‌بندی صحبت‌ها را داشت که در نهایت عنوان شد که قراردادهای IPC پس از انجام اصلاحات آن تنها برای ۲ یا ۳ میدان نفتی خاص قابل قبول است.

این اقتصاددان عنوان کرد:‌ بر اساس درخواست‌هایی که ارائه شد، باید قراردادهای نفتی در میدا‌ن‌های مشترک آبی و همچنین در میدان‌هایی که در عمق بالای آب‌ها قرار دارند و کشور برای اکتشاف و استخراج نفت از تکنولوژی لازم در این زمینه برخوردار نیست، از طریق مشارکت شرکت‌های خارجی صورت گیرد و معتقدیم که با فضایی که در پسابرجام ایجاد شده استقبال از سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر خواهد شد.

 منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: