مدرسه‌‌ای مجازی با حمایت آژانس توسعه آمریکا برای آموزش معلمان ایرانی

گزارش// در ادامه ویژه برنامه‌های فرهنگی کشورهای غربی در ایران اینبار مدرسه‌ای مجازی با حمایت بنیاد اوراسیا وابسته به آژانس توسعه ملی آمریکا در حوزه آموزش معلمان ایرانی مشغول به فعالیت و ارائه محتوای مدنظر خود است.

به گزارش عیارآنلاین، در گزارش‌های اخیر از ویژه برنامه‌های فرهنگی کشورهای مختلف در ایران برای گروه سنی کودکان،‌ نوجوانان و جوانان خبر دادیم، برنامه‌هایی در حوزه‌های مختلف از جمله آموزش زبان، موسیقی، تئاتر و …

اگر چه اغلب کشورهای دنیا از طریق سفارتخانه‌های خود برنامه‌های مختلف فرهنگی را برگزار می‌کنند اما باید هوشیار بود که در پشت این برنامه‌ها اهدافی همچون انتقال فرهنگ آن کشور نهفته است.

نکته اصلی آن است که برنامه‌های فرهنگی متعدد کشورهای خارجی در ایران می‌تواند ابزاری برای جنگ نرم باشد و در این عرصه نباید صرفاً تماشاگر باشیم بلکه نخست تلاش کنیم، نوجوان و جوانی ایرانی جذب فرهنگ غرب نشده و با فرهنگ خود بیگانه نشود و در فاز دوم نیز از طریق خانه‌های فرهنگ ایران در کشورهای مختلف، حضور فعالی را برای معرفی زبان فارسی و فرهنگ ایرانی به جهانیان داشته باشیم.

و در این گزارش یکی دیگر از برنامه‌های فرهنگی که با حمایت کشورهای غربی برای آموزش معلمان ایرانی اجرا می‌شود را شرح خواهیم داد.

مدتی است که یک شبکه اینترنتی در قالب مدرسه‌ای مجازی مبادرت به عضو گیری از معلمان و برگزاری دوره‌های آموزشی برای آنها می‌کند. این شبکه مجازی همان طور که در سایت آن نیز عنوان شده وابسته به بنیاد اوراسیا است.

در سایت این مدرسه آمده است:‌ این مدرسه‌ آنلاین برای معلمان است و با برگزاری دوره‌های آموزشی فضایی فراهم می‌آورد تا آموزشگران با روش‌های تازه و خلاق آموزشی آشنا شوند و بتوانند دانسته‌ها و تجربه‌های حرفه‌ای‌شان را با هم به اشتراک بگذارند. این مدرسه می‌خواهد معلمان را در پرورش شهروندانی آگاه‌تر، تواناتر و مسئول‌تر همراهی کند.

اما بنیاد اوراسیا چگونه نهادی است:‌

بنیاد اوراسیا وابسته به آژانس توسعه ملی آمریکاست و به منظور حمایت از اهداف ژئوپولیتیکی آمریکا و تامین منافع دستگاه سیاست خارجی این کشور زیر نظر رئیس جمهور و شورای امنیت ملی آمریکا فعالیت دارد. بسیاری از دیپلمات‌های وزارت خارجه آمریکا دوره‌های مخصوص کاری خود را با هدف آشنایی با راهکارهای کشف و تبیین مسیرهای نفوذ نرم، در آژانس توسعه ملی آمریکا می‌گذرانند.

این بنیاد برای رسیدن به اهداف خود از طریق ترویج مشارکت شهروندی و ترویج جامعه مدنی و مشارکت‌های اجتماعی برای اقشار تاثیرگذار مثل فرهنگیان فعالیت می‌کند. مدرسه افروز تا کنون ۲۳ دوره آموزشی با محور مهارت‌های شهروندی و تفکر نقاد ارائه کرده است.

شبکه سازی اجتماعی و ارتباطات گسترده و عضو گیری از قشر فرهنگیان و البته جوانان و زنان در کشورهای هدف از جمله برنامه‌های این بنیاد است.

این مدرسه علاوه بر ارائه دوره‌های آموزشی، منابعی را نیز در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. مقاله‌ها، بازی‌های آموزشی و پادکست‌هایی مختلفی منتشر می‌شوند.

فعالیت گسترده در اینترنت و شبکه های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام از جمله فعالیت‌های این مدرسه است.

این مدرسه معیار خود را برای ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی اینگونه بیان می‌کند:‌ آموزشگران و معلمانی که در زمینۀ آموزش به کودکان و نوجوانان فعالیت می‌کنند، می‌توانند در دوره‌های مدرسه ثبت نام کنند.

دوره‌های آموزشی این مدرسه صرفاً برای معلمانی برگزار می‌‌شود که در داخل ایران فعالیت می‌کنند.

این مدرسه کتابخانه الکترونیک نیز دارد که در یکی از بخش‌های آن مقاله‌ای بارگذاری شده است که این مقاله  با معرفی چند پروژه یادگیری مسئله‌محور که در مدارس مختلف آمریکا اجرا شده‌اند، به فرصت‌هایی می‌پردازد که رویکرد مسئله‌محور در دراختیار معلمان و دانش‌آموزان می‌گذارد.

پخش اخبار مربوط به شبکه خبری بی بی سی و زندانیان سیاسی از نمونه های آشکار فعالیت‌های غیر آموزشی با هدف هدایت افکار این مدرسه است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: