واردات ۳۱۲ هزار تن شکر تا پایان خرداد/ تأمین ۷۰ درصد شکر مورد نیاز از تولید داخل

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر با اشاره به مجوز واردات ۴۸۰ هزار تن شکر در سال جاری گفت: ۳۱۲ هزار تن شکر تا پایان خرداد وارد کشور می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، بهمن دانایی با اشاره به مجوز واردات ۴۸۰ هزار تن شکر خام، برای تأمین نیاز مرداد و شهریور سال جاری گفت: بالغ بر ۳۱۲ هزار تن شکرخام خریداری شده که در قالب ۵ کشتی تا پایان خرداد به کشور وارد می‌شود.

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر با بیان اینکه یکی از کشتی‌های حمل شکر به کشور وارد شده است، افزود: ۴ کشتی دیگر حامل شکر وارداتی طی روزهای آتی و تا پایان خردادماه به کشور وارد می‌شوند.

وی ارزش شکر خام وارداتی به کشور را حدود ۸۶۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: اختیار تقسیم میزان واردات توسط کارخانجات به انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر واگذار شده و براساس تولید ۳ سال اخیر کارخانه‌ها، انجمن سهم میزان واردات هر کارخانه را مشخص کرده است.

دانایی تصریح کرد: قیمت خرید شکر از کارخانجات توسط دولت در سال گذشته ۲۵۳۰ تومان مصوب شد که بر این اساس مقرر شد، کارخانجات شکر را با قیمت ۲۳۰۰ تومان عرضه کنند و مابه‌التفاوت ۲۳۰ تومانی را از دولت دریافت کنند.

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند وشکر با بیان اینکه بخشی از مطالبات کارخانجات و چغندرکاران بابت مابه‌التفاوت قیمت شکر در سال‌های ۹۳ و ۹۴ هنوز از سوی دولت پرداخت نشده است، گفت: کارخانجات تمام مطالبات سال ۹۳ چغندرکاران را از محل اخذ تسهیلات بانکی پرداخت کرده‌اند و در حال حاضر کارخانه‌ها حدود ۲۵۰ میلیارد تومان از دولت طلبکارند.

وی افزود: بر اساس قول وزیر جهاد کشاورزی مطالبات کارخانجات قند و شکر بابت مابه‌التفاوت نرخ عرضه در بازار و نرخ مصوب قند و شکر در سال ۹۳ تا پایان ماه جاری پرداخت می‌شود.

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر تصریح کرد: هنوز به طور دقیق سود حاصل از فروش شکر وارداتی مشخص نیست، اما مقرر شده تا با سود حاصل از واردات آن بخشی از بدهی سال ۹۴ دولت به کارخانجات قند و شکر تسویه شود.

وی بیان داشت: تولید شکر در سال ۹۴ از مرز ۱٫۵ میلیون تن گذشت و خوداتکایی در تولید این محصول از مرز ۷۰ درصد گذشت، در حالی که در سال‌های ۸۷ تا ۹۰ خوداتکایی در تولید شکر در کشور از ۲۵ درصد هم کمتر شده بود.

دانایی با بیان اینکه امیدواریم امسال ۱٫۶ میلیون تن شکر در کشور تولید شود، گفت: سال گذشته ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تن چغندر قند از کشاورزان خریداری شد که با استقبالی که از طرف کشاورزان در کشت این محصول مشاهده می‌شود، پیش‌بینی می‌کنیم میزان تولید چغندر قند در کشور از مرز ۶ میلیون تن هم بگذرد.

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر بازار شکر را در سال جاری و ماه رمضان خوب عنوان کرد و گفت: روز گذشته ۴ هزار تن شکر در بورس کالا عرضه شد که به دلیل اشباع  بازار فقط هزار و ۹۲۵ تن از آن معامله شد.

وی قیمت عرضه شکر در بورس کالا را ۲۳۰۰ تومان عنوان کرد و افزود: در چند روز اخیر شکر ۹۰۰ گرمی با قیمت ۲۴۵۰ تومان هیچ خریداری در بورس نداشته است و این اتفاق هم نشان می‌دهد که هیچ تنشی در بازار نیست.

دانایی به افزایش قیمت جهانی شکرخام اشاره کرد و گفت: قیمت شکر از ۳۳۰ دلار در هر تن به حدود ۴۸۰ دلار رسیده است.

وی با بیان اینکه قیمت جهانی شکر خام برخلاف انتظار افزایش یافته است، گفت: قیمت جهانی محصولات کشاورزی در سال‌های اخیر روند کاهشی داشته، اما به علت بارندگی‌های شدید یک ماه اخیر در برزیل، بارگیری کشتی‌های حمل شکر تا حدی با مشکل مواجه شده که پیش‌بینی می‌شود، با قطع بارندگی‌ها مجدد بارگیری به روند سابق برگردد و مشکل افزایش قیمت جهانی این محصول هم حل شود.

دانایی در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه شکرهای وارداتی قبلا خریداری شده و در حال ورود به کشور است، آیا ممکن است که افزایش جهانی قیمت شکر منجر به افزایش قیمت شکر شود، گفت: : شکر با قیمت مصوب عرضه می‌شود و امکان افزایش قیمت بدون مصوبه وجود ندارد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: