۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۷

افزایش تولید نفت در خدمت خام‌فروشی

با وجود اینکه تولید نفت ایران افزایش پیدا کرده، آمارها از کاهش میزان پالایش نفت خام در کشور حکایت دارد. این در حالی است که تسریع در اجرای طرح‌های پالایشگاهی، به‌ویژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس موجب کاهش خام‌فروشی و افزایش تولید و صادرات فرآورده شده و اقدامی در راستای اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود.

پالایش نفتبه گزارش عیارآنلاین، یکی از موضوعاتی که در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مورد تأکید قرار گرفته، مقابله با ضربه‌پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز از طریق افزایش تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی می‌باشد. رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با مسئولین نظام، بر تمرکز و سرمایه‌گذاری برای تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی به‌جای خام‌فروشی تاکید فرموده و وارد کردن بنزین را برای کشوری که دارای اولین منابع نفت و گاز در دنیا است، خجالت‌آور توصیف کردند.

شرکت بریتیش‌پترولیوم در جدیدترین گزارش خود به بررسی آمار انرژی در کشورهای جهان پرداخته است. بر اساس این گزارش، تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۵ با ۱۸۴ هزار بشکه افزایش نسبت به سال ۲۰۱۴ به ۳٫۹۲ میلیون بشکه در روز رسید. با وجود این، بر اساس این گزارش، ظرفیت پالایشی کشور از سال ۲۰۱۳ تاکنون بدون تغییر و در سطح ۱٫۹۸۵ میلیون بشکه در روز باقی مانده است و میزان نفتی که در پالایشگاه‌های کشور در سال ۲۰۱۵ پالایش شده، نسبت به سال پیش از آن، ۳٫۸ درصد کاهش یافته و به ۱٫۸۴۷ میلیون بشکه در روز رسیده است. همچنین خسروانی، معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیز میانگین پالایش نفت کشور در سال ۹۵ را یک میلیون و ٨٣٠ هزار بشکه در روز اعلام کرده که حاکی از کاهش میزان پالایش نفت در کشور است.

هم‌زمان با اجرایی شدن برجام، وزارت نفت را می‌توان یکی از فعال‌ترین وزارت‌خانه های دولت نامید به گونه‌ای که زنگنه وزیر نفت اعلام کرده است که تولید نفت ایران در پنج ماه نخست سال ٩٢، ٢ میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در روز بوده که اکنون از مرز سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه در روز گذشت. دایره خام‌فروشی نفت در حالی گسترده‌تر شده است که خبری از اهتمام مسولین وزارت نفت برای افزایش ظرفیت پالایشی کشور شنیده نمی‌شود.  در حال حاضر ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس و چندین طرح پالایشی دیگر یا متوقف هستند و یا از سرعت پیشرفت پایینی برخوردارند؛ این در حالی است که مسئولین وزارت نفت از مذاکره با شش کشور مالزی، اندونزی، آفریقای جنوبی، سیرالئون، برزیل و حتی هندوستان برای  مشارکت در ساخت و خرید سهام پالایشگاه نفت خام  خبر داده‌اند.

بررسی واردات بنزین در چند سال گذشته نشان می‌دهد که این میزان با افزایش چشمگیری روبرو بوده است. در شکل(۱) میزان واردات روزانه بنزین در ۴ سال گذشته نشان داده شده است.

۱۳۹۵۰۴۰۳۰۱

شکل۱. میزان واردات روزانه بنزین در ۴ سال گذشته (میلیون لیتر)

افزایش واردات بنزین در سال‌های گذشته در حالی رخ داده که عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از وعده توقیف واردات بنزین در سال ۹۴ با راه‌اندازی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس خبر داده بود. با بهره‌برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس، روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین به ظرفیت تولید کشور افزوده می‌شود.

بنابراین لازم است که با توجه به ضرورت کاهش خام‌فروشی و خودکفایی در تولید فرآورده‌های نفتی، وزارت نفت اتمام پروژه های پالایشی در کشور به ویژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس را به عنوان اولیت کاری خود قرار دهد تا علاوه بر تأمین نیاز کشور، ارزش افزوده بیشتری را با صادرات فرآورده های نفتی ایجاد کند.

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: