قاضی زاده هاشمی: افاغنه هزینه سنگینی بر نظام سلامت کشور وارد می کنند

وزیر بهداشت گفت: پناهنده های افغانی هزینه سنگینی بر نظام سلامت کشور وارد می کنند.

به گزارش عیارآنلاین، هاشمی وزیر بهداشت صبح امروز در دیدار با کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفت: تصور می کنم نیازی به توضیح مشکلات و ذکر آمار و هزینه های تحمیلی امور پناهندگان افغانی،عراقی،سوری و لبنانی نیست چرا که مجموعه هیئت سازمان ملل با این مشکلات آشنایی دارد.

وی ادامه داد: در واقع مردمی که از کشور خود آواره شدند ،به ویژه افاغنه در طول چهار دهه گذشته، تقصیری ندارند.از طرفی جامعه بین الملل نسبت به این واقعیت چشم پوشی کرده و تمام فشار برروی جمهوری اسلامی ایران است.
هاشمی با اشاره به اینکه علاقه ای به پرداختن به مسائل سیاسی این موضوع ندارد،افزود: به نظر می رسد آوارگی افغانستانی ها از جنگ تحمیلی ده ساله پایانی ندارد.این تراژدی در عراق،سوریه، یمن،لیبی و تونس هم تکرار شده است.
وزیر بهداشت اظهار داشت: ما متأسفیم در شرایطی زندگی می کنیم که سازمان های بین المللی و حقوق بشر در انجام وظیفه شان، ناکارآمد و صاحبان قدرت به دنبال جنگ افروزی و گسترش پناهندگی در کشورهای منطقه ما هستند.
وی عنوان کرد: امیدواریم در آینده ای نزدیک امنیت در کشور عراق حاکم شود و پناهندگان به وطن بازگردند اما در مورد أفغانستان آینده روشنی وجود ندارد.مردم افاغنه هم متوجه شدند نباید امید چندانی به ایجاد ثبات در کشور خود داشته باشند.
هاشمی تصریح کرد: باید تصور کنیم سه میلیون افغانی، سه دهه مهمان ما هستند و ایجاد زمینه برای حمایت کافی از یک میلیون از این تعداد، حداقل اقدامی است که باید صورت گیرد. برای ۲ میلیون باقی مانده، به دلیل مراقبت از ایرانیان، موظف به ارائه خدمات پایه هستیم. خواهش می کنم بپذیرید این افراد هزینه سنگینی بر نظام سلامت کشور وارد می کنند.
هاشمی با بیان اینکه هیچ کشوری به اندازه ایران در حوزه آموزش و سلامت به پناهندگان ارائه خدمت نکرده است، گفت: در کشور شهرهایی همچون سراوان در مرز پاکستان یک سوم بار بیمارستانهایشان به علت وجود این پناهندگان است.
وزیر بهداشت ادامه داد: با وجود اجرای طرح بیمه همگانی در کشور، و تحت پوشش بیمه قرار گرفتن ٩٨ درصد ایرانیان، در عمل برای افاغنه هیچ پوشش بیمه ای وجود ندارد. در طول سه سال گذشته نیز با بازنگری تعرفه ها،هزینه های پزشکی برای افاغنه، دو تا سه برابر افزایش پیدا کرد.
هاشمی از کمیساریای عالی در این زمینه خواستار کمک شد و بیان کرد: بیمارستان ها با ارائه خدمات درمانی همه جانبه برای افاغنه، ورشکست می شوند و دیگر قادر به ادامه کار نیستند.
وی در خصوص طرحی مشترک با دو وزارتخانه، بیان کرد: با طرح مشترک وزارت بهداشت ،وزارت رفاه و وزارت کشور و با مشارکت کمیساریای عالی سازمان ملل، امیدواریم هزینه برای ارائه بهترین خدمات به یک میلیون افاغنه ای که به طور قانونی در ایران پناهنده هستند،تامین شود.
وزارت بهداشت وضعیت پناهندگان در امر آموزش را مطلوب خواند و گفت: علی الظاهر مشکلات آموزشی افاغنه رفع شده است اما بحث سلامت در اولویت قرار دارد چراکه انسان سالم نیاز به آموزش و اشتغال دارد.
وی یادآور شد: ما و کمیساریای عالی حمایت های سازمان های بین المللی را برای چند سال آینده نیاز داریم و لزومی به بیان ماندنی بودن افاغنه در کشور به حامیان، وجود ندارد، چراکه مهم درخشان بودن کارنامه این چندسال خدمت ماست.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: