۳۰ خرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۸

موضوع هدایت تحصیلی سال جاری، هیچ تفاوتی با سال های قبل نداشت

غلامی، یک مشاور مدرسه با بیان این که از نظر مشاورانی که سال ها در این زمینه کار کرده اند، موضوع هدایت تحصیلی سال جاری، هیچ تفاوتی با سال های قبل نداشت، گفت:« اگر دست کاری های بی مورد، مثل اضافه کردن نمرات سایر دروس بی ربط و یا اضافه شدن رشته عمومی را پیش نمی آوردند، هدایت تحصیلی این قدر به سختی نمی افتاد.»

مشاوره_مشاوران مدارسبه گزارش عیارآنلاین، علیرضا غلامی، کارشناس آموزش و پرورش که در مدارس تهران به عنوان مشاور حضور دارد، درباره ی وضعیت مشاوره در مدارس کشور، گفت:«در سالی که گذشت، دانش آموزان  سه سال آخر دبیرستان،  از داشتن مشاور محروم ماندند.چرا؟ به دلیل آن که تشخیص داده شد مشاوران، تنها وظیقه ایی که دارند، کار هدایت تحصیلی بچه ها می باشد و این گروه، نیازی به مشاور ندارند.»

مشاورانی که به هدایت تحصیلی مشغولند

وی درباره ی وضعیت مشاوره در مقطع اول متوسطه اظهار داشت: « در دوره اول متوسطه نیز، وضع چندان مناسب نبود. در انتهای شهریور سال گذشته،  دستور رسید که مشاوران، باید ده ساعت سر کلاس بروند و از بیست و جهار ساعت موطفیشان، فقط چهارده ساعت باقی ماند که آن هم در طول سال، به نحوه ی هدایت تحصیلی بچه ها گذشت.که البته این هدایت تحصیلی هم چندان روشن نبود.»

تغییر مداوم قانون

وی افزود:«چندین جلسه منطقه ایی و فرا منطقه ایی  برگزار شد که تا انتهای سال، مدام از تغییر قانون هدایت تحصیلی خبر می داد. در نهایت، با کلی سرگردانی بچه ها و خانواده ها،  مشاوران با زحمت زیاد توانستند تا حدودی، در زمینه ادامه تحصیل، دانش آموزان و خانواده های آن ها را آگاه سازند.»

وقتی مشاوران دفتردار می شوند

غلامی با انتقاد از این که  شرح وظایف مشاوره در سال گذشته، از یک دفتر دار مدرسه نیز فراتر رفته بود، گفت:« با عدم برنامه ریزی مسولان وزارت خانه، پرونده های مشاوره ایی، یک باربه  صورت دستی و بار دیگر در نیمه دوم خرداد، به صورت الکترونیکی در آمد؛ در حالی که تنها دو روز کاری، برای فعالیتی که بالای بیست ساعت مفید وقت می برد، زمان داشتند.»

کار یک سال تحصیلی در دوساعت

وی اضافه کرد:«در جلسات برگزار شده، بارها مشاوران از مسولان خواستند توضیح دهند که چرا از زمانی که سند طرح تحول تا به ابتدای سال تحصیلی، برنامه ها و لوازم کار آماده نشده، چرا تا انتهای سال نود وچهار همه چیز بلاتکلیف است؟ چرا وقتی سایت مشاوره آماده نشده، اصرار هست که مشاوران در ظرف چهل و هشت ساعت، کار یک سال تحصیلی را انجام دهند؟»

مشاورانی که حداقل های مشاوره را ندارند

غلامی ادامه داد: «از سویی دیگر، مشاورانی که به متوسطه اول رفتند، تا چند ماه فضایی برای کار کردن نداشتند؛ چرا که  مدیران هیچ آمادگی برای ورود آنها نداشتند و برای آن برنامه ریزی نکرده بودند. حتی همان ده ساعت تدریس را درابتدای مهر به مشاوران  دادند. این بدین معنا بود که نیروی مزاحمی، نظم مدرسه را به هم خواهد ریخت. این یعنی این که مشاوری که چندین سال در دبیرستان، به جایگاه مناسبی رسیده، حالا باید از صفر شروع کند. نه اتاق مشاوره ایی، نه کمدی، نه کامپیوتری، اما باید مدام به بخش نامه های رسیده و عدد و ارقام مربوط به اختلالات روانی پاسخ بدهد.»

وقتی مشاوران انشاء درس می دهند

غلامی با بیان این که مشاوران در مدارس مجبورند به کارهایی بپردازند که در شرح وظایف آن ها نیست، گفت:«مشاوران حتی مجبور شدند، دروس بی ربطی مثل درس انشا را بدهند تا صرفه جویی در بودجه صورت گیرد. خوب اشتغال مشاور به این کارها و مراقب امتحان بودن و کارهای بی ربط دیگر، اصلا فرصتی برای مراجعه دانش آموزان به آن ها باقی نمی گذاشت.»

مشاوره از مدارس حذف شده است

وی اضافه کرد:«با این وضعیت مشاوره در مدارس، پاسخ به این سوال که چرا دانش آموزانی پیدا می شوند که تا مرز خودکشی می روند و مشاورین کاری نمی کنند؟ باید گفت که مشاوران یا حذف شده اندند یا مشغول کارهای اداری و کاغذ بازی اند.»

نظارت مشاوران لحاظ شود

غلامی با بیان این که از نظر مشاورانی که سال ها در این زمینه کار کرده اند، موضوع هدایت تحصیلی سال جاری، هیچ تفاوتی با سال های قبل نداشت، گفت:« اگر دست کاری های بی مورد، مثل اضافه کردن نمرات سایر دروس بی ربط و یا اضافه شدن رشته عمومی را پیش نمی آوردند، هدایت تحصیلی این قدر به سختی نمی افتاد.»

وی افزود: «تجربه نشان داده است که تا از خود مشاوران، که در خط مقدم آموزش مشغول به فعالیت هستند، در تیم های تصمیم گیری استفاده نشود و آن ها مورد مشورت قرار نگیرند، وضعیت مشاوره و مشاوران سامان نمی یابد.»

منبع: جماران

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: