سن ازدواج در کشور به 40 سال رسید

ایران در آینده مجبور به ورود نیروی کار خارجی می‌شود

دکتر مجید ابهری با اعلام اینکه افزایش سن ازدواج باعث تأخیر در فرزندآوری و پیری جمعیت خواهد شد، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران تا ۲۰ سال آینده مجبور به ورود نیروی کار خارجی خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه سن ازدواج در مردان به بالای ۳۵ سال و در دختران به بالای ۳۰ سال رسیده است گفته هم اکنون شاهد تاخیر در فرزندآوری زوجین هستیم.

علی‌اکبر محزون در نشستی درباره بحث جمعیت که در شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، اظهار داشته عمده ازدواج پسران در سنین ۲۰ تا ۳۴ سالگی و دختران در سنین ۱۶ تا ۲۹ سالگی انجام می‌شود که این سن نیز دچار تغییر و تحولاتی شده است، بگونه‌ای که سن ازدواج برای پسران به بالای ۳۵ سال و در دختران به بالای ۳۰ سال رسیده است. در سال ۹۳، ۱۰٫۴ درصد و در سال ۹۴، ۱۱٫۶ درصد ازدواج پسران در سنین بالای ۳۵ سال صورت گرفت. همچنین در سال ۹۴، ۱۵٫۹ درصد ازدواج دختران در سنین بالای ۳۰ سال بود.

به گزارش انتخاب خبر، یک آسیب شناس اجتماعی در واکنش به سخنان این مقام مسئول گفت: فاصله بین بلوغ و ازدواج معمولاً باید بین ۸ تا ۱۰ سال باشد که در کشور ایران به ۲۰ تا ۲۵ سال رسیده است؛ یعنی اگر سن بلوغ را برای پسران ۱۵ سال تمام محسوب کرد و برای دختران ۱۲ الی ۱۴ سال، در حال حاضر سن ازدواج پسران به ۳۵ سال و سن ازدواج دختران به ۳۰ سال رسیده است.

دکتر مجید ابهری در تشریح آسیب شناسی افزایش سن ازدواج در ایران اظهار داشت: تغییر سبک زندگی اصیل اسلامی ایرانی به سبک زندگی غربی تحت تأثیر شبکه های ماهواره ای و فضای سایبری از جمله دلایل افزایش سن ازدواج در ایران محسوب می شود.

وی تصریح کرد: با افزایش روابط غیراخلاقی بین پسران و دختران در قالب ازدواج سفید یا زندگی بدون تعهد، سن ازدواج در ایران در حال افزایش است، به طوری که  اکنون سن بیوگی در ایران به ۱۶ سال کاهش یافته است.

این متخصص علوم رفتاری همچنین از معضلات اقتصادی کشور مانند: بیکاری، تورم، گرانی، مشکلات تأمین مسکن، پایین بودن سطح اشتغال به عنوان دلایل محیطی و اقتصادی در افزایش سن ازدواج یاد کرد.

ابهری با بیان اینکه متأسفانه تا امروز در مورد حمایت از جوانان برای ازدواج فقط حرف زده شده است، خاطرنشان کرد: حتی وام ازدواج که قرار بود با قید فوریت و به طور قطعی افزایش یافته و در اختیار جوانان قرار گیرد هنوز در مرحله شعار و حرف باقیمانده است.

وی با اعلام اینکه افزایش سن ازدواج باعث تأخیر در فرزندآوری و پیری جمعیت خواهد شد، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران تا ۲۰ سال آینده مجبور به ورود نیروی کار خارجی خواهد شد.

این آسیب شناس اجتماعی تأکید کرد: نهادهای متولی در کنار خانواده ها باید هرچه زودتر اقدام به تغییر مسیر سبک زندگی نموده و باتوجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری طی سال های اخیر، باید در راستای کاهش آمار طلاق، افزایش آمار ازدواج و همچنین تغییر مسیر سبک زندگی اقدامات جدی و به دور از جناح بازی و گروه گرایی سیاسی صورت گیرد.

به گزارش انتخاب خبر، اخبار غیررسمی و گزارش های میدانی اما حاکی از آن است که حتی افزایش سنی که اکنون درباره وقوع ازدواج مطرح شده، به ۴۰ سال افزایش یافته است، به طوری که گفته می شود در ایران ۸ میلیون نفر در سن بالاتر از ۳۵ سال در حالت تجرد قطعی به سر می برند.

ابهری در تأیید این ادعا گفت: قطعاً همینطور است، چراکه در شهرهای بزرگ و کلان شهرها اکنون افزایش سن دختران برای ازدواج به مرز هشدار رسیده است و کم کم ایران با پدیده دختران دیر ازدواج کرده یا پیر دختر روبرو خواهد شد.

اما نسل امروز کمتر مسئولیت ازدواج را می پذیرد و بیشتر فرد گرا شده، به طوری که در بسیاری موارد حتی مشکلات مالی در کشورمان دلیلی برای تأخیر در ازدواج جوانان ایرانی نیست.

این متخصص علوم رفتاری درهمین رابطه گفت: از نگاه رفتار شناختی،  وقوع این پدیده در جامعه ایرانی به دلیل فرار از مسئولیت یا ضعف مسئولیت پذیری در بین جوانان است.

وی تصریح کرد: به عبارتی خانواده ها از دوران کودکی به فرزندان خود مسئولیت واگذار نمی کنند، پس فرزندان در دوران جوانی دیگر مسئولیت پذیر نیستند.

مجید ابهری در پایان، ترس جوانان از ترک دوران مجردی و آزادی های مجردی و همچنین وحشت از مسئولیت های زندگی مشترک را اصلی ترین علل رفتاری نسل حاصر برای فرار از ازدواج عنوان کرد.

منبع:انتخاب خبر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: