تنگنای اعتباری مانع افزایش رشد اقتصادی/بانکها از پرداخت سود بالا کاملا ناراضی هستند

وزیر اقتصاد با بیان اینکه نرخ سود بالای بانکی به نفع هیچکس، حتی بانک‌ها نیست، گفت: بنابراین خود بانک‌ها هم باید کمک کنند تا نرخ سود کاهش یابد.

به گزارش عیارآنلاین، علی طیب‌نیا در حاشیه جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران، اظهارداشت: یکی از برنامه‌های دولت در سال جاری نهادینه کردن رشد اقتصادی است و امیدواریم امسال به رشد ۵ درصدی اقتصاد دست یابیم.

وی با بیان اینکه یکی از مسائلی که ما را در فرایند رشد اقتصادی با مشکل مواجه کرده، تنگنای اعتباری است، افزود: منظور از تنگنای اعتباری سه مسئله بالا بودن نرخ سود بانکی، میزان عرضه اندک تسهیلات و انحراف نقدینگی است.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: بنابراین هم به دنبال این هستیم که منابع بانکی را افزایش دهیم و هم نرخ سود بانکی را به نرخ مناسب که تولید هم بتواند با آن کار کند، هدایت کنیم و هم منابع را به سمت بخش واقعی اقتصاد انتقال دهیم.

وی با بیان اینکه نرخ مناسب نرخی است که فاصله منطقی با تورم داشته باشد، گفت: در حال حاضر تورم از بالای ۴۰ درصد به نزدیک ۱۰ درصد رسیده و پیش‌بینی می‌کنیم تا یکی دو ماه آینده تورم تک رقمی شود. به طور طبیعی باید نرخ سود سپرده و تسهیلات با نرخ تورم یک فاصله ۲-۳ واحد یا حداکثر ۴ درصد داشته باشد.

طیب‌نیا افزود:خود بانک‌ها از سودهای بالایی که پرداخت می‌کنند کاملا ناراضی هستند زیرا وقتی نرخ سود تسهیلات بالا باشد مطالبات بانک‌ها غیرجاری می‌شود و اگر نرخ سود سپرده بالا باشد، هزینه تجهیز منابع را افزایش می‌دهد. بنابراین خود بانک‌ها هم باید کمک کنند تا نرخ سود کاهش یابد.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: