نماینده مجلس: نرخ محصولات کشاورزی نباید به یکباره افزایش یابد

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس با بیان اینکه مرکز آمار کشور اگر نیازها را به طریق علمی اصلاح می کرد نوسانات قیمت را مشاهده نمی کردیم، گفت: ارتقا ارزش افزوده کشاورزی با صنایع تبدیلی امکان پذیر است.

به گزارش عیارآنلاین، علی وقف چی درباره  تولید محصولات کشاورزی خاطرنشان کرد:  برای تولید محصولات  کشاورزی  باید سه مولفه ای کیفیت،  و در زمان مناسب در دسترس مشتری قرار بگیرد بنابراین در گام دوم باید با آمایش سرزمینی میزان نیاز داخلی کشور به محصولات کشاورزی برآورد شود و سپس بر ریل صدارات  برود و بدیهی است که با این  تدابیر نرخ میوه  به یک نرم  ایده ال میرسد.

 نماینده مردم زنجان وطارم  در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در چرخه تولید محصولات کشاوزی سیستم مالی و تکنولوژی نیز اهمیت بی شماری دارند،  ادامه داد:  با توسعه صنایع تبدیلی مدرن ،محصولات کشاورزی  می توانند فرآوری شده و با ارزش افزوده  بهینه صادر شود.

 وی ادامه داد: موسسات مالی و تولید کننده باید در راستای تولید متصل شوند و این در حالی است که  موسسات مالی بطور تقریبی  وابسته به  دولت هستند و از همین رو بدیهی  است که  این موسسات  می توانند اهرم فشار  در عرصه  صادرات و واردات به شمار آیند.

 وقف چی ، افزود: باید بررسی کرد  چرا برخی از کشورها نفت خام را خریداری می کنند، این در  حالی است که جواب  این سوال واضح است چراکه  این کشورها مواد خام  را تبدیل  به فرآروده می کنند بنابراین ما باید علاوه بر منابع نفتی  محصولات کشاورزی  را نیز به طریق  خام صادر نکنیم  زیرا  می توانیم با استفاده از تکنولوژی های مدرن کشاورزی محصول  را  فرآوری شده و بعد بر ریل صادرات بفرستیم.

 نماینده  مردم زنجان و طارم  در مجلس، یادآورشد:  قرار نیست ما  تمام محصولات کشاورزی را در کشور تولید کنیم  زیرا  تولید برخی محصولات کشاورزی برای ما ارزش افزوده منفی دارد و هزینه تولید بیش از سودهای متعارف کشاورزی در برخی از محصولات برای ما تمام میشود.

وی با بیان اینکه  بنده عنوان وکلای  مردم در  مجلس شورای اسلامی  سه پیشنهاد  به وزیر صنعت ومعدن وتجارت  دادم، گفـت: بحث  مشارکت قدم به قدم  با موسسات مالی  و در گام  بعدی  باید  شغل  در کشور ما تعریف شود  تا بتوانیم اشتغال را ساماندهی کنیم و  این در حالی  است که  ما باید  براساس امایش سرزمینی  محصولات   کشاورزی  را به زیر کشت ببریم و تولید کنیم  تا تولید محصول برای ما بار  منفی  نداشته  باشد .

 وقف چی، یادآورشد: مرکز آمار کشور اگر نیازها را به طریق علمی اصلاح می کرد نوسانات قیمت را  مشاهده نمی کردیم  و این در حالی است که ماباید  در بحث قیمت ،مدیریت صادرات و واردات،کمیته نظارت بر قیمت ها بایدبا هم هماهنگ باشندتا اختلاف قیمت در محصولات ایجاد نشود.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: