۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۰

آیا افزایش سن ازدواج ریشه‌های اقتصادی دارد؟

رئیس سازمان ثبت احوال می‌گوید در تهران میانگین سن ازدواج مردان به ۱/ ۳۱ سال و سن ازدواج زنان به ۲/ ۲۷ سال رسیده. در شمال شهر تهران هم این سن برای مردان ۴/ ۳۲ و برای زنان ۲۹ سال ثبت شده است. اما دلیل افزایش سن ازدواج چیست؟

به گزارش عیارآنلاین، افسر افشارنادری، جامعه‌شناس در  بررسی دلیل افزایش ازدواج می‌گوید: بخشی از افزایش سن ازدواج دلایل ساختاری دارد و برخی دلایل غیرساختاری. وی می‌گوید: جامعه ما یک جامعه در حال گذار است و حرکت از جامعه سنتی به سمت جامعه مدرن، سن ازدواج را هم تحت تاثیر قرار داده است. افراد ممکن است با نگاهی به زندگی جوامع مدرن‌تر تصمیم بگیرند در پیروی از این سبک زندگی دیرتر ازدواج کنند. به نمایش گذاشتن و دیدن زندگی دیگران و حتی در برخی از موارد تبلیغ این زندگی‌ها هم در افزایش سن ازدواج موثر بوده است. تایید و تبلیغ این سیاست‌ها و آموزش‌هایی که ارائه می‌شود همه برای حرکت جامعه از سنت به مدرنیته موثر است. این علل ساختاری روند فرهنگی همه کشورها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این جامعه‌شناس اما نقش عوامل غیرساختاری در افزایش ازدواج را هم بسیار مهم می‌داند و می‌گوید: عوامل اقتصادی، فرهنگی، ملاک‌های انتخاب افراد، تحصیلات، خروج ازدواج از نهاد خانواده و مواردی از این دست از جمله علل غیرساختاری است که بر ازدواج تاثیر می‌گذارد.

وی در این میان به سیاست‌هایی که توسط نهادها و دستگاه‌های مختلف وضع می‌شود نقد وارد کرده و می‌گوید: سیاست‌های دولت در زمینه افزایش ازدواج غلط بوده است. علل غیرساختاری سبب شده که خود جامعه به‌رغم اینکه بر ازدواج تاکید می‌کند، مانع ازدواج شود و ازدواج جذابیت خود را از دست بدهد. وی می‌گوید مثلا ازدواج‌های دسته‌جمعی سبب شده که افراد دیگر نگاه اسطوره‌ای به ازدواج نداشته باشند. ما با این کار مراسم‌زدایی کردیم و رویای ازدواج را از بین بردیم. ازدواج‌های دانشجویی بدترین کاری بود که می‌شد در این زمینه انجام داد. یا ترویج ازدواج موقت و یا قانون گرفتن چند زن همه اینها تقدس‌زدایی از امر ازدواج و سیاست‌های غلطی بوده که در کنار عوامل دیگر، باعت کاهش ازدواج شده است.

وی در این میان به مساله اقتصاد هم اشاره کرده و می‌گوید: ظاهراً این‌طور به نظر می‌رسد که دلایل اقتصادی مهم‌ترین عامل کاهش ازدواج و بالا رفتن سن تجرد افراد است. اما به گذشته برگردیم. چرا قبلاً جوانان حاضر بودند در یک اتاق کوچک با حداقل امکانات و داشته‌ها در کنار پدر و مادر خود زندگی خود را شروع کنند و کسی هم از مشکلات اقتصادی گله نمی‌کرد اما الان باید همه امکانات و لوازم زندگی مهیا باشد؟

افشار نادری تاکید می‌کند من نمی‌گویم عوامل اقتصادی مهم نیست. قطعاً هست. اما نکته این است که امروز شما سیاست یک زندگی مرفه را تبلیغ می‌کنید اما می‌خواهید افراد ساده ازدواج کنند و ساده زندگی کنند! خب اینکه ممکن نیست. شما نیازها و خواسته‌های اقتصادی را ایجاد می‌کنید، زندگی راحت را تبلیغ می‌کنید اما می‌خواهید افراد ساده بگیرند؟

وی می‌گوید مجموعه عوامل ساختاری و به خصوص غیرساختاری سبب ازدواج‌زدایی در جامعه ما شد. یعنی افراد به این نتیجه رسیدند که باید همه امکانات و لوازم و شرایط لازم را داشته باشند و بعد ازدواج کنند. وی‌ می‌گوید: در حالی که همه نهادها و دستگاه‌ها مدام اعلام می‌کنند که سیاست‌های ما افزایش ازدواج و کاهش سن ازدواج است، اما این شعارها با سیاست‌هایی که اتخاذ می‌کنند کاملاً مغایرت دارد.

این جامعه‌شناس همچنین نداشتن شغل را یکی از مهمترین دلایل کاهش ازدواج می‌داند و می‌گوید: افراد باید کار داشته باشند تا ازدواج کنند. پس باید بیکاری را عامل کاهش ازدواج بدانید نه مسائل اقتصادی را. بیکاری نقش عمده‌ای در عدم ازدواج افراد دارد. اما ما به جای حل مشکل بیکاری جوانان، به آنها پول می‌دهیم. ما ۱۰ میلیون به افراد می‌دهیم و می‌گوییم ازدواج کنند. یعنی به ازدواج نگاه صرفاً اقتصادی داریم. ما به شما پول می‌دهیم شما ازدواج کنید. به جای این کار، ما باید به افراد شغل بدهیم که بتوانند زندگی خودشان را تامین کنند. اما به جای این امنیت ما فقط به افراد پول می‌دهیم. این ۱۰ میلیون فقط خرج دو ماه یک زندگی است. خب بعدش چه؟ افراد اگر عاقل باشند در چنین شرایطی اصلاً تن به ازدواج نمی‌دهند. ازدواج موقت هم که در جامعه وجود دارد. پس چرا افراد باید زیر بار هزینه‌ها و مشکلات ازدواج دائم بروند؟

منبع:۵۵ آنلاین

 

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: