۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۳
بیست‌وهشتمین بسته خبری جمعیت منتشر شد

مجلس دهم و بایدهای جمعیتی

در روزهای اخیر، برخی نمایندگان مجلس دهم از اولویت‎‌های این مجلس در خصوص حمایت از زن و خانواده سخن گفتند. در این میان، حذف قانون تنظیم خانواده، اصلاح و تصویب طرح جامع جمعیت، بیمه زنان خانه‌دار و بیمه ناباروری موضوعاتی هستند که لازم است در دستور کار مجلس دهم قرار گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، بیست‌وهشتمین بسته خبری جمعیت منتشر شد. این بسته خبری به بررسی موضوع جمعیت در مجلس دهم، وضعیت نامناسب اوضاع جمعیتی کشور از زبان آمار و آخرین خبرها از وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی؛ پرداخته است.

مجلس دهم و موضوع جمعیت؛ از تشکیل کمیسیون «زنان، جوانان و خانواده» تا بیمه زنان خانه‌دار

مجلسسهیلا جلودارزاده، نماینده مردم تهران در مجلس دهم با اشاره به برنامه‌هایی برای تشکیل کمیسیون «زنان، جوانان و خانواده»، خاطرنشان کرد: «بناست تشکیل این کمیسیون جدید به مجلس پیشنهاد شود؛ با این حال، این کار زمان‌بر است و چند ماهی طول می‌کشد».

جلودارزاده در مصاحبه‌ای دیگر نیز برنامه‌های فراکسیون زنان مجلس دهم را تشریح کرد؛ اصلاحات در حوزه اقتصاد، مسائل اجتماعی و فضاسازی‌های فرهنگی و نوع نگرش نسبت به زنان برای پایداری خانواده‌ها از جمله این برنامه‌ها است.

از دیگر اولویت‌های اعلامی جلودارزاده، می‌توان به اشتغال زنان اشاره کرد؛ وی در این باره معتقد است «جمعیتی از زنان کشور ازدواج نکرده‌اند و در حوزه‌های مختلف به تحصیل و کار مشغولند که باید از ظرفیت این افراد در جامعه استفاده شود».

اما اولویت‌هایی که هاجر چنارانی، نماینده نیشابور در مجلس دهم، در مورد مسائل زنان مطرح کرد، کمی متفاوت بود؛ بر خلاف جلودارزاده که به دنبال اشتغال زنان است، چنارانی از اولویت بیمه زنان خانه‌دار سخن گفت. وی اظهار داشت: «این قانون در مجلس قبل تدوین شده و وظیفه این مجلس ارائه منبع مالی جهت اجرایی شدن آن است». کاهش طلاق و ساماندهی به مشاوره ازدواج از دیگر اولویت‌های وی است.

با توجه به نقش پراهمیت مادری و تربیت صحیح نسل، بیمه زنان خانه‌دار یک راه حل مناسب برای حمایت از پرشمارترین قشر زنان ایرانی است که در دهه‌های متمادی از این حق قانونی خود بی‌بهره بوده‌اند.

لاله افتخاری، نماینده دوره گذشته مجلس، حذف قانون تنظیم خانواده، اصلاح و تصویب طرح جامع جمعیت و بیمه زنان خانه‌دار و نیز بیمه ناباروری را از اقدامات برزمین‌مانده مجلس نهم برشمرد که لازم است در اولویت کاری مجلس دهم قرار بگیرد.

کاهش آمار ازدواج، پیشِ چشمِ مسئولین!

وام ازدواجیکی از مهم‌ترین اظهارنظرهای چند روز اخیر، درخواست رئیس کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام برای ترجمه سیاست‌های کلی جمعیت به زبان قانون است؛ وی تصریح کرد: «باید برای هر بند از سیاست‌ها متولی حاکمیتی مرتبط مشخص شود و طبق این تقسیم‌بندی، بر عملکرد سازمان‌ها نظارت لازم صورت بگیرد».

این در حالی است که دو سال از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت می‌گذرد و هر روز شاهد فاصله بیشتر از اهداف سیاست‌های جمعیتی هستیم؛ گواه این مدعا، آخرین آمار جمعیتی است که سازمان ثبت احوال کشور در روزهای اخیر اعلام داشت. سازمان ثبت احوال از کاهش ۵٫۴ درصدی آمار ازدواج علی‌رغم وجود ۱۲ میلیون جوان مجرد در سن ازدواج در سال ۹۴ خبر داد. این گزارش که توسط علی آوایی، رئیس این سازمان در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت، می‌افزاید که شاخص نرخ رشد موالید نیز از ۴٫۲ درصد در سال ۹۳ به ۲٫۳ درصد در سال ۹۴ کاهش یافته است.

یکی از اقدامات هرچند اندک برای تشویق جوانان به ازدواج، مشاوره‌های پیش از ازدواج است، در این راستا، مدیرکل دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان، وعده راه‌اندازی ۱۶۰ دفتر مشاوره ازدواج در کشور را تا پایان امسال داد؛  به گفته ناصر صبحی، ۶۰ دفتر از این تعداد تا پایان تابستان امسال آغاز به فعالیت خواهند کرد. هم‌اکنون ۵۴ دفتر مشاوره ازدواج در کشور وجود دارد که به هیچ عنوان برای ۱۱۵۰ شهر کشور، کافی نیست.

نظارت بانک مرکزی، ضامن اجرای وام ۱۰ میلیون تومانی ازدواج

بانک مرکزییکی از اقدامات تحسین‌برانگیز مجلس نهم در جهت ترغیب جوانان به ازدواج، تصویب افزایش وام ازدواج به ۱۰ میلیون تومان بود. ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، در خصوص اجرای این قانون، اعلام کرد که بخشنامه افزایش وام ازدواج به ۱۰ میلیون تومان به تمامی بانک‌ها ابلاغ شده است و بانک مرکزی در حال تلاش است منابع مالی مورد نیاز آن را تامین کند. سیف ابراز امیدواری کرد که تا شهریورماه ۹۵، این منابع مالی تأمین شود.

در حال حاضر، در اغلب موارد، سامانه ثبت نام این وام، بانکی را برای مراجعه درخواست‌کنندگان معرفی نمی‌کند. همچنین اعضای کمپین پیگیری وام ازدواج ۱۰ میلیونی، نتیجه مراجعات خود برای دریافت وام ازدواج و جواب بانک‌ها را توضیح داده‌اند؛ در برخی موارد، افراد متقاضی اعلام کرده‌اند که بانک‌ها در پاسخ به مراجعه آن‌ها اعلام داشته‌اند هنوز بخشنامه‌ای در این رابطه دریافت نشده است. در این رابطه، یکی از مسئولین اقتصادی استان زنجان که خواستار عدم انتشار نام خود بود، اعلام کرد که هنوز ابلاغ رسمی و شیوه‌نامه پرداخت تسهیلات جدید ازدواج به بانکها ابلاغ نشده، اما در هر صورت، بانکها موظف به اجرای آن خواهند بود. البته برخی بانک‌ها به پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی ازدواج اقدام می‌کنند، اما تعداد این پرداختی‌ها در مقایسه با تعداد افراد در صف وام ازدواج خیلی اندک است.

ادعای کمبود منابع مالی برای پرداخت وام ۱۰ میلیونی ازدواج در حالی از سوی برخی مسئولین نظام بانکی مطرح می‌شود که در متن قانون افزایش وام ازدواج، منابع قرض‌الحسنه آن صراحتاً توسط قانون‌گذار مشخص شده که حجم آن بیش از ده برابر رقم وام ازدواج یک میلیون متقاضی طی یک سال است. با بروز این نابسامانی‌ها مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت طی نامه‌ای از بانک مرکزی درخواست کرد تا آمار متقاضیان وام ازدواج ۱۰ میلیونی و تعداد وام‌های اعطا شده را به تفکیک هر بانک اعلام کند. در این صورت، با ایجاد شفافیت در عملکرد بانک‌ها در این خصوص، امکان نظارت دقیق‌تر بانک مرکزی فراهم خواهد شد.

سایر اخبار

کاهش سهم جوانان در جمعیت چین

سرشماری اخیر چین نشانگر یک کاهش سریع در شمار افراد جوان این کشور است، جمعیت زیر ۱۴ سال ۱۶.۶ درصد جمعیت ۱.۳۴ میلیاردی چین را تشکیل می‌دهد که نسبت به سال‌های قبل نشان از کاهش ۶.۳ درصدی از سهم آنان در آمار این دسته جمعیتی است.

انتقاد اردوغان از تحدید نسل

اردوغان در مراسمی که از سوی جمعیت امور جوانان و خدمات آموزشی در استانبول برگزار شده بود، خاطرنشان کرد، هیچ خانواده مسلمانی نباید سیاست تنظیم خانواده و کنترل جمعیت را بپذیرد.

افتتاح کلینیک فوق تخصصی درمان ناباروری حضرت زهرا(س) در شهرکرد

با حضور وزیر بهداشت، اولین کلینیک تخصصی درمان ناباروری توسط جمعی از خیرین حوزه سلامت با دارا بودن کلیه تجهیزات پزشکی جهت کمک به زوجین نابارور در دو طبقه در مرکز استان چهارمحال و بختیاری راه اندازی شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: