۲۸ خرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۳
نتایج یک تحقیق دانشگاهی در آمریکا نشان داد

نقش سرمایه‌گذاری ریلی در رونق اقتصادی

تاکنون صحبت‌های زیادی در باب فواید سرمایه‌گذاری در بخش ریلی مطرح شده است. آنچه اما به تازگی در نتایج یک پژوهش دانشگاهی در آمریکا مشخص شده، قابل تامل است. یک مطالعه جدید که توسط دانشگاه مطالعات اقتصادی توسون انجام شده نشان‌دهنده نقش مهمی است که صنعت ریلی در پیشبرد اقتصاد آمریکا ایفا می‌کند. در گزارش دانشگاه توسون که توسط سندیکای راه‌آهن‌های آمریکا منتشر شده، آمده است که در سال ۲۰۱۴ در آمریکا هفت شرکت بزرگ حمل‌ونقل ریلی باری به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم ۵/ ۱ میلیون شغل ایجاد کرده‌اند، ۲۷۴ میلیارد دلار تولید اقتصادی، ۸۸ میلیارد دلار دستمزد و ۳۳ میلیارد دلار درآمدهای مالیاتی را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش عیارآنلاین، اثرات اقتصادی صنعت ریلی به این دلیل اینچنین زیاد است که حجم زیادی بار به‌وسیله خطوط ریلی جابه‌جا می‌شود. براساس این گزارش، در سال ۲۰۱۵، شرکت‌های ریلی کلاس یک آمریکا ۵/ ۳۱ میلیون واگن بار را برای مشتریان سراسر این کشور جابه‌جا کرده‌اند و به همه بخش‌های صنعتی، عمده‌فروشی، خرده‌فروشی و صنایع وابسته به منابع طبیعی آمریکا خدمات‌رسانی کرده‌اند. به‌طور تاریخی، در آمریکا، صنعت ریلی حدود ۴۰ درصد از جابه‌جایی بارهای بین شهرها را برعهده داشته است. این پژوهش نشان می‌دهد که دلایل کارآمدی صنعت ریلی با وجود حجم بالای کالاهای جابه‌جا شده، سرمایه‌گذاری‌های بیش از پیش در شبکه ریلی آمریکا است. در دهه‌های اخیر شرکت‌های ریلی از هر یک دلار درآمد خود بیش از ۴۰ سنت را صرف سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و تجهیزات می‌کنند و در سال‌های اخیر سطح این هزینه‌ها به بالاترین رکورد تاریخی خود رسیده است. تعجبی ندارد که نتیجه این پژوهش نشان‌دهنده ارتباط مستقیم بین بهبود ایمنی صنعت ریلی و افزایش سرمایه‌گذاری‌ها است. آمار اداره راه‌آهن فدرال نشان می‌دهد که طی سال‌های اخیر ایمنی خطوط ریلی آمریکا براساس معیارهای مهم ایمنی، بهبود یافته است. به‌عنوان مثال از سال ۲۰۰۰ به بعد نرخ تصادفات ریلی ۳ درصد و نرخ جراحت کارکنان ریلی ۴ درصد کاهش یافته است و بر این اساس، سال‌های اخیر، امن‌ترین سال‌های تاریخ صنعت ریلی آمریکا محسوب می‌شوند.

البته نباید این نکته را نیز نادیده گرفت که چالش‌های صنعت ریلی آمریکا کم نیستند. به‌عنوان مثال حمل‌ونقل مواد مضر و خطرناک یکی از دغدغه‌های مهم مسوولان ریلی آمریکا به‌شمار می‌رود. در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۹۹۹/ ۹۹ درصد از مواد خطرناک و مضری که به‌وسیله قطارها جابه‌جا شد، بدون کوچک‌ترین حادثه‌ای که عامل آن به حمل‌ونقل ریلی مربوط شود، تحویل داده شدند. با وجود این، سختگیری‌ها در رابطه با استانداردهای تانکر قطارها برای شرکت‌های ریلی افزایش یافته و این الزامات به‌ویژه در مورد حمل‌ونقل موادی همچون کلراین، محلول آمونیاک، نفت خام، اتانول و سایر مواد مضر دیگر از این دست افزایش یافته است تا اطمینان حاصل شود که هیچ‌گونه نشتی رخ نخواهد داد. علاوه‌بر این، شرکت‌های ریلی با انجمن‌های مختلف در حال همکاری نزدیک هستند تا در برابر تصادفات احتمالی خود را آماده سازند. شرکت‌های ریلی سالانه ده‌ها هزار نفر را برای شرایط اورژانس تحت آموزش قرار می‌دهند. علاوه‌بر این شرکت‌های ریلی آمریکا یک اپلیکیشن ارائه کرده‌اند که به‌وسیله آن این افراد آموزش‌دیده می‌توانند شماره پلاک یک قطار را وارد نمایند و بلافاصله اطلاعات کافی در مورد مواد مضری که آن قطار در حال حمل آنها است را دریافت کنند.

مطالعه دانشگاه توسون همچنین نشان داده است که تکنولوژی، نقشی بیش از آنچه تا کنون تصور می‌شده در صنعت ریلی آمریکا ایفا می‌کند. به‌عنوان مثال شرکت‌های ریلی در حال تحقیق روی استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای ردیابی مسیرهایشان، به‌کارگیری تکنولوژی مافوق صوت برای شناسایی نقایص خطوط راه آهن و تکنولوژی‌های کنار جاده‌ای برای یافتن نقص قطعات واگن قطارها هستند. علاوه‌بر این صنعت ریلی آمریکا در حال صرف بیش از ۱۰ میلیارد دلار برای یک سیستم جدید کنترل قطارها است. این سیستم قادر خواهد بود پیش از آنکه انواع خاصی از تصادفات جدی ناشی از خطای انسانی رخ دهد، به‌طور خودکار قطار را متوقف کند.  گذشته از بحث تکنولوژی، تمرکز بر تحلیل داده‌ها در مورد نقایص و مشکلات قطعات قطارها می‌تواند از وقوع حوادث جلوگیری کند. این تحلیل‌ها می‌توانند مشکلات قطارهای خاص یا مشکلات سیستماتیک بخش ریلی را ردیابی و شناسایی کنند. این داده‌ها توسط یک اداره تکنولوژی زیر مجموعه اداره راه آهن فدرال به نام «ریلینک» جمع‌آوری می‌شوند. این تلاش دسته‌جمعی مواردی را شناسایی می‌کند که نه فقط برای شرکت‌های ریلی خاص، بلکه برای کل صنعت ریلی کشور باید مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرند. تحقیق جدید دانشگاه توسون نشان می‌دهد که شبکه ریلی باری حدود ۱۴۰ هزار مایلی آمریکا برای اقتصاد آمریکا نقشی حیاتی ایفا می‌کند و همان‌قدر که موفقیت اقتصادی این شبکه ریلی از اهمیت برخوردار است، موفقیت آن در ایجاد ایمنی بیشتر و شکستن رکورد ایمن‌ترین سال‌های صنعت ریلی آمریکا از درجه اهمیت بالاتری برخوردار است. بر این اساس اگر روال کنونی طی شود، طی سال‌های آینده ضمن آنکه صنعت ریلی به یک بازوی مهم اقتصاد آمریکا تبدیل خواهد شد، سطح ایمنی آن رکوردهای جهانی را خواهد شکست.

منبع: دنیای‌اقتصاد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: