کاهش نرخ سود سپرده بانکی به دلیل ناتوانی در پرداخت سود بوده است

توافق این بار بانک‌ها برای کاهش نرخ سود و حرکت داوطلبانه چند بانک برای کاهش نرخ سود تفاوت‌هایی با گذشته داشت، چرا که بر اساس صورت‌های مالی این بار دیگر بانک‌ها توانی در خود برای پرداخت سودهای بالا به سپرده‌‌گذاران نمی‌دیدند.

به گزارش عیارآنلاین، بعد از تغییرات نرخ سود در دو بانک پاسارگاد و پارسیان، رئیس کانون بانک‌های خصوصی از توافق بانک‌ها بر کاهش نرخ سود سپرده بانکی به ۱۵ درصد از ابتدای تیر ماه امسال خبر داد.

به گفته پرویزیان نرخ سود تسهیلات هم با فاصله زمانی‌ای کاهش می‌‌یابد.

اینکه چرا بانک‌ها مجبور به کاهش نرخ سود به میزان ۳ درصد شدند، سوالی است که برای دریافت پاسخ آن باید مقداری جزئی‌تر به بانک‌ها نگاه کرد.

بررسی‌ صورت‌های مالی سال گذشته بانک‌ها شاید تا حدودی پاسخ این سوال را بدهد.

بررسی صورتی‌های مالی بانک پاسارگاد نشان می‌دهد این بانک در سال گذشته حدود ۹۳۷ میلیارد ریال بیش از آنچه باید به سپرده‌گذاران خود پرداخت می‌کرده، پرداخته است و به عبارت دیگر بانک از سود کارمزد خود کسر کرده تا پاسخگوی تعهد خود به مشتری باشد.

اما این وضعیت در بانک ملت و پارسیان وخیم‌تر بوده است به طوری که بانک ملت ۳۷ هزار میلیارد ریال و پارسیان ۲۷ هزار میلیارد ریال مازاد بر سهم سود سپرده‌گذاران، به سپرده‌گذاران پرداخت کرده است.

این مابه‌التفاوت در بانک‌های سامان ۷۸۱ میلیارد ریال، انصار هزار و ۷۱۶ میلیارد ریال، حکمت ایرانیان ۳۶۸ میلیارد ریال، اقتصاد نوین ۲ هزار و ۸۷۳ میلیارد ریال و سینا ۴ هزار و ۴۸۰ میلیارد ریال بوده است.

*بانک پاسارگاد

عنوان سال ۹۴ سال ۹۳ سال ۹۵
سود قابل تقسیم به سپرده‌گذاران ۶۸،۱۸۱،۷۱۷ ۴۹،۳۳۰،۲۳۷ ۳۵،۶۴۲،۲۷۱
سود علی‌الحساب پرداختی ۶۹،۱۱۸،۹۲۶ ۵۱،۱۲۷،۹۳۱ ۳۵،۷۳۶،۰۵۰
مابه‌التفاوت ۹۳۷،۲۰۹ ۱،۷۹۷،۶۹۵ ۹۳،۷۷۹

* بانک پارسیان

عنوان سال ۹۴ سال ۹۳
سود قابل تقسیم به سپرده‌گذاران ۵۶،۲۶۴،۵۰۱ ۵۱،۶۵۱،۴۷۸
سود علی‌الحساب پرداختی ۸۳،۹۳۷،۲۳۰ ۶۶،۸۵۱،۴۶۸
مابه‌التفاوت ۲۷،۶۷۲،۷۲۹ ۱۴،۶۹۳،۰۷۹

*بانک انصار

عنوان پیش‌بینی ۹۵ سال ۹۴
سود قابل تقسیم به سپرده‌گذاران ۳۱،۲۰۱،۶۰۹ ۲۸،۱۶۲،۳۷۶
سود علی‌الحساب پرداختی ۳۱،۳۱۸،۱۹۹ ۲۹،۸۷۹،۰۸۲
مابه‌التفاوت ۱۱۶،۵۴۰ ۱،۷۱۶،۷۰۶

*بانک ملت

عنوان سال ۹۴ سال ۹۳
سود قابل تقسیم به سپرده‌گذاران ۸۸،۱۷۶،۷۵۸ ۸۵،۱۰۵،۱۰۶
سود علی‌الحساب پرداختی ۱۲۵،۵۶۹،۶۴۲ ۹۵،۷۳۵،۲۰۷
مابه‌التفاوت ۳۷،۳۹۲،۸۸۴ ۱۰،۶۳۰،۱۰۲

*اقتصاد نوین

عنوان سال ۹۴
سود قابل تقسیم به سپرده‌گذاران ۵۴،۵۵۳،۰۱۱
سود علی‌الحساب پرداختی ۵۷،۴۲۴،۷۹۲
مابه‌التفاوت ۲،۸۷۳،۷۵۸

بر اساس این گزارش،‌ همانطور که توضحیات و جداول بالا نشان می‌دهد ۵ بانک بزرگ کشور در سال گذشته در مجموع ۷۰ هزار و ۵۹۳ میلیارد و ۲۸۶ میلیارد ریال سود بیش از آنچه که باید پرداخت می‌کردند را پرداخت کرده‌اند.

نرخ سود سپرده بالا، سود تسهیلات بالا را در پی دارد و سود تسهیلات بالا در شرایط رکود اقتصادی، کاهش سرمایه‌گذاری در اقتصاد و افزایش مطالبات معوق را به وجود می‌آورد.

اگر بررسی دقیق‌تری از صورت‌های مالی بانک‌ها انجام شود، کاملا مشخص است که بخش قابل توجهی از منابع بانک‌ها به مطالبات غیرجاری تبدیل شده و این خطر بزرگی برای سیستم بانکی است.

در شرایطی که تسهیلات‌گیرندگان توان بازپرداخت تسهیلات دریافتی را نداشته باشند، به طور طبیعی سود حاصل از تسهیلات اعطایی برای بانک کاهش یافته و در نهایت بانک را در پرداخت سود به سپرده‌گذاران با چالش مواجه می‌کند.

نکته‌ای که وزیر اقتصاد هم به آن اذعان کرد. وی در دو روز پیش در جمع خبرنگاران، گفت: خود بانک‌ها از سودهای بالایی که پرداخت می‌کنند کاملا ناراضی هستند زیرا وقتی نرخ سود تسهیلات بالا باشد مطالبات بانک‌ها غیرجاری می‌شود و اگر نرخ سود سپرده بالا باشد، هزینه تجهیز منابع را افزایش می‌دهد،بنابراین خود بانک‌ها هم باید کمک کنند تا نرخ سود کاهش یابد.

بنابر این گزارش، تجربه نشان داده است که برخی بانک‌ها در چنین شرایطی به سمت خرید و فروش ملک و فعالیت‌های واسطه‌گری و برای تامین سود سپرده‌گذاران و سهامداران روی می‌‌آورند.

وضعیتی که قطعا ادامه آن بانک‌ها را به سمت ورشکستکی سوق می‌‌دهد.

بنابراین منطقی‌ترین راهکار که هم به نفع اقتصاد کلان، مشتریان بانک‌ها و خود بانک‌هاست، منطقی‌ کردن نرخ سود بانکی است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: