اخمدی: تعیین راهبردها و برنامه‌های کلان توسعه در حوزه‌های علوم، تحقیقات و فناوری در اختیارات شورای عتف است

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تقویت هرچه بیشتر دو مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و همچنین شورای علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) موفقیت وزارت علوم در دستیابی به اهداف تعیین شده نظام را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش عیارآنلاین، وحید احمدی روز یکشنبه در آئین تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در محل این مرکز در سخنانی با بیان اینکه زمانی خود در اواسط دهه ۷۰ مسئولیت این مرکز را عهده دار بوده است و تعلق خاطر به این مجموعه دارد، افزود: سابقه تاسیس این مرکز مهم به سال های قبل از انقلاب برمی گردد و در طول این سال ها افراد بزرگی عهده دار مسئولیت این مرکز بوده اند.
وی در ادامه از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور به عنوان مرکزی با رسالت خطیر نام برد و با تاکید بر اینکه، کار در حوزه سیاست های علمی کشور از وظایف ذاتی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور است، گفت: انتظار نظام از این مجموعه پژوهشی کشور بسیار بالا است.
معاون پژوهشی وزیر علوم اظهار کرد: به طور حتم یکی از مراکزی که وزارت علوم می تواند از آن استفاده زیادی ببرد، این مجموعه پژوهشی است.
احمدی افزود: درست است که درحال حاضر وزارت علوم می تواند از دانشگاه ها و مراکز علمی کشور استفاده کند اما به این مرکز برای انجام اقدامات کارشناسی نیازمند است؛ به عنوان مثال در حال حاضر خدمات این مرکز در حوزه برنامه ششم توسعه، اقتصاد مقاومتی و توسعه علم و علم سنجی می تواند بسیار اثرگذار و مفید واقع شود.
معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: تقویت هرچه بیشتر دو مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و شورای علوم، تحقیقات و فناروی (عتف) در موفقیت وزارت علوم در دستیابی به اهداف تعیین شده نظام بسیار تاثیرگذار است.
احمدی با تاکید بر اینکه تشکیل دبیرخانه عتف در اوائل دهه ۸۰ در کنار تصویب قانون شرکت های دانش بنیان از پیشرفته ترین و علاقلانه ترین تصمیمات وزارت علوم در طول ۱۲ سال گذشته بوده است، گفت: این درحالی است که تصویب این شورا و قانون بسیار سخت بوده است و در زمان فعلی تصویب آن میسر نبود.
دبیرکل شورای علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) با بیان اینکه، در حال حاضر مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور همانند دانشگاه ها به صورت هیات امنایی اداره می شود، افزود: این روش مدیریتی به دلیل رهایی از قید و بندهای اداری یک مزیت محسوب می شود چراکه مستقل شدن این مرکز آن را چابک تر و قوی تر کرده است.
وی همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر رئیس جمهوری در صدر شورای علوم، تحقیقات و فناوری قرار دارد و چندین وزیر اثرگذار کابینه در کنار نمایندگان دفتر رهبر معظم انقلاب و همچنین تعدادی نماینده مجلس، نماینده فرهنگستان ها و انجمن های علمی در تصمیمات این شورا دخیل هستند، گفت: این درحالی است که از قدرت و ظرفیت این شورا به صورت صحیح استفاده نمی شود.
معاون پژوهشی وزیر علوم افزود: طبق قانون، شورای عتف از قدرت و اختیارات بالایی برخوردار است و مصوبات آن برای تمامی دستگاه های کشور لازم الاجرا است؛ از این رو تمام تلاش ما در طول دو سال گذشته این بوده است که این شورا به جایگاه اصلی خود بازگردد.
احمدی با بیان اینکه، شورای عتف در حال حاضر از ردیف بودجه مجزا، امکانات، تجهیزات ساختمانی و نیروی انسانی کافی برخوردار نیست، گفت: نخستین کار ما تصویب آئین نامه شرح وظایف این شورا است که البته با مشکلاتی همراه بوده است.
وی اظهار کرد: مسئولان نظام باید بپذیرند که نقش شورای عتف در مسند بالای تاثیرگذاری در حوزه علم و فناوری پذیرفته شده است و جلسات آن نیز مرتب برگزار می شود و همدلی و همفکری بین دستگاه ها نیز در حال شکل گیری است.
دبیرکل شورای علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه این شورا در حال حاضر از وظایف سنگینی برخوردار است، گفت: شرح وظایف شورای عتف ابلاغ شده و بر اساس آن به طور صریح پایش و ارزیابی علم و فناوری کشور در کنار تعیین راهبردها و برنامه‌های کلان توسعه در حوزه‌های علوم، تحقیقات و فناوری در چارچوب سند چشم انداز و بالادستی از جمله وظایف این شورا تعیین شده است.
آیین تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور امروز یکشنبه در محل این مرکز برگزار و دکتر حمید کاظمی به عنوان سرپرست جدید مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و جایگزین دکتر محمد ابویی اردکان معرفی شد.
مرکز تحقیقات استراتژیک کشور به عنوان کانون تفکر در حوزه سیاست پژوهی و سیاست سازی علم، پژوهش و فناوری در سطح ملی و به صورت فرابخشی در کنار شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) ایفای نقش می کند.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: