هزینه ۷۷ میلیارد تومانی آموزش و پرورش برای اقامه نماز در مدارس طی سال تحصیلی جاری

کفاش، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش: در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ آموزش و پرورش در بخش‌های مختلف در خصوص اقامه نماز ۷۷ میلیارد تومان هزینه کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، حمیدرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش، امروز در نخستین جلسه فصلی ستاد اقامه نماز وزارت آموزش و پرورش که در ساختمان مرکزی این وزارتخانه برگزار شد، با اشاره به گزارش عملکرد ستاد اقامه نماز این وزارتخانه در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ اظهار داشت: در این سال با همکاری ستاد اقامه نماز ۱۸۸۰۰ امام جماعت روحانی و ۳۶ هزار همکار فرهنگی در سامانه، سازماندهی شدند.

وی ادامه داد: نماز اول وقت در ۵۰ هزار و ۷۰۰ مدرسه برپا می‌شود و نماز غیر اول وقت نیز در ۴۳۰۰ مدرسه انجام می‌شود؛ ضمن اینکه در ادارات نیز نماز جماعت برگزار می‌شود در کنار آن، ۸۳۰ مورد نماز مغرب و عشاء در مدارس شبانه‌روزی و ۶ هزار و ۹۰ نماز جماعت در مدارس بزرگسالان برپا می‌شود؛ اقامه نماز صبح در مراکز تربیت معلم، اردوگاه‌ها و مدارس شبانه‌روزی نیز ۹۵۰ مورد است که در مجموع ۶۲ هزار و ۸۷۰ نماز جماعت است.

کفاش با بیان اینکه در سال تحصیلی گذشته ۷۰۰ امام جماعت روحانی مدارس در اردوگاه‌های شهید رجایی و امام خمینی (ره) آموزش دیده‌اند، گفت: ‌۵ هزار امام جماعت روحانی و فرهنگی با همکاری حوزه علمیه آموزش لازم را دیده‌اند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش افزود: ۱۰ دوره کشوری و ۸ دوره استانی طرح مبین (مدیریت برنامه‌های یاوران نماز)، با همکاری ستاد نماز برگزار شده است و ۸ هزار نفر دوره ۲۴ ساعته آموزشی را گذرانده‌اند که شامل ۵۶۰۰ مدیر دوره اول متوسطه، ۸۰۰ مدیر ابتدایی عشایری، ۹۰۰ معاون پرورشی و ۸۰۰ کارشناس اقامه نماز است.

کفاش تصریح کرد: آموزش عملی در دوره ابتدایی با پذیرش ۴۵۰ هزار دانش‌آموز با همکاری معاونت ابتدایی انجام شده است و جشن شکوفایی نیز با حضور ۶۰۰ هزار دانش‌آموز را برگزار کرده‌ایم که با شکوه‌ترین برنامه در این خصوص، انجام جشن شکوفه‌ها در مصلی امام خمینی (ره)‌ بوده است.

وی با اشاره به مسابقات اذان و احکام گفت:‌ مسابقات اذان، احکام و انشای نماز با پوشش ۵ هزار نفری در سطوح مدارس مناطق کشور برگزار شد ضمن اینکه طرح آموزش تقلید و مرجعیت با پوشش ۸۰۰ هزار دانش‌آموز برگزار شده است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به طرح پیوند مدرسه، مسجد و نماز جمعه خاطر نشان کرد: به طور میانگین برای ۳۰۰ هزار نفر در کشور برنامه داشتیم که در این طرح شرکت کرده‌اند. ضمن اینکه جلسات پرسش گفتمان دینی نیز با ۲۵۰ هزار ساعت برگزار شد که در آن روحانیون پاسخگوی پرسش‌ها بودند.

کفاش بیان داشت:‌ سازمان نوسازی مدارس در سال گذشته ۲۳۱ هزار مترمربع فرش سجاده‌ای را در مدارس توزیع کرد و ۳۶ هزار امام جماعت فرهنگی در سال گذشته مورد تقدیر قرار گرفتند.

وی با اشاره به اعتبارات صرف شده در امور نماز تصریح کرد: مجموع اعتباراتی که در سال گذشته صرف شد ۳۰ میلیارد تومان است که سازمان نوسازی از اعتبارات خود برای نماز هزینه کرد ضمن اینکه ۳ میلیارد تومان ستاد مرکزی اقامه نماز هزینه کرده و از مجموع همکاری انجمن اولیا در سطح مناطق نیز ۴۴ میلیارد تومان در کشور در این خصوص هزینه شده است که در مجموع ۷۷ میلیارد تومان آموزش و پرورش در بخش‌های مختلف در این خصوص هزینه کرده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: