ملاک ممنوعیت واردات خودروهای خارجی «حجم موتور» است/تکذیب تعیین ارزش دلاری برای واردات خودرو

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر اینکه ملاک ممنوعیت واردات خودرو کماکان حجم موتور ۲۵۰۰ سی سی است، گفت: هیچ تغییری در روند ثبت سفارش خودرو برای ورود به سرزمین اصلی انجام نشده است.

به گزارش عیارآنلاین، تقی محمدیان امروز (دوشنبه)  افزود: در قوانین مربوط به ثبت سفارش خودرو، هیچ تصمیم جدید و محدودیتی اتخاذ نشده است.
بتازگی برخی رسانه ها اعلام کرده اند «واردات خودرو با ارزش بالای ۱۰۰ هزار دلار ممنوع شد تا بدین ترتیب ممنوعیت واردات بر حسب حجم موتور برداشته شود و تغییراتی اساسی در ورود خودروهای خارجی به کشور صورت گیرد».
مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: قوانین مربوط به تعرفه های وارداتی و عوارض صادراتی مربوط به سرزمین اصلی می شود و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مشمول این قوانین نمی شوند.
محمدیان در مورد تغییر شاخص ممنوعیت واردات خودرو از «حجم موتور» به «قیمت» و «مصرف» نیز گفت: در سال ۱۳۹۱ تصمیم گرفته شد که از واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی جلوگیری شود و اکنون بحثی برای تغییر این شاخص مطرح نیست.
وی در مورد ثبت سفارش خودروهای آمریکایی نیز گفت: به هیچ وجه ورود خودروهای آمریکایی به کشور مجاز نیست و ثبت سفارشی در این زمینه انجام نمی شود.
محمدیان ادامه داد: در ماه های گذشته که ثبت سفارش تعدادی از مدل های یک خودروی آمریکایی انجام شده بود، با فرمایشات رهبر معظم انقلاب جلوی آن گرفته و بعد از آن هیچ خودروی آمریکایی ثبت سفارش نخواهد شد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: